Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Genel Hatlarıyla Taşımacılık Sistemleri

0 124

İnsanlar geçmişten günümüze kadar eşya taşımak ya da yolculuk etmek için çareler arayıp durmuşlardır. Uçakları sesten daha hızlı yol almasından dolayı yolcu taşımacılığında, gemileri ise ülkeler arası geniş çaplı kargo taşımacılığında kullanmışlardır. Ülkeler, kara ve demiryolları taşımacılığının maliyetinin daha düşük olmasından dolayı, karayolu ve demiryolları ağlarını genişletip, modern bir hale getirmişlerdir.

H8418_1avayolu taşımacılığı, günümüzde uzak yerlere ulaşmanın en modern ve en hızlı biçimidir. Milyonlarca yolcu havayolunu kullanmaktadır. Ancak eşya taşımak oldukça pahalıya mal olduğundan kargo taşımacılığında çok tercih edilmemektedir. Havaalanları genellikle şehir dışına yapılırlar. Bu da yolculuğu başka bir araçla tamamlamak anlamına gelir ki; bu da hem yolculuk süresinin uzamasına hem de maliyetin artmasına neden olmaktadır. Bazı yerlerde havalaanı ile şehir merkezi arasında hızlı tren veya helikopter bağlantısı bulunmaktadır.

Denizyolu taşımacılığı, yavaş ve uzun süreli bir taşıma şeklidir. Ancak denizaşırı ülkelere gidecek malların taşınması, havayolu taşımacılığından daha az maliyetli olduğundan denizyoluyla taşınmaktadır. Süpertanker denilen çok büyük yük gemileri tek tip kargo taşımacılığında kullanılmaktadır. Diğer mallar ise kamyonların arkasına yerleştirilecek biçimde çeşitli boy, yükseklik ve genişlikte yapılan, havalandırmalı, soğutmalı tipleri olan konteynerleri taşıyan yük gemileri aracılığıyla ulaştırılmaktadır.

İnsanlar gezi amaçlı olmadan, kısa mesafeler için denizyolunu kullanmaktadırlar. Feribot dediğimiz araçlar, yolcuların yanı sıra otomobil, araba gibi motorlu araçlar ve vagon taşımaya mahsus gemiler olup günümüzde en yaygın kullanılan denizyolu araçladır. Roro gemileri, taşımacılıkta taşıtların daha çabuk inip binmelerine olanak sağlayacak şeklide yapılmışlardır. Hava yastıkları üstünde hareket ederek hem karada hem de denizde gidebilen bir ulaşım aracı olan Hoverkraftlardan ise yolcu taşımacılığında büyük çapta yararlanılmaktadır.

8418_2Demiryolu taşımacılığı, rahat ve az maliyetli olmasına rağmen ülkemizde çok fazla gelişememiştir. ABD gibi büyük ülkelerde, bu ulaşım şekli özellikle eşya taşımada ilk sırada yer almaktadır. Taşıma işleminde bazen ülkeyi bir baştan diğer başa aşmak gerekmektedir ve birçok gelişmiş ülke hızlı trenler sayesinde ulaşımı kolay hale getirmişlerdir. Bazı ülkelerde arabalarını yanında götürmek isteyenler için, arabalarını taşıyabilecek mototrenler bulunmaktadır. Çoğu şehirde insanlar da işlerine gitmek için, şehir merkezine çok yakın tren istasyonlarından ve ya banliyö trenlerinden faydalanırlar. Şehir içinde demiryolu yapımı zor olduğundan bu sorun, demiryollarının yeraltına döşenmesiyle çözümlenmiştir.

Karayolu taşımacılığı, en az maliyete sahip, en eski taşıma biçimidir. Ulaşımda yolculuk yapacak kişiler fazlaysa, otomobil en kullanışlı ulaşım aracıdır. Otobüsler ise birçok insanı taşıyabilen, maliyet açısından kişileri zorlamayacak, ucuz araçlardır. Günümüzde kamyonlar ve tırlar başlıca eşya veya mal taşıma araçlarıdır. Evden eve taşımacılık da oldukça gelişmiştir.

Kaynakça:
http://www.emreipekci.com/icerik/tasimacilik-nedir/

Yazar:Ayfer Yeşilova

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku