Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Melih Kibar Kimdir?

0 397

7756_melih_kibar_kimdir6 Eylül 1951 yılı İstanbul doğumlu besteci, çocuk yaşta çalmaya başladığı piyano ile İstanbul Belediye Konservatuarı Yarı Zamanlı Piyano Bölümüne eğitimine başlamıştır. Robert Koleji Kimya Bölümünü başarı ile tamamlamıştır. 1969 yılında profesyonel olarak müzik hayatına başlamıştır.

1975 yılında Eurovision Türkiye yarışmasında elemeler için “Çoban Yıldızı” isimli bestesini yapmıştır. Ünlü besteci daha sonra Çiğdem Talu ile tanışıp ” İşte Öyle Bir Şey”, ” Bir de Bana Sor”, ” Sevdan Olmasa” isimli şarkıların bestelerine imza atmışlardır. Türk pop müziğine can veren besteci daha birçok parçanın bestesinde adından söz ettirmiştir.

Kariyerinde birçok ödülü barındıran ünlü besteci, 1981 yılında bestelerine Altın Plak ödülü almıştır. 1984 yılında Spot’ ta ” En Başarılı Orkestra Şefi” ödülünü almaya hak kazanmıştır. Eurovision Türkiye yarışmasında Halley şarkısı ile birinci olmuş ve Norveç’ te finaller de ise dokuzuncu olmuştur. 1987 yılı Eurovision Türkiye yarışmasında ” Paydos” bestesi ile ikinciliği alan Besteci, 1995 yılında da ” Sev” isimli şarkısı ile birinci olmuştur. 2000 yılı itibari ile ” Sersem Kocanın Kurnaz Karısı” isimli oyunun müziklerini bestelemiş ve bu beste ile Afife Tiyatro Ödülleri arasında ” En İyi Besteci” ödülünü almıştır. 2001 yılında sadece kendi bestelerine yer verdiği ” Yadigar” isimli albümü çıkarmıştır. Daha sonrasında albüm çalışmaları arasında yer alan ve 2003 yılında çıkan ”Saat Sabahın Dokuzu” yer almaktadır. Ayrıca Hababam Sınıfı için yaptığı beste ile de yılın bestecisi kategorisinde yer alarak tekrar Altın Portakal ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Besteci ve müzisyen olan Melih Kibar, müzik hayatı boyunca çeşitli sanatçılar için besteler yapmış ve bu besteler herkes tarafından sevilerek dinlenmiştir. Günümüzde de hala Melih Kibar besteleri sevilerek dinlenmektedir.

Çok uzun bir dönem cilt kanseri tedavisi gören ünlü besteci Melih Kibar 7 Nisan 2005 yılında hayatını kaybetmiştir.

Yaşamı boyunca Timur Selçuk ile birçok başarılı bestelere imza atarak başarılarına yenisini eklemiştir. Özellikle Eurovision Türkiye’ de edindiği başarı ile adından sıkça söz ettirmiştir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku