Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çeşitli Alerjiler Ve Tedavileri

0 352

Sağlıklı yaşamak için sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmeliyiz. Çünkü bazı besinler bizde fark etmediğimiz alerjilere neden olabilir.Bu nedenle iyi bakım en önemli kurallar arasında yer alır. Hastalıkların genel kaynağı vücudun kabul etmediği besinlerdir. Duyarlı bir insan olarak bu konuda ne kadar dikkatliyiz işte orası muamma! Sanki inadına inadına zarar veren şeyleri yaparız. Daha sonra yine ceremesini bizler çekeriz.Sadece besinlerden değildir alerjiler. Her şey buna neden olabilir. Kullandığımız kozmetik ürünler,makyajlar,cilt kremleri,içtiğimiz su,çeşitli nedenlere bağlı stresler,sigara kullanımı,yoğun miktarda parfüm kullanımı ve ilaçların yan etkileri ve alkol kullanımı hastalıklara zemin hazırlar.Bunlar alerjinin ortaya çıkması için çeşitli nedenler arasında yer almaktadır. Peki,çeşitli alerjiler ve tedavileri tam olarak neler bir de sizleri bu konu hakkında detaylı bir şekilde aydınlatalım. Bakalım alerji en çok kimlerde nüksediyor hep birlikte bu konuyu öğrenelim.

Çeşitli Alerjiler Ve TedavileriHava değişimi ve mevsimsel değişimlerde artan polenler en çok alerjileri ortaya çıkartan çeşitli görülmeyen polen tozlarıdır. Temiz oksijeni içimize çektiğimiz andan itibaren aslında ilkbahara girdiğimiz an polen tozlarını içimize çekeriz. Bu bizde sürekli hapşırma özelliğini ortaya çıkartır.O an vücudumuzun buna ne kadar dayanıksız olduğunu anlarız.İşte alejrinin başladığı an. Kimisi çabuk atlatırken kimisi gribe yakalanmış gibi etkisinde kalır. Hapşırma,burun akıntısı,gözlerde şiddetli yanma,kronik baş ağrıları,midede bulantı,yüksek ateş,bacaklarda ağrı,yemek yemekten tiksinme,istem dışı hareketler bütün bunlar vücudun alerji esnasında ortaya döktüğü bir takım alerji belirtileridir. İsmini tam olarak koyamasak bile çeşitli hastalıkların ilerlemesi de küçük sandığınız alerji ister istemez büyür ve istenmeyen tehlikeli rahatsızlıklara davetiye çıkartır.
Göz alerjisi sizi en çok rahatsız eden türlerdendir. Sürekli gözlerde sulanma ve göz kenarlarında yağlanmalar olur. Televizyon izlerken gözünüzde şiddetli bir yanma oluşur. Bu ağrı ile nükseden baş ağrısı şiddetlenir. Migreni andıran kasılmalar ve mide bulantılar hat safhada seyir etmeye devam eder. Bunun için göz alerjisi olduğunuzu anladığınız an göz doktoruna önceden randevu almanız ve göz sağlığınızı kontrol altında tutmanız oldukça önem taşımaktadır.

Burun akıntısı çeşitli polenlerden geçen ve solunum yollarında istenmeyen damar tıkanıklarına yol açan bir rahatsızlıktır. Bunun için ilk yapmanız gereken önceden K.B.B bölümüne gitmeniz tedavi ilerlemesini ve çeşitli alerjilerin artmasını engellemenizdir.

Alerji Rinit: Burun boşluklarının tıkanması ile ortaya çıkan bir çeşit alerji türüdür. Tedavi edilmediği sürece sinüziti tetikler ve solunum esnasında bir takım sıkıntılar yaşamanıza neden olur. Kaynağı beli olmayan çeşitli alerjiler bu sorunları ortaya çıkartır. Bunlar neler mi, hep birlikte öğrenelim.

Çeşitli Alerjiler Ve TedavileriKalp rahatsızlıkları : Kalp ve damar hastalıkların en büyük nedenleri alerjilerdir. Kalbin ritmi bozulduğu anda görevini tam olarak gerçekleştiremez. Bu nedenle kalbin kapakçığında daralmalar ve yorulmalar başlar. Ritmde yavaşlamalar meydana gelir ve solunum gittikçe en alt aşamalara kadar düşer. Kalbin enerjisi olan solunum çok önemlidir. Astım ve çeşitli rahatsızlıklar ile ilerler. Alerjilerde solunum kesesinin zayıflaması kişinin hayata karşı güçsüzlüğünü ifade eder. Bu nedenle birçok alerjiler basite alınmamalı diğer organları tetikliyor mu diye mercek altına alınmalıdır.

– İshal : Beslenme şeklinin bozukluğu ve bağırsak hareketlerinin düzensiz çalıştığı zamanlarda bu durumlar söz konusu olur. Bu tür alerjilerde sürekli karın ağrısı ve mide bulantısı oluşur. Tedavisi evde durdurulabilir. Fakat doktor muayenesi mutlaka gereklidir.

– Uyku Düzensizliği : Kaygı,panik atak,majör depresyon,depresif durumlar,aşırı stres,beynin çalışma merkezini değiştirerek bütün düzenini bozar. Uyku problemleri bunun en büyük işaretlerinden birisidir. Bu nedenle uyku uyuyamıyorsanız nedenini bilmediğiniz bir beyin rahatsızlığı söz konusu olabilir. Bunun için yapmanız gereken nöroloji bölümünden randevu alarak uyku düzeninizi sağlamak ve tedavi olmaktır.Çeşitli alerjiler,nefes almada sıkıntı,uykusuzluk,saç ve deride kaşınma,uyuz,ağızda kuruluk,sürekli susama ihtiyacı bütün bunlar kaynağı kesinlikle belli olmayan çeşitli alerjiler ile alakalıdır. Bu nedenle vücudunuzu tanımalı ve dengesini en iyi şekilde sağlamasını bilmelisiniz. Bunun için kendinize iyi bakmalı ve zararlı olan her şeyden kaçınmalısınız .Ayrıca hayvanlara karşı alerjiler,soğuğa,yemeğe,meyvelere,sebzelere,toza,dumana karşı alerjileriniz varsa bunu doktorunuza bildiriniz.Sağlığınızı korumak sizin daha uzun yıllar hastalık geçirmeden yaşamanıza vesile olur. Sağlıklı günleriniz daim olsun.
Kaynakça:
uzmanasor.com
yeniasır.com

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku