Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Karl-Heinz Rummenigge Kimdir?

0 565

Karl-Heinz Rummenigge4Karl-Heinz Rummenigge, 25 Eylül 1955 tarihinde, Almanya‘nın Lippstadt şehrinde dünyaya gelmiştir. Eski bir futbolcu olan Rummenigge, Bayern Münih altyapısından yetişen en değerli oyunculardan biri olarak kabul edilmektedir. Futbolculuk döneminde forvet pozisyonunda görev yapmış olan Rummenigge, Alman milli takımı ile büyük başarılar elde etmiştir.1976’da ilk kez milli olan sporcu, 1986’ya kadar milli takımın kilit isimleri arasında yer almayı başarmış ve çıktığı 95 maç sonunda 45 kez fileleri havalandırarak Almanya adına ciddi işler yapmayı başaran sporcular arasına girmeyi başarmıştır. Almanya ile FIFA Dünya Kupası sevinci yaşayamayan Rummenigge, 1986’da finale kalsa da kupayı Arjantin‘e kaptıran Almanya’nın önemli hücum güçlerinden biriydi. 1974’te profesyonel olarak ilk mukavelesini altyapısında yetiştiği Bayern Münih ile imzalayan Rummenigge, burada geçirdiği 10 sezonda ligde toplam 310 maçta görev almış ve 162 kez de gol sevinci yaşamıştır.

karl-heinz-rummenigge-fordert-serioeses-geschaeftsgebaren_29532Bayern Münih forması giydiği 10 yıllık döndem Bayern Münih, en verimli sezonunu geçirmekteydi. Bu dönemde 3’tane UEFA Şampiyonlar Ligi kazanan Rummenigge, Bundesliga’da da fırtına gibi esmekteydi. Bayern Münih’le beraber 2 kez Bundesliga şampiyonluğu yaşamış olan Rummenigge, 2 kez de Almanya Kupası kazanan kadroda yer almıştır. Almanya’da geçirdiği 10 yıl boyunca Gerd Müller’den boşalan golcülük görevini yerine getirmeye çalışan Rummenigge, 1980/81 sezonunda 1 sezonda 29 Bundesliga golüne ulaşarak kendi rekorunu kırmış ancak Gerd Müller’in 40 golünü geçememiştir. Sonrasında da yükselen performansını sürdüren Rummenigge, ortalam yıl 20 gol barajını geçmiş ve takımına ciddi bir katkı sağlamıştır. 1984’te Bundesliga’da 29 maça çıkan ve 26 gol atan Rummenigge, sezon sonunda İtalya Serie A ekiplerinden İnter Milan’ın yolunu tutmuştur.

who-is-Karl-Heinz-Rummenigge-Kalle-is-star-or-no-star-KarlHeinz-Rummenigge-celebrity-voteInter’de 3 sezon kalan ve beklentileri karşılayamayan Rummenigge, 1987 yılında İsviçre Süper Ligi ekiplerinden Servette satılmış ve burada adeta küllerinden doğan bir performans sergilemiştir. Servette geçirdiği 2 sezonda toplam 60 maça çıkan Alman futbolcu 34 kez fileleri havalandırma başarısı göstermiş ve Servette’in İsviçre Süper Ligi’nde başarılı bir grafik çizmesine doğrudan katkı sağlamıştır. Almanya’da forma giydiği dönemde toplam 310 maça çıkan Rummenigge, 162 kez gol sevinci yaşamıştır. Almanya kariyeri sonrası İnter ile el sıkışan ve burada 3 sezon geçiren Alman sporcu toplam 64 kez Serie A maçına çıkmış ve sadece 24 kez fileleri havalandırma başarısı gösterebilmiştir. Şu an itibariyle altyapısından yetiştiği ve büyük başarılar elde ettiği Bayern Münih’in başkanlığını yapan Karl-Heinz Rummenigge, Bayern Münih’in elde ettiği şampiyonluklarda ciddi pay sahibidir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.