Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ergenlikte Arkadaşlığın Önemi

0 285

Yetişkinliğe adım evresi olarak bilinen ergenlik, hepimizin bildiği gibi bir çok alanda değişimi içeren zor bir dönemdir. Arkadaşlık bağı; duygusal 8420_5734_nocanvas_ergenlik-doneminde-aileler-nasil-davranmali-_qp7epaylaşımı, kendini açmayı, çeşitli eğlencelerle renklendiren, sır paylaşımlarının olduğu güvene dayalı bir ilişkidir. Ergenlik döneminde arkadaşlık kavramı ergenler için çok önemlidir. Bu arkadaşlık ilişkileri diğer toplumsal becerilerin kazanılmasına öncülük eder ve ergeni sosyalleştirir. Duygular ve sırlar paylaşılır, sadakat, dürüstlük, iyi niyet, paylaşımcılık ve güven önemlidir. Arkadaşlar arasında, sır tutmanın önemli bir yeri vardır. Duygularını sırlarını paylaşma kendini olduğu gibi başkasına tanıtma ve karşı taraftan onaylanma beklentisi vardır. Vefa ve sadakat çok önemlidir. Gerekirse anne baba karşıya alınır, onlarla kavga bile edilir. Anne babayı karşısına alma derecesinde arkadaşlarını korur kollar. Arkadaşlarına yapılan olumsuz bir eleştiriyi kendine yapılmış gibi algılarlar. Aileyi ikinci plana itmiştir ve onu artık ailesi anlamıyor, bir tek arkadaşları anlıyordur.

Ergenlerin arkadaş edinmesi sağlıklıdır. Ergen için bir arkadaş grubuna kabul edilmek, beğenilmek, onaylanmak önemlidir. Ergen bu durumda grubun kurallarına uyum sağlar, giyim tarzını benimser. Arkadaş çevresi ergeni çok fazla etkilemektedir. Arkadaş grubunun dışında kalmamak için yaptığı davranışlar, giyim tarzı, müzik tarzı, konuşma tarzı çoğu zaman ebeveynler tarafından hoş karşılanmaz ve ebeveynler çoğu zaman bu duruma engel olmaya çalışır.Aileler ise çocuklarının sadakat ve vefasını desteklemelidir. Arkadaşları ile arasındaki sırları öğrenmek için uğraşmamalıdır. Arkadaşlık kişilik oluşumunda önemlidir. Aile çocuğun arkadaşı hakkında kötü bir yorumda bulunursa, çocuğu eleştirmiş gibi olur. Çünkü akranlar ergen davranışı üzerinde etkilidir.

Bunun yanı sıra, bu dönemde söz verildiyse o sözü tutmak ergen için çok büyük önem taşır. Bu dönemde arkadaşlar arasında söz senet önemi taşımaktadır. Örneğin; ergen, arkadaşlarına hafta sonu buluşmak için söz verdi hasta olsa bile, gidemeyecek durumda olsa bile gider. Bu dönemde verilen sözü tutmak, vefa ve sadakat çok önemli kavramlardır. Ailenin buna engel olmaması, ergenin sosyal gelişimini sağlıklı yönde etkileyecektir. Ebeveynler, ergenin arkadaşları ile paylaşımına katkıda bulunması gerekir. Arkadaşlarını çok sorgulamadan tanımaya çalışmalı, arkadaşlık ilişkilerine doğrudan müdahale edilmemeli. Arkadaş grubunun davranışından dolayı, ergene karşı suçlayıcı tavır takınılmamalı ve kırıcı olunmamalıdır.

Yazar:Sevde Alp

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.