Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Günümüzde bankalar kredi anlamında pek çok avantajı bünyesinde bulundurmaktadır. Artık herkesin aradığı cinsten bol avantajlı kredi türüne ulaşmak kolaydır. Bazen faizsiz kredinin devlet kurumları tarafından sağlandığı sanılsa da aslında bankalar üzerinden de faizsiz kredi alabilmek artık mümkündür. Özellikle kişilerin yeni bir iş kurmak ve işini geliştirmek için amaçları üzerine bu kredi türünün verilebileceğini belirtmek gerekir. Bu bakımdan faizsiz kredi, gerçek veya tüzel kişilerin her daim başvurabileceği kredi çeşitleri arasına girmiştir. Aynı zamanda ticari amaç taşımadan da bu kredi imkandan yararlanılması artık mümkündür.
Tabii bu tarz bir avantaja sahip olabilmek için bankaların aradığı bazı şartların olduğunu belirtmek gerekir. Bu konu hakkında bir örnek vermek gerekirse, eğer 2 bin TL tutarındaki bir kredi almak istiyorsanız bankanın bu konuda istediği şart bankanın müşterisi olmanızdır. Bu sayede size sunulan bu kredi avantajından yararlanmaya başlayabilirsiniz. Bunun yanında bazı bankalarında konu hakkında biraz daha farklı davrandığını belirtmek gerekir. İlk aylarda kullanım bedeli koyan bankalar ve dosya masrafı ekleyen bankalar vardır. Faizsiz kredi almanız söz konusu olursa, sizden bu bankalar gibi şartlar istenebilir. Öte yandan bankanın %20 kadar tahsis ücreti almadan da kredi alınmasına izin verilmesi mümkün bir hale gelebilir. Bunun adı da sektörde faizsiz kredi olarak anılmaktadır.

Faizsiz Kredi Alırken Dikkat Edilecek Kurallar

Özellikle düşük maddi ihtiyaçlarınız için faizsiz kredi almayı tercih etmeniz gerekir. Zira düşük tutarlar için bu durum geçerli olacaktır. Bu konuda bankaların yapmış olduğu kampanyaları incelediğinizde faizsiz kredi kavramına karşı daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Asıl dikkat edilmesi gereken konu ise durumun gerekliliğini incelemektir. Çünkü bankaların faizsiz kredi verdiği sırada büyük bir dosya masrafı ile karşınıza çıkabilirler. Öte yandan poliçe gibi pek çok kavramı ortaya çıkararak durumun yine vatandaş aleyhine olmasına neden olabiliyorlar. Yani almak istediğiniz kredinin bu tarz olumsuz durumlar getirip getirmeyeceğinin tam olarak farkında olmanız gerekiyor. Özellikle bu alanda aceleci bir karar vermeden doğru bir piyasa araştırması yaparak ihtiyaçlarınıza yönelmeniz daha doğru olacaktır.
Esnaflar için sağlanmakta olan faizsiz kredilerde ise esnaf vergi muafiyet belgesinin olması şart olarak koşulmuştur. Eğer bu tarz bir belgeye sahipseniz bu kampanyadan yararlanmanız mümkün olacaktır. Öte yandan esnafların bu konuda biraz daha şanslı olduğunu belirtmek gerekir. Zira 30 bin TL’ye kadar olan maddi ihtiyaçları bu kapsamda alabilirler.

Yazar: Cansu Kutlu

1 Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar