Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Enginar Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

0 855

Enginar Sirkesinin Faydaları Nelerdir?Enginar, ilkbahar mevsiminin vazgeçilmez sebzelerindendir. Sağlıklı bir besindir ve mutlaka tüketilmesi gerekir. Özellikle son yıllarda tüketimi oldukça yaygınlaşmıştır. Enginar, papatyagiller familyasına aittir. Bir Akdeniz bitkisi olup, çok senelik olması da bir başka özelliğidir. Her sebze ve meyve de olduğu gibi enginar da mevsiminde tüketilmelidir. Zeytinyağlı enginar yemekleri oldukça yaygındır ve enginar sirkesinin yapımı ve kullanımı çok da yaygın değildir.

Enginar sirkesi tıpkı enginar gibi oldukça faydalıdır. Tabii bu sirkenin doğal yollarda evde yapılması çok daha sağlıklı olacaktır. İçinde katkı maddesi bulunmamalıdır. Evde enginar sirkesi yapmak oldukça kolay ve zahmetsizdir. Önemli olan enginarın taze olması ve sirkenin oluşmasını sabırla beklemektir.

Enginar sirkesinin yapımı için mevsiminde enginarlar alınmalıdır. Öncelikle enginarlar temiz bir şekilde yıkanır ve kurulanır. Küçük küçük dilimlendikten sonra cam kavanoza konur ve üzerine içme suyu konur. Ve son olarak maya olarak sirke ya da bal konur. Üzeri bezle örtülerek 1 aya yakın bu şekilde bekletilir. Yalnız her gün tahta kaşıkla karıştırılması gerekir. Bu karıştırma işlemi enginarlar kavanozun dibine çökünceye kadar etmelidir. Enginarlar kavanozun dibine çökünce artık sürekli karıştırmaya gerek yoktur. Ara sıra karıştırmak yeterli olacaktır. Ortalama 1 ayın sonunda enginar sirkesi hazır olur ve süzülerek kullanılabilir. Görüntü olarak bulanık olacaktır. Bu gayet normaldir. Genellikle evde yapılan sirkeler bulanık olur. Sirke mümkün olduğunca karanlık ve serin bir yerde saklanmalıdır. Sirkenin yoğunluğu kullanılan enginarın miktarına göre değişir.

Enginar Sirkesinin Faydaları Nelerdir?Enginar sirkesi elde edildikten sonra birçok yerde kullanılabilir. Özellikle salatalarda ve mezelerde sıklıkla kullanılır. Bununla beraber et yemeklerine kullanılan soslarda ve sebze yemeklerine farklı bir aroma katar.

Enginar sikesinin faydaları arasında ilk sırayı kesinlikle karaciğer rahatsızlıkları gelir. Bu sirke karaciğeri güçlendirirken, karaciğerde meydana gelen hasarların onarımında yararlıdır. Aynı zamanda vücuttaki yorgunluğu alarak vücuda direnç kazandırır. İştahı az olanlar da enginar sirkesi ile iştahlarını da açmış olurlar. Uykusuzluğa iyi geldiği gibi romatizma ağrılarının hafiflemesine de katkıda bulunur. Hücreleri yenilerken kanı da temizler. Sindirim sistemine iyi gelir ayrıca beyin ve kalp sağlığı için de oldukça yararlıdır. Enginar sirkesini tüketirken dikkat edilmesi gereken hususlar mevcuttur. Bunların başında mide problemi olanların çok dikkatli olması gerekir. Özellikle aç karnına iken enginar sirkesi tüketmemeleri gerekir. Ve sağlık sorunu yaşayanlar enginar sirkesini tüketirken mutlaka doktora danışmalıdır. Çünkü bu sirke oldukça keskin bir sirkesidir.

Enginar sirkesi düzenli olarak yemeklerde, salatalarda ve mezelerde kullanıldığında yararlarını görmek mümkündür. Ayrıca bir bardak kadar suyun içine konan bir çay kaşığı kadar konan sirke bal ve limon ile de karıştırılarak tüketilebilir. En çok karaciğere olan faydası ile bilinen bu sirke alkol kullananların, fazla kilolu olanların tüketmesi oldukça yararlı olabilir. Ayrıca en çok bilinen üzüm ve elma sirkesinden farklı bir tat arayanlar için de enginar sirkesi iyi bir alternatiftir.

Kaynakça:
www.onikibilgi.com/enginar-sirkesi-yapimi-ve-faydalari/

Yazar: Serpil Altunyay

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.