Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Cilt Bakımında Sık Yapılan Hatalar

0 412

İnsan derisi farklı tabakalardan ve bu tabakaların içindeki gözeneklerden oluşur. Bu gözenekler hem hücrelerden hem de çevresel şartlardan etkilenir. İçsel etkenler beslenme, stres seviyesi ve yaş gibi durumlardan oluşurken çevresel etkenler de güneş, rüzgâr, ani sıcaklık değişimi gibi cilde zarar veren faktörleri içerir. Bunların her birinin etkisi farklıdır ve farklı cilt yapısına sahip kişilerde etki seviyesi de değişecektir. Ayrıca kişisel cilt bakımı için yanlış uygulamalar yapılması da dermatolojik sorun oluşumu için ayrıca önemlidir. Bu nedenle cilt bakımı sırasında yaygın şekilde yapılan hatalara da göz atmakta yarar var.

Makyaj Silmeden Uyumak

Cilt Bakımında Sık Yapılan HatalarGece saatleri cildin kendini en yoğun şekilde yenilediği zamanlardır. Özellikle 01-04 arası yenileyici hücrelerin en aktif olduğu zamana denk gelir. Bu süre içinde gözeneklerin tıkalı olması, cildin bu yenilenme ihtiyacını giderememesine neden olur. Gün boyu ciltte kalan makyaj temizlenmediği zaman gözenekleri doldurarak hücrelerin nefes almasını engeller. Bu nedenle mutlaka birkaç dakika ayrılarak ciltteki makyaj silinmelidir.

Günlük Cilt Temizliğini Yapmamak

Makyajdan bağımsız olarak günlük cilt temizliği yapılması gerekir. Bunun nedeni cildin tüm gün çevresel etkenler maruz kalması ve cildin sağlıklı zeminini kaybetmesidir. Siz fark etmeden tüm gün sigara dumanı, arabalardan çıkan duman, etraftaki toz vs. cildi tıkar. Tonik ya da sadece suyla cildinizi temizleyebilirsiniz. Her ikisiyle gözenekler açıldıktan sonra nemlendirici sürmek cildin daha hızlı tazelenmesine yardım edecektir.

Cildi Kuru Bırakmak

Ciltteki dermatolojik sorunların en önemli nedenlerinden birisi kuruluktur. Bunun kaynağı kuruluğun cilt direncini kırması, serbest radikallere karşı savunma etkisini yitirmesidir. Nemli bir cilt her zaman daha dirençlidir. Bu nedenle her gün, soğuk ve kuru havalarda gün içinde birkaç kere tekrarlamak üzere nemlendirici sürmeyi unutmayın.

Yanlış Kozmetik Kullanmak

Cilt tipinize uygun kozmetikleri kullanmadığınızda beklenmedik sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bunun için önceden cilt tipinizi öğrenmeniz gerekir. Bazı ciltler kuru- hassasken bazıları karma ya da yağlı olabilir. Bunu belirledikten sonra yapılması gereken kendinize uygun ürüne yönelmektir. Ancak yağlı bir cildiniz olduğu halde kuru ciltler için piyasaya sürülen ürünleri kullanırsanız kısa sürede aşırı parlama, siyah nokta- sivilce benzeri sorunlarla karşılaşırsınız.

Sorunlu Bölgelere Temas Etmek

Sivilce ve siyah nokta en sık yaşanan cilt sorunlarından biridir. Gözeneklerin kir ve yağ dolması, bunun dışarı ucu siyah ya da beyaz şekilde çıkmasına neden olacaktır. Bazen ucu hiç belli olmadan bu şişlik de olabilir. Burada önemli olan sorunlu olan kısma temas edilmemesidir. Çünkü akne olan yere dokunduğunuzda gözenekler genişler ve kısa sürede kendini dağıtır. Bu da daha fazla pürüzlü görünüm demektir. Aknenin kendiliğinden geçmesini beklemeniz önerilir. Doğal bir çözüm önerisi isteyenler için aspirinden bir parçanın suyla karıştırılıp akne olan bölgeye sürülmesi etkili olacaktır.

Güneşten Korunma Ürünü Kullanmamak

Her insanın güneşe ihtiyacı vardır. Ancak UVA-UVB ışınları cilt kanseri de dahil olmak üzere çok sayıda problem için zemin yaratır. Kuruluk, tahriş, kızarıklık, alerjiye meyilli olma gibi sorunlar güneş kaynaklıdır. Bundan etkilenmemek için özellikle uzun süre güneşin altında kalacağınız zaman SPF + 30 koruma faktörlü ürünlere yönelmeniz önerilir. SPF derecesi arttıkça kremin kalıcılık süresi de artar. Bunu kullanmadığınızda zararlı ışınlar doğrudan gözeneklere nüfuz eder.

Tüyleri Alırken Sabun Kullanmak

Sabun, cildi en hızlı kurutan temizleyici maddelerden biridir. Bu nedenle ciltteki tüyleri almadan önce sabun sürdüğünüzde tahriş için de zemin yaratmış olursunuz. Tıraş köpüğü kullanmak ve işlem sonrasında nemlendirici sürmek sorun yaşamanızı engeller. Normal şartlarda da sabunu cilde çok temas ettirmemeniz önerilir. Çünkü sabunu tek başına bıraktığınızda kendini kuruttuğunu görebilirsiniz. Bu da cilde vereceği zarar hakkında daha iyi fikir edinilmesini sağlar.

Gereğinden Fazla Peeling Yapmak

Peeling, ciltteki ölü derinin atılması işlemidir. Ancak bunu gereğinden fazla yaparsanız deriyi oluşturan tabakaların aşınmasına neden olabilirsiniz. Bu durum olumlu hücrelerinizin zarar görmesine yol açar. 7-15 günde bir yapılması idealdir.

Makyaj Fırçalarını Temizlememek

Belirli aralıklarla temizlenmeyen makyaj fırçaları zamanla bakteri yuvasına dönüşür. Bu şekilde kullanım da size zarar verecektir. Çünkü her makyajda gözeneklerin içine aslında zararlı maddeleri de yerleştirmiş olursunuz. Bundan kaçınmak için çok fazla ara vermeden rutin temizleme işlemi yapmanız gerekir. Temizlik sırasında su dışında bir temizleyici kullanılmaması önerilir.
Kaynakça:
Formsante

Yazar:Melahat Yaprak

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku