Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

En Yaygın Yapılan Spor Hataları

0 289

Spor yapmak genel olarak faydası bilinen, ancak herkes için anlamı farklı olan bir uygulamadır. Bazıları için spor yapmak son derece zorken bazıları için günlük rutin haline gelmiştir veya hali hazırda müsabaka hazırlığı olan sporcular için daha da odak noktasında bir anlama gelebilir. Özetle kişisel beklenti ve alışkanlıklara göre değişen spor aktivitesi uzun vadede insan sağlığına katkı sağlar. Ancak spora karşı bazı yanlış bakış açılarından da bahsetmek gerekiyor. Spor her zaman yararlı değildir ve doğru yapıldığında etkisini hissettirir.

Sevmediğiniz Bir Spor Dalına Başlamak

En Yaygın Yapılan Spor HatalarıBirçok kişi sadece zayıflamak, istediği bedene bürünmek için spor yapar. Ancak bunu sadece belirli bir dönem için uygulamaya odaklanmıştır. Bu yüzden de sevmediği bir sporu sadece yüzeysel amaçlar için yapar. Bu durum sadece fiziksel açıdan değil ruhsal açıdan da yıpratıcıdır. Sevmeden yaptığınız herhangi bir şey sizde baskı yaratacaktır. Zaten kısa bir süre sonra biten sporda da bunun etkisi çok büyüktür. Çözüm önerisi olarak spora başlamadan önce hangi sporu hayat boyu devam ettirebileceğinizi düşünmeniz önerilir.

Yanlış Zamanda Spor Yapmak

Spor yaparken zamanlama konusunda hassas davranmak gerekir. En ideal spor zamanları birçok spor uzmanı tarafından da belirtildiği gibi akşam üzeri 16-20 arası ya da sabah saatleridir. Bu saatlerin dışında yapılması durumunda metabolizma zorlanır ve istenen etkiyi vermez.

Isınmadan Başlamak

Spor yapmadan önce ısınmanın amacı kasları ve eklem yerlerini harekete alıştırmaktır. Bu olmadığı zaman spor kazası yaşanması an meselesidir. Kasları oluşturan lifler yeterince esnemediği için uyum sağlayamaz. Eklem yerlerinde de ani hareket değişimi nedeniyle hasar oluşabilir. Tempolu yürüyüş de dahil olmak üzere ortalama 10 dakika ısınma ve esneme hareketleri yapıldıktan sonra spora başlanmalıdır.

Yanlış Beslenmek

Spor ve beslenme birbirini tamamlayan iki unsurdur. Bunların dengede olması kritik bir konudur, çünkü aksi durumda ciddi sağlık sorunları da beraberinde gelecektir. Örneğin yeterli protein olmadığında bir süre sonra kas erimesi başlar. Ayrıca sporla beraber çok kalorili yiyecekler tüketilirse hızlı bir şekilde kilo alımı gerçekleşir. Diyet yapan kişilerin kendi metabolizma özelliklerini de dikkate alarak, uzman eşliğinde spor yapması önerilir. Son olarak spor öncesi ve sonrası beslenmeye de dikkat etmek gerekir. 2 saat önceden son öğün tüketilmiş olmalı, spordan sonra da protein içerikli yiyeceklerle kasların onarımı desteklenmelidir. Lifli gıdalar da iyi bir çözüm olabilir.

Kapalı Salonlara Odaklanmak

Sporun en etkili olduğu yer açık havada yapılanlarıdır. Bunun nedeni oksijen seviyesinin açık havada çok daha fazla olması ve bunun yakılan kaloriye de etki etmesidir. Yani spor salonlarındaki 1 saatlik spor 30 dakikalık açık havada yapılana denk gelir. Bu açıdan mümkün olduğunca açık havada yapılan sporlara yönelmek gerekir.

Aniden Çok Ağır Spor Yapmak

Spor yaparken sıfırdan başladığınız düşünülürse, aşamalı biçimde yoğunluğu artırmanız son derece önemlidir. Birden ağır antrenman yapılması kas ve kemik sağlığı açısından iyi sonuçlar vermeyebilir. Hatta ciddi spor sakatlanmalarına dahi neden olabilir. Ancak eskiden spor yapmış olan kişilerin yoğun antrenman sürecine daha kolay adapte oldukları söylenebilir. Dereceleri belirlemek ve kendi fiziksel durumunuzu öğrenmek için spor uzmanlarına başvurabilirsiniz.

Her Spor Hocasının Doğru Seçim Olduğunu Düşünmek

Bir spor salonuna yazıldıysanız- yapmayı düşünüyorsanız- spor hocası araştırırken seçici davranmanız önerilir. Bunun nedeni uzmanlık alanlarındaki farklılıkların sizin istediğiniz sonuçları vermeme potansiyelidir. Yani vücut geliştirme alanında uzmanlaşan birinin yönlendirdiği sporla aerobik hocalarının önerdiği eğitim süreci aynı olmayabilir. Ayrıca spor hocalarının kişisel düşünceleri de bu sınıflandırma dışında farklı olabilir.

Yazar:Melahat Yaprak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.