Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Erkekler İçin En Yaygın Doğurganlık Sorunları Nelerdir?

0 33

Birçok kişi, kısırlığın kadından kaynaklandığı gibi bir ön yargıya sahiptir, ancak bu her zaman hatta kadına yönelik bir durum değildir. İnfertilite vakalarının % 40 ila % 50’si erkek partnerden kaynaklanmaktadır ve her iki eş de hamile kalmayı engelleyebilecek sorunlar yaşayabilmektedir. Oysa bu durum erkeklerde genellikle başarısızlık veya başarısına sebep olan bir faktör olarak gösterilmektedir. Unutulmamalıdır ki, dünya çapındaki çiftlerin yaklaşık % 12’si kısırlık yaşamaktadır ve bu düşük bir sayı gibi görünse de, belirli önlemler uygulamaya konulmazsa bu yüzde artabilmektedir. Her şeyden çok, sağlıklı bir hamileliğe sahip olmak için kişi mümkün olan en iyi şansı elde etmek için bu, erkeklerin karşılaştığı ortak doğurganlık sorunlarını ve bunları nasıl hafifleteceğini anlaması gerekir. Bu yazıda erkeklerin doğurganlıkla ilgili yaşadığı en yaygın sorunlar ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Erkeklerde Kısırlık Nedir?

Erkek infertilitesi bir erkeğin bir kadın partnerinde hamile bırakamam temsil etmektedir. Bu, tıbbi, fiziksel ve yaşam tarzı gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilmektedir, ancak yetersizliğe neden olan ana faktör, meni ve semen kalitesinde bir eksikliktir. İdeal olarak, sağlıklı bir erkek spermada yeterli hareket kabiliyetine sahip ılımlı bir sperm sayısı göstermelidir. Ek olarak, spermin kendisi vücudun çeşitli kısımlarında sağlıklı bir akış sergilemeli ve aynı zamanda sağlıklı bir tohumlama şansını teşvik eden bir miktar üretmelidir. Semen seviyelerini incelemek ve iyileştirmek, erkek kısırlığı ile mücadele etmenin bir numaralı yoludur. Bununla birlikte, daha sağlıklı koşullar elde etmek için, hangi işaretlerin ve sağlık risklerinin yoluna girebileceğini bilmek önemlidir.

Erkek Kısırlığı Belirtileri

Ne yazık ki, doğurganlık sorununu gösteren belirgin bir belirti olmayabilmektedir, ancak potansiyel bir tehdide yol açabilecek dikkat edilmesi gereken birkaç faktör vardır. Bir çocuğu idrak edememe yeteneği dışında, bir erkek altta yatan bir sorunu temsil edebilecek başka sorunlar yaşayabilmektedirler ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• Cinsel aktivite ile ilgili sorunlar: Bu, boşalma süreciyle ilgili, az miktarda semen üreten, düşük cinsel dürtü sahibi olan veya ereksiyonu sürdürmekte sorun olan sorunları içermektedir.
• Testis sorunları: Testislerde ağrılı topaklar veya şişme, sağlıklı aktiviteyi önleyen bir tümör veya enfeksiyonu gösterebilmektedir.
• Sağlık sorunları veya hormonal anormallikler: Sık solunum yolu enfeksiyonları, koku kaybı, yüz veya vücut kılları kaybı ve önemli hormonal değişikliklerin hepsi erkeklerde infertilite vakalarıyla ilişkilendirilmiştir.
Açık bir infertilite belirtisi olmadığından sinir bozucu olabilmektedir, ancak bu örnekler nereden başlanacağına dair bir temel oluşturmaya yardımcı olabilmektedir. Ek olarak, erkek infertilitesine doğrudan katkıda bulunan ve cevap vermek için ele alınabilecek bazı önemli tıbbi ve fiziksel nedenler vardır.

Erkek Kısırlığının Tıbbi ve Fiziksel Nedenleri

Düşük sperm sayısına ve zayıf sperm kalitesine sahip olmanın yanı sıra, erkeklerde kısırlığa neden olabilecek birçok tıbbi ve fiziksel durum vardır. Yukarıda belirtildiği gibi, enfeksiyon belirtileri, boşalma sorunları, cinsel dürtü azalması, tümörler ve hormonal değişikliklerin her biri olası semptomlar sunabilmektedir, ancak burada farkında olunmayan diğer bazı nedenler bulunmaktadır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• İnmemiş testisler: Testislerden biri veya her ikisi de asla skrotuma inmediğinde oluşmaktadır. Bunu yaşayan erkeklerin sağlıklı doğurganlık seviyeleri gösterme olasılığı daha düşüktür.
• Varikosel: Testisleri rahatlatan damarlarda şişme meydana geldiğinde yaşanabilmektedir.
• Çeşitli enfeksiyonlar: Spermlerin geçtiği geçiş yolları içindeki enfeksiyonlar, boşalma sisteminin diğer kısımlarında iltihaplanma, ağrı ve şişmeye neden olarak infertiliteye neden olabilmektedir. Ayrıca, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, belsoğukluğu ve HIV testis hasarı verme potansiyeline sahiptir.
• Bağışıklık sistemi antikorları: Bazı durumlarda, bağışıklık sistemi sperm hücrelerini bir tehdit olarak algılayan antikorlar oluşturacak ve bunları çıkarmaya çalışacaktır.
• Bloke veya arızalı sperm tübülleri: Sperm, üreme organındaki birçok tüpten taşınmaktadır ve bu tüpler herhangi bir şekilde hasar görürse veya bloke edilirse düzgün aktarılma olasılığı yoktur.
• Genetik Hastalıklar: Klinefelter sendromu, bir erkeğin X ve Y kromozomu yerine iki X kromozomu ile doğduğu genetik bir hastalıktır. Kusur, erkeğin üreme organı ile meni akışını önleyen veya boğan sorunlara neden olmaktadır. Kistik fibroz, Kallmann sendromu ve Kartagener sendromu da sorunlara neden olabilmektedir.
• Çölyak hastalığı: Gluten yenmesi erkek infertilitesi neden potansiyeline sahiptir.
• İlaçlar veya tedaviler: Kemoterapi, steroidler, çeşitli ülser ve mantar önleyici ilaçlar sperm düzeylerini düşürmeyle ilişkilendirilmiştir.
• Geçmiş ameliyatlar: Testis, prostat ve abdominal alanlarla ilgili ameliyatların öyküsü, sperm akışı ve üretimi ile ilgili sorunlara neden olabilmektedir. Tabii ki, bir vazektomi sperm üretimini durduracaktır, ancak cerrahi prosedürlerle ilgili çoğu sorun başka bir ameliyatla düzeltilebilmektedir.
Tıbbi ve fiziksel engelleri anladıktan sonra, erkek kısırlığı söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken bir sonraki şey, yaşam tarzı seçimlerinin genellikle bir erkeğin gebe kalma yeteneğini belirlemede büyük bir rol oynadığıdır.

Erkek İnfertilitesinin Yaygın Yaşam Tarzı Nedenleri

Bir aile kurmaya çalışırken sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak son derece önemlidir. İlk başta, bir adam alışkanlıklarının, rekreasyonlarının ve kötü alışkanlıklarının sperm seviyeleri üzerinde hemen bir etkisi olmayabileceğini düşünebilmektedir, ancak çalışmalar, bazı seçimlerin dikkatli olmadıkları takdirde doğurganlıklarına zarar verebileceğini göstermektedir. Bunlar aşağıdaki gibidir:
Uyuşturucu ve alkol: Hem uyuşturucu hem de alkol kullanımı sperm üretimini azaltma yeteneğine sahiptir. Aşırı içme ayrıca testosteron seviyelerini düşürebilmekte, erektil disfonksiyona neden olabilmekte ve infertiliteyi artırabilecek karaciğer hasarına neden olabilmektedir. Steroid kullanımı, testislerin boyutunun azalmasına ve sperm sayısını azaltmasına neden olabilmektedir ve kokain veya sigara esrarının yutulması sperm kalitesine önemli ölçüde zarar verebilmektedir.
• Sigara içmek: Sigara içmek potansiyel olarak daha düşük bir sperm sayısına (diğer sağlık sorunlarının yanı sıra) yol açabilmektedir ve ikinci el duman da kişinin doğurganlık seviyelerini etkileyebilmektedir.
• Zihinsel ve duygusal stres: Hormonlar zihinsel ve duygusal stres bireyi olumsuz etkilediğinde etkilenebilmektedir. Uzun depresyon, anksiyete veya diğer sorunlar nöbette azalmaya ve infertiliteye yol açabilmektedir.
Obezite: Aşırı kilolu olmak, vücutta erkek kısırlığına yol açan ciddi hormonal değişiklikler nedeniyle sperm hücrelerine zarar verebilmektedir.
Yukarıda listelenen nedenler, sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik etmek için kaçınılması gereken en iyi şeylerdir, ancak bu yapılması gereken tek şey olduğu anlamına gelmemektedir. Düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı yiyecekler yemek ve zararlı çevresel koşullardan uzak durmak da uygun bir denge sağlamak için kişinin hayatına dâhil edilmelidir.
Artık erkeklerin kısırlıkla karşılaştıkları zorlukları bilindiğine göre, sorunun sahipliğini almaya başlayabilir ve sorunu çözmenin yollarını bulabilmek mümkündür. Yukarıda listelenen yönergeleri izleyerek, kişi kendini ve eşinin hayatını yönetmek, birlikte paylaştığı bir deneyim olabilmektedir. Sorun bir erkeğe ya da kadına yönelik olursa olsun mesele, hamile bırakmanın her iki tarafın da sorumluluk ve bağlılığını gerektiren ortak bir çaba olmasıdır ve bu bağlılık, daha iyi ebeveynler olmaya yardımcı olmaktadır. Unutulmamalıdır ki, kısırlık sorunları yaygındır ve birçok kişinin sorunlarını anlamak ve çözmek için yardıma ihtiyacı vardır. Bu nedenle bir doğurganlık uzmanına danışmak, sorunları görüşmek ve bir çözüm aramak için harika bir yol olabilmektedir. Bazen, kişi kendi başına sorunlarla yüzleşmesi zor olabilmektedir ve üçüncü bir tarafın durumuna analiz etmesi, ailesini doğru yolda başlatmak için ihtiyacı olan şey olabilmektedir. Kişi ve eşinin hamile kalma girişimleri hakkında soruları veya endişeleri varsa, bir uzmandan randevu alarak problemleri görüşmelidir.

Kaynakça:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/male-infertility/symptoms-causes/syc-20374773
https://www.nichd.nih.gov/health/topics/menshealth/conditioninfo/infertility
https://www.healthymale.org.au/mens-health/male-infertility

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.