Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

El ve Ayaklarımızdaki Şifreli Çizgiler

0 4.766

El ve Ayaklarımızdaki Şifreli Çizgilerİnsan vücudu mükemmel bir yaratılışa sahiptir.Bu mükemmel yapılardan biride parmak ve ayak izleridir.Parmak üzerinde bulunan izlere ve kabartılara dermatoglifikler adı verilmektedir. Parmak izleri bazı hastalıklarında habercisi olabilmektedir.Yapılan araştırmalarda avuç içinde bulunan dört parmak çizgisi adı verilen çizgi ile Down Sendromu arasında bağlantılar kurulmaktadır.Normal insanlarda avuç içini enine kesen 2 çizgi bulunmaktadır.Ancak Down Sendromuna sahip kişilerde ise bu çizgi bir tanedir.Bu ve benzeri özellikleri takip eden tıp uzmanları el ve ayak izleri üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırmıştır.

Dermatoglifik kavramını açıklayacak olursak;
Derma ingilizce deri kökünden gelmektedir. Glyphe kelimesi ise oyuk demektedir.Burada anlatılmak istene, parmak uçları, avuç içi ve ayak tabanlarında bulunan çizgiler ve kıvrımlardır.Bu çalışmaları yapan kişiler ise dermalog olarak nitelendirilmektedir.

İnsan vücudunun dış derisinde bulunan kıvrımlarda ter gözenekleri vardır.Bu ter gözenekleri iç deriye kadar uzanmaktadır.Dış deride bulunan gözenekler dış deriye bağlı gibidir.İnsanların ellerindeki girinti ve çıkıntılara papila denilmektedir.Bu papilalar sayesinde dış deri normalde zarar görse bile parmak izi alınması konusunda sorun yaşanmamaktadır.Yıpranan derinin yerine gelen yeni deri eski deri ile aynı şekilde meydana gelmektedir. Fakat papilaların zarar görmesi sonucunda parmak izi almak mümkün değildir.

El ve Ayaklarımızdaki Şifreli Çizgiler

Parmak izi çalışmaları çok eskiye dayanmaktadır.İlk defa bu alanda yapılan çalışmalara Çin belgelerinde rastlanmıştır. Modern anlamda parmak izi tespiti ve parmak izinden yararlanma konusunda ilk adım 1880 yılında atılmıştır. İngiliz bilim adamı olan Henry Faulds ile Wiliam James Herschel , Nature adlı bir ilmi mecmuada parmak izi hakkında makale yazmışlardır. Bu gün uygulanan parmak izi metodu bu bilim adamlarına dayanmaktadır. Günümüzde ise parmak ve ayak izlerinden adli tıp olayları başta olmak üzere falcılık, büyücülük gibi bir çok alanda yararlanılmaktadır. Ayrıca özellikle genetik hastalıklar bu çizgi ve kıvrımlar sayesinde anlaşılabilmektedir.

Dermatoglifikler anne karnındayken oluşmaya başlamaktadır. Bu deri çizgileri hamileliğin 5. ayına doğru tamamlanmaktadır.Böylece deri çizgileri doğumdan ölüme kadar bizi takip etmektedir. Deri çizgilerinde yaşam boyu değişiklik olmamaktadır.Bu çizgiler bizi diğer insanlardan ayırmaktadır. Her insanın kendine özgü parmak ve ayak izi vardır.

Deri çizgilerinin kendine özgü isimleri vardır.Bu çizgileri genel olarak avuç içi , parmaklar , bükülüm çizgileri , ter bezi delikleri, ayak tabanı bölgelerinde bulunmaktadır.

El ve Ayaklarımızdaki Şifreli ÇizgilerParmak İzi Nasıl Alınır?
Özellikle adli olaylarda karşımıza çıkacak olan parmak izi alma çok önemli bir iştir.Parmak izinin gözle görülmesi zordur.Bu izleri görünür hale getirmek için pudra ve bazı kimyasal maddeler kullanılmaktadır.Tespit edilen izin ilk önce fotografı çekilmektedir.Sonrasında pudralanmış olan izler saydam bir banda alınabilmektedir.Parmak izinin bir parçasını almak kişiyi tespit etmek için yeterlidir.Parmak izi haricinde , avuç izi ve ayak izlerinden de yararlanılmaktadır.

El ve Ayaklarımızdaki Şifreli ÇizgilerDeri çizgilerinin kullanıldığı bazı alanlara değinecek olursak;

– İkiz bebeklerde benzerlik teşhisinde
– Hastalık çıkışının embriyonik hayatın hangi evresinde meydana geldiğinde
– AnomaliIerin embriyonik hayat döneminde olup olmadığının anlaşılmasında
– Genetik hastalıkların teşhisi ve tedavi yöntemlerinde deri çizgilerinden yararlanılır.

Parmak izi deseni bilindiği gibi bir çok alanda kullanılmaktadır.Adli tıp olaylarında parmak izinin kullanıldığı gibi günümüzde DNA desenide bu olaylarda kullanılmaktadır.Ayrıca DNA deseni, babalık testi ve doğum öncesi teşhis gibi alanlarda da kullanılmaktadır.Okur yazar olmayan kişilerin imza yerine parmak izi basmaktadır.Bu herkesin kendine özgü parmak izi olduğunun göstergesidir.

Yazar: Akif TÜRK

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku