Ektopik Gebelik(Dış Gebelik) Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Dış gebelik, normal şartlarda rahim içerisinde gerçekleşmesi gereken gebeliğin, rahim dışında gerçekleşmesi ile meydana gelen son derece tehlikeli bir gebelik türüdür. Aslında her gebelik, bir dış gebelik olarak başlar ve 3 gün içerisinde döllenen yumurta rahim içerisine yerleşir. Ama bazı durumlarda, rahime inen kanallarda oluşan yüzeysel tıkanıklıklar ile döllenen yumurta rahime inemez ve tıkalı kaldığı yerde büyümeye başlar. Bazı dış gebelikler, zamanla tıkalı tüpün açılması ile döllenen yumurtanın yerini buluşu ile normal olarak sonlanabilmektedir. Bunun dışında, olduğu yerde büyüyüp gelişen yumurtalar, zaman ilerledikçe çevresindeki tüp ve damarlara zarar vererek yırtılıp kanamaya sebep olmaktadır. Dış gebeliğin en büyük tehlikesi bu kanamaların önlenememesi ve durdurulamamasıdır.

Kimler Dış Gebelik Yaşayabilir?
Özellikle son yıllarda çoğu Avrupa ülkesinde sıklıkla karşılaşılan dış gebeliği, her doğurma yaşına gelmiş ve cinsel yönden aktif bayan yaşayabilir. Bunun için, bayanların her ay düzenli olarak kadın doğum uzmanlarına kontrole gitmesi tavsiye edilir. Ektopik gebelik; daha önce kürtaj olmuş, kısırlık, tüp bebek yada dış gebelik tedavisi görmüş yada cinsel bir rahatsızlık sonucu ameliyat olmuş bayanlarda daha çok görülmektedir. Yaş aralığı olarak ise 35 45 yaş arası daha tehlikeli dönemlerdir.

Dış Gebelik Belirtileri
Dış gebeliğin en belirgin özelliği, şiddetli ve sık sık tekrarlanan kasık ve karın ağrılarıdır. Hastaların yaklaşık %95`inde görülen bu belirtiyi, %75 oranı ile vajinal kanama düzensizliği izlemektedir. Çoğu dış gebelikte bayanlar adet kanaması görmeye devam ettiği gibi adet kanamasından daha koyu renk ve daha sulu kanamalar da görülmektedir. Bunların yanında; göz kararması, baş dönmesi, bayılma, halsizlik, sürekli sersemlik hali, omuz ağrısı ile bulantı ve kusma da görülebilir.

Dış Gebelik Tedavisi
Dış gebelik her ne olursa olsun mutlaka tedavi edilmesi gereken, çok ciddi bir rahatsızlık durumudur. Hamileliğin ilk aylarında teşhis edilmesi durumda, tedavisi iğne ile yapılabilen bu rahatsızlık eğer ilerleyen aylarda fark edilirse mutlaka ameliyat ile sonlandırılmalıdır.

Dış Gebeliğin Etkileri
Dış gebelik özellikle ruhsal açıdan anne adaylarında büyük üzüntülere neden olan bir durumdur. Genel olarak aniden ameliyata alınan bayanlar hem bir bebeğin kaybına üzülüp hem de ileri zamanlarda tekrardan aynı durumu yaşayabilme korkusunu yaşamaktadır. Ektopik gebelik ile ölümün eşiğinden dönen bayanların, artık hamile kalmaktan korktukları gibi aynı zamanda hamile kalma olasılığı da azalmaktadır. Hem psikolojik hem de fiziksel etkisi çok büyük olan bu gebelik türüne karşı her bayanın önlem alması ve düzenli olarak kontrole gitmesi gerekmektedir.

Yazar:YASEMİN PAKLACI

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar