Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Elmanın Faydaları Nelerdir?

0 336

3780_images_(1)

Elma (Malus domestica), gülgiller (Rosaceae) familyasından kültürü yapılan bir meyve türüdür. Eski ismi alma olan elma, sonrada elma ismi haline gelmiştir.

Alma ismindeki ‘Al’ kırmızı rengi temsil etmektedir. Fakat elmaların da bir çok türü vardır. Elma, ağaçta yetişir ve yaklaşık olarak 7-10 cm çapı büyüklüğünde meyvesi vardır. Beyaz, yeşil, kırmızı ile sert ve yumuşak elmalar bulunur. 600-800 arasında elma çeşidi olduğu tahmin edilmektedir. Elma meyvesi -35 dereceye soğuğa dayanabilir. Halk arasında elma tüketimi yaygındır ve soğuğa dayanıklı olduğu bilinmektedir. Kış aylarında bile balkonda rahatlıkla saklanabilir. Elma meyvesi sonbaharda olgunlaşır, soğu dayanıklı bir meyve olduğu için çok sıcak, nemli iklimde yetişemeyebilir.

Elma’nın Faydaları Nelerdir?

3780_indir_(3)

Elma her şeyden önce doğal bir ağız temizleyicisi’dir. Yemek yedikten sonra elma tüketen bir kişinin dişini fırçalamasına gerek yoktur. Tıpkı misvak gibi Elma’da doğal bir temizleyici görevindedir. Elma cilde doğal bir güzellik kazandırır. Bu bilgi halk arasında yaygın olarak bilinir ve hatta ‘elma güzeli’ diye bir tabir de ortaya çıkmıştır. Öte yandan içeriğindeki bazı kimyasallar Parkinsonizm ve Alzheimer gibi beyin hastalıkları konusunda da koruyucudur. Özellikle Akciğer kanseri riskini ciddi oranda azalttığı bilinmekte olup; prostat kanserini de önleyebilmektedir. Bir çok meyve de olduğu gibi, elmada da C ve A vitamini oldukça yüksektir. Elmanın soyularak yenilmesi yanlıştır. Uzmanlar Elma’nın kabuğu ile yenilmesini önermektedir. Kabuğunda bulunan bazı kimyasallar sindirimi kolaylaştırmaktadır. Ancak ishal hastalığı halinde soyularak yenilmelidir.

Elmanın diğer bir özelliği ise sert olmasıdır. Özellikle küçük yaştaki çocukların diş gelişimi için önemlidir. Genellikle diş gelişimi için havuç yenir ancak; elma da oldukça etkilidir. Sağlığınız için her gün bir elma tüketmeye özen gösteriniz.

Yazar:Melih Öztürk

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.