Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Antalya – Alanya’da Neler Yapılabilir?

0 492

Antalya - Alanya'da Neler Yapılabilir?Turizm mekanlarından biri olan Alanya, Antalyanın ilçesidir. Akdeniz bölgesinde bulunur. 6 ay yaz 6 ayda sonbahar havasındadır. Kışları çok sert geçmez. Sadece yağmur yağar. Senelerdir Alanya ya kar yağdığı görülmemiştir.

Tarihi yerler olarak çok fazla seçeneği yoktur. Bilinen en önemli yeri Alanya kalesidir. Bu kale Selçuklu Sultanı Alaattin Keykubat tarafından 1225 yılında Roma kae kalıntılarının yerine yaptırılmıştır. Ayrıca bu ilçede iki büyük mağara bulunmaktadır. Bunlar; damlataş mağarası ve dim mağarasıdır. İlçeye gelen turistler çoğunlukla tarihi yerler için değil, kumsalı, otelleri, gece kulüpleri ve havası için burada bulunurlar. Gece kulüpleri açısından oldukça zengindir. Yazın sıcaklar 40 dereceye kadar çıkabilir. Kumsalı ve deniz olanaklarıda oldukça geniştir. Hem sahil kısmı, hem kumu çok ince olan incekum hemde dağların derinliklerinden gelen ve suyu soğuk olan dimçayı bulunur. Dimçayında suyun içersine koyulmuş çardakların içinde hem yemeğinizi yiyip hemde tatlı ve soğuk olan suya girebilirsiniz.

Antalya - Alanya'da Neler Yapılabilir?Alanyanın en büyük geçim kaynağı turizmdir. Bu nedenle çoğu şey turistlere yöneliktir. Turistik çarşılar, çarşının en büyük bölümünü oluşturur. Yazın cıvıl cıvıl olan alanya kışın sessizliğe bürünür. Kışın yapacağınız pek bir alternatif yoktur. Buradaki insanlar yazın çalışıp kışın çalışmazlar. Bu durum özel kurumlar ve yaz kış açık olan yerler için geçerli değildir.

Eğer yazın nereye gitsem diye düşünüyorsanız alanyada herşey dahil otelleri tercih edebilirsiniz. Otellerde de eğlence sınırsızdır. Çoğu otelin kendi discosu bulunmaktadır. Ayrıca hamamdan saunaya açık ve kapalı havuza ve sahile kadar deniz ve havuz seçenekleri oldukça fazladır. Artık otellerde herşey bulunduğu için sadece gezip görmeye çarşıya inersiniz. Kısacası küçük bir tatil beldesi olarak yazın tercih edilebilir fakat kışın gezilebilecek bir yer değildir.

Yazar: Elif KAYGISIZ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku