Felix Magath Kimdir?

felix_magathWolfgang-Felix Magath, 26 Temmuz 1953 tarihinde, Batı Almanya’nın Aschaffenburg şehrinde dünyaya gelmiştir. Eski bir futbolcu olan Magath, futbol kariyerine nokta koymasının ardından, teknik direktörlük yapmıştır. Almanya’nın milli kadrosunda da görev yapmış olan Magath, 43 maça çıkmış ve 3 kez de gol sevinci yaşamıştır. VfR Nilkheim takımında futbol oynamaya başlayan Magath, ilk profesyonel mukavelesini 1972’de Viktoria Aschaffenburg ile yapmıştır. Burada resmi herhangi bir maçta forma giymeden 1974’de Saarbrücken takımına transfer olmuştur. Saarbrücken’de 2 yıl geçiren Magath, 76 lig maçına çıkmış ve 29 kez gol sevinci yaşamıştır. 1976’da dönemin en iyi kulüplerinden olan Hamburg SV’ye transfer olan Magath kariyerinin zirvesine burada çıkmıştır. Hamburg’da 10 yıl geçiren ve sonrasında futbolculuk kariyerine nokta koyan, Magath, Hamburg formasıyla toplam 306 lig maçına çıkmış ve 46 kez de gol sevinci yaşamıştır.

Futbolculuk kariyerinde sadece Hamburg formasıyla kupa kazanan Magath, Hamburg’la, 3 Bundesliga, 1 UEFA Şampiyonlar Ligi, 1 UEFA Kupa Galipleri Kupası kazanma başarısı göstermiştir. Ayrıca, Magath Almanya ile 1980’de Avrupa Şampiyonu olmayı da başararak kupa koleksiyonunu daha da geliştirme imkanı bulmuştur. 1986’da futbolu bırakan Magath, ilk teknik direktörlük deneyimini Bremerhaven’da yaşamıştır. Burada 1 yıl kalan Magath, 1993’te Hamburg’un yedek takımının başına getirilmiş ve burada iki yıl görev yaptıktan sonra Hamburg’un A takımının başına getirilmiştir. Hamburg’da 2 yıl kalan Magath, herhangi bir kupa kazanamamış ve 1997’de kulüpten ayrılmak zorunda kalmıştır. Sonrasında Nürnberg, Werder Bremen, Frankfurt, Stuttgart, Bayern Münih, Wolfsburg, Schalke ve Fulham’ı çalıştıran Magath, en başarılı dönemini Bayern Münih’te geçirmiştir.

1325132004 yılında başına geçtiği Bayern Münih ile, 2 Bundesliga, 2 Almanya Kupası, 1 de Lig Kupası kazanmış olan Felix Magath, 2007 yılının Ocak ayında Bayern Münih’ten ayrılmak zorunda kalmıştır. 2006/07 sezonunda oldukça kötü bir performans sergileyen Magath, Bayern Münih’in yıllar sonra UEFA Şampiyonlar Ligi’nde yer alamamasına sebep olmuştur. Bayern Münih’te geçen son sezonu oldukça kötü olan Magath, Wolfsburg’un başına 2009 yılında geçmiş ve Wolfsburg tarihinde ilk kez, Bundesliga şampiyonluğu Magath yönetiminde elde etmiştir. Magath, Wolfsburg’u şampiyon yapmasına karşın daha önceden anlaşmaya vardığı Schalke’nın başına geçmiştir. 2010’da Schalke ile sezona başlayan Magath oldukça kötü bir grafik sergilemiş ve Schalke’de sadece 2 yıl kalabilmiştir. Schalke’de kötü performans sergileyen Magath, 2011’de tekrar Wolfsburg’un başına geçse de başarılı olamamıştır. 2012’de Wolfsburg’tan kovulan Magath, İngiltere Premier Ligi ekiplerinden Fulham ile anlaşmış ancak burada sadece 7 ay görevde kalabilmiştir. Magath teknik direktörlük kariyeri boyunca, toplam 747 maçta görev yapmış ve 359 galibiyet almıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar