Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yoga Terapisi ve Yoga Eğitimi Neden Farklıdır?

0 597

Yoga Terapisi ve Yoga Eğitimi Neden Farklıdır?Yoga terapisi; zihinsel ve fiziksel sağlığı iyileştirmek için yoga duruşlarını, nefes egzersizlerini, meditasyonu kullanan bir terapidir. Yoga terapisi zihin, beden ve ruhun bütünleşmesini teşvik eder. Yoga genellikle terapötik bir uygulama olarak görülse de, yoga eğitmeni ile yoga terapisti arasında ve yoga sınıfı ile yoga terapi seansı arasında önemli farklılıklar vardır.

Kişilerin yoga dersi almalarının birçok nedeni vardır. Yoga, uygulayıcılarını kendini gerçekleştirme konusunda yönlendiren ve kendini geliştirme süreci için gerekli olan bilgileri sağlar. Ancak, yoga genellikle bir egzersiz sistemi olarak görülmektedir. Yoganın egzersiz yapmaktan çok daha fazlası olduğunu anlayanlar, pranayama ya da meditasyon gibi diğer yönlerini araştırmaktadırlar. Yoga terapisti veya bir terapi grubu arayanlar, yoga öğrenmek değil onları rahatsız eden bazı semptom veya sağlık sorunları için yardım almayı istemektedir. Yoganın uygulama teknikleri veya yöntemlerinden ziyade yoganın kendilerini daha iyi hissetmelerine ya da işlevlerini geliştirmelerine nasıl yardımcı olabileceğine odaklanmaktadırlar.

Yoga Eğitmenleri ve Yoga Terapistleri

Yoga öğretme biçimleri arasında önemli farklılıklar vardır. Bazı eğitmenler öğretmeye Yoga Terapisi ve Yoga Eğitimi Neden Farklıdır?öncelik verir, öğrencileri uygulamalarıyla yönlendirir ve öğrendiklerini doğru uygulamalarına yardımcı olur. Eğitimin kapsamı asanadan pranayamaya meditasyona kadar uzanabilir, ancak temel olarak bu eğitmenler öğrencileri uygulamada yönlendirmektedir. Bazı eğitmenler ise öğrenciyi kendileri yönlendirmek yerine nasıl pratik yapacakları konusunda eğitmeye çalışırlar. Bu öğretim stili, ister tek başına isterse grup ortamında pratik yapıyor olsun, öğrencilere kendi deneyimlerini yönlendirmelerini sağlar. Her iki durumda da, iyi eğitmenler, öğrencilerinin ilgi ve yeteneklerini karşılayabilecek uygun uygulamaları seçebilirler. Hangi tarzda olursa olsun yoga eğitmenleri öğrencilerine çeşitli yoga yöntemlerini doğru ve uygun bir şekilde öğretmeyi hedefler.

Yoga terapistleri ise yoga yöntemleri ve uygulamalarına odaklanmak yerine müşterilerinin ihtiyaçlarına odaklanır. Yoga terapistlerinin öncelikli görevi, müşterilerinin neden onları görmeye geldiğini ve onları desteklemek için neler yapabileceklerini belirlemektir. Terapistler; kişilere yardımcı olmak için dinleme, sorgulama, gözlemleme ve dokunmayla değerlendirme yapmak üzere eğitilirler. Terapistler; müşterilerinin semptomlarını azaltmalarına, semptomlarını yönetmelerine, işlevlerini ve sağlık durumlarıyla ilişkili tutumlarını geliştirmelerine yardımcı olurlar. Kişiyi değerlendirdikten sonra uygun hedefler belirler, bir müdahale uygulaması geliştirir ve daha sonra müşterileri bu uygulamaya yönlendirirler. Bu anlamda terapistler, kişiye özel yoga tekniklerini seçerler.

Yoga eğitmenleri, belirli koşullara sahip birey veya gruplar için çeşitli yoga dersleri sunabilir. Çok bilinen örnekler arasında hamileler için yoga, kalp hastaları için yoga ve kanser atlatanlar için yoga yer almaktadır. Yoga eğitmenleri, bu koşulları taşıyan kişilerle çalışabilmek için önemli kontrendikasyonları ayrıntılı olarak öğrenmeli ve öğrencilerine yoga öğretirken söz konusu kontraendikasyonlara azami dikkat göstermelidir. Burada amaç, öğrencilerin sağlık koşullarına uygun yoga yapmayı öğrenmelerini sağlamaktır.

Yoga terapisi seanslarında ise, durum bütünüyle farklıdır. Uygun bir değerlendirme yapıldıktan sonra, terapist, o kişiyi rahatsız eden spesifik semptomlara odaklanacak ve bu semptomları yönetmesine yardımcı olacak yöntemleri belirleyecektir. Örnek olarak, ağrıları yönetmek, yorgunluk veya uykusuzluğa yardımcı olmak, menopoz problemleriyle başa çıkmak sayılabilir. Buna ek olarak, terapistin bir başka görevi de, kişiyi kendine yardımcı olmada daha aktif bir rol almaya teşvik etmektir. Terapistin işi, yoga tekniklerinin öğretilmesinden çok, kişilerin zorlukların üstesinden gelmelerini ve bağımsızlık kazanmalarını sağlamaktır. Bu nedenle yoga terapistinin işi farklı bir eğitim türü ve farklı bir beceri gerektirir.

Yoga Terapisi ve Yoga Eğitimi Neden Farklıdır?Yoganın Terapötik Potansiyeli

Genellikle kişiler, hangi türde olursa olsun yoga derslerinden büyük terapötik yararlar gördüklerini söylerler. Bu, yoganın doğal terapötik potansiyelden kaynaklanır, ancak bir yoga sınıfı ve yoga terapisi seansı arasındaki ayrım göz ardı edilmemelidir. Kişiler, yoga eğitmeni mi yoga terapisti mi aradıklarına dikkat etmelidirler. Yoga profesyonellerinin de -ister eğitmen ister terapist olsun- çalışmalarının yönelimi hakkında net, eğitim ve beceri düzeylerine uygun, gerçekçi bir fikir sahibi olmaları çok önemlidir. Hem yoga eğitimi hem de yoga terapisi değerli meslekler olmalarına rağmen, birbirlerinden çok farklıdır.

Yoga terapisi, Uluslararası Yoga Terapistleri Derneği (IAYT) tarafından “bireylerin, yoga öğretilerinin ve uygulamalarının uygulanması yoluyla daha iyi bir sağlığa ulaşmaları için güçlendirilmesi süreci” olarak tanımlanmıştır. Bu tanımın anahtar sözcüğü “uygulama”dır. Yoga terapisi, yoga öğretilerini sadece genel yararları için değil, özellikle daha iyi bir sağlık ve refahı kolaylaştırmaya yardımcı olmak için sunar. Yoga terapisi seansları genellikle bire bir olarak veya ortak hedefleri ve zorlukları olan (örneğin travma mağdurları veya kanser hastaları gibi) küçük insan gruplarında gerçekleştirilir.

Yoga terapisi, bir sağlık disiplini olarak giderek daha profesyonel hale gelmektedir. Belirli bir uygulama alanına, etik kurallara, okulların akreditasyonuna ve uygulayıcılar için sertifikasyona sahiptir. Yoga terapisi, yoga eğitmenliğine göre çok daha kapsamlı bir eğitim gerektiren (yoga eğitmenleri için 200, terapistler için en az 1.000 saat olmak üzere) farklı bir meslektir. Gelecekte, yoga terapisinin rutin olarak sigorta kapsamında ve lisanslı bir sağlık mesleği olması da mümkündür. Yoga terapistleri, hastaneler ve klinik ortamlarda, araştırmalarda ve yüksek riskli popülasyonlara hizmet eden işlerde giderek daha fazla taleple karşılaşmaktadır.

Yoga terapisti arayanlar, çoğunlukla daha esnek olmak, daha iyi denge kurmak, daha güçlü olmak, daha kolay nefes almak, daha güçlü odaklanmak ya da streslerini yönetmek istemektedir. Yoga terapisi kişiye biyomedikal bir model veya biyopsikososyal bir açıdan yaklaşmaz ve bu nedenle fizik tedavi veya psikoterapi gibi sağlık hizmetlerinden farklıdır. Yoga terapisi bir bozukluğu “tedavi etmez”. Ancak ihtiyaç duyulduğunda kişinin sisteminde daha fazla dengenin kurulmasına yardımcı olmak için diğer uzmanlarla birlikte çalışır. Hastalığın patolojisine odaklanmak diğer alanlardaki sağlık uzmanlarının görevidir.

Kaynakça:

– Mark Stephens, “Yoga Therapy: Foundations, Methods, and Practices for Common Ailments”, North Atlantic Books.
– S. B. Singh Khalsa, Lorenzo Cohen, Timothy B. McCall, Shirley Telles, “The Principles and Practice of Yoga in Health Care”, SAGE Publications.

Yazar: Oben Güney Saraçoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku