Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ev Temizliğine Yardımcı Olan Basit Malzemeler Nelerdir?

0 237

Evde temizlik yaparken aynalarınızın ve pencerelerinizin daha temiz ve parlak olmasını istiyorsanız basit bir yöntemle bunu gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik bu yöntemle bu tarz yüzeylerin daha az kir tutmasını da sağlayabilirsiniz. Bu uygulama yöntemini ev hanımları için aşağıda açıkladık.

Pencere Ve Cam Yüzeylerin Daha Parlak Olmasını Sağlayan Yöntem

8675_temizlik2 Litre içme suyuna yarım litre üzüm sirkesi ve yarım adet limonun sıkılmış suyunu katın ve iyice karıştırın. Bu suyu cam yüzeyleri temizlemek için kullanabilirsiniz. Eğer pencerelerinizin dış yüzeylerini bu su ile temizlerseniz daha sonra oluşacak yağmur damlalarının oluşturacağı lekeleri daha aza indirmiş olursunuz. Bu su ile temizlenmiş pencereleriniz yağmur tanelerinin oluşturacağı lekelerin cama tutunmasını zorlaştıracak ve dolayısı ile camlarınız daha uzun süre temiz kalacaktır.

Evdeki ayna ve benzeri cam yüzeyleri de bu hazırladığınız su ile temizlediğinizde daha parlak bir görüntü elde edeceksiniz. Silme işlemini tüy bırakıcı malzemelerden ziyade gazete kâğıdı ile yapmanız daha verimli sonuç elde etmenizi sağlayacaktır. Kâğıt havlu gibi emici özelliği daha fazla olan ama aslında gazete kâğıdından daha az verimli olacak malzemeyi tercih etmemelisiniz. Temizlik ve silme işlemi için üretilmiş bezler elbette tercih edilebilir ama emin olunuz elinizin altındaki bu gazete kâğıdı işinizi bu para vererek aldığınız malzemelerden çok daha iyi görecektir.

Evinizde bu ve buna benzer pratik yöntemlerle ve daha az maliyetle birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Hem daha kalıcı ve net çözüm elde etmiş olursunuz ve hem de cebinizden çok daha az para çıkmış olur. Bu basit yöntemlerle kendi temizlik malzemelerinizi oluşturabilir deterjan ve benzeri ürünlere çok para harcamaktansa kendi temizlik solüsyonlarınızı oluşturabilirsiniz. Bu konuda her zaman evinizde bulunan bazı malzemeler size çok yardımcı olacaktır. Aşağıda bunlardan bazılarının adını ve hangi uygulama için kullanacağınızı belirttik.

Temizlikte Kullanılabilen Yardımcı Ürünler

Tuz: Yüzey temizlemede

Karbonat: Yağlı yüzeylerin temizlenmesi, parlatılması ve beyazlatılmasında ve ayrıca halı gibi üzerine dökülen ve leke oluşmuş durumlarda bu lekelerin çok daha kolay temizlenmesinde

Ketçap: Bakır, gümüş, çinko, pirinç ve bronz gibi her türlü eşyanın parlatılmasında

Sirke: Cam yüzeylerin temizlenmesi ve parlak görünmesinde

Soda: Koltuk, halı gibi eşyalarınıza damlayan çay, kahve gibi lekelerin çok daha kolay temizlenmesinde

Diş Macunu: Fayans, mermer gibi yüzeylerin temizlenmesinde

Yukarıda sıralanan malzemelerin hepsi her evde bulunan şeylerdir. Bunları kullanarak temizlik işlemlerinizi gönül rahatlığı ile yapabilir ve bu malzemelerin size yardım ettiğini gördüğünüzde şaşıracağınızdan emin olabilirsiniz.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.