Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Giovanni Trapattoni Kimdir?

0 339

Giovanni-Trapattoni-has-pulled-out-of-the-Ghana-coaching-postGiovanni Trapattoni, 17 Mart 1939 tarihinde, İtalya’nın Cusano Milanino bölgesinde dünyaya gelmiştir. Eski bir futbolcu olan Trapattani, defansif orta saha mevkiinde top koşturmuş Milan ve Varese gibi takımların önemli futbolcularından biri olmuştur. Aynı zamanda İtalya milli takımında da görev almış olan Trapottoni toplam 17 kez milli olmuş ve 1 kez gol sevinci yaşamıştır. Milan ve Varese kariyerinde toplam 284 lig maçında görev alan Trapottoni, 3 kez de gol sevinci yaşamıştır.1959’da AC Milan’da başlayan futbolculuk kariyerine 1972’de Varese’de son veren Trapattoni, 1972 yılında önce Milan altyapısında 1974’te de Milan A takımında görev yapmaya başlamıştır. Antrenörlük kariyerinde Milan, Juventus, Inter, Bayern Münih, Cagliari, Fiorentina, İtalya, Benfica, Stuttgart, Red Bull Salzburg, İrlanda ve Vatikan’ı çalıştırmış olan Trapottoni, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi 5 teknik adamı arasında yer almaktadır.

Kariyerinde sayısız kupa kazanmış olan Trapattoni, Ernst Happel, Jose Mourinho gibi isimlerle birlikte 4 farklı ülkede 10 lig zaferi yaşamış biri olarak kayıtlardaki yerini almıştır. Trapattoni, Udo Lattek’in ardından kulüpler bazında 3 farklı UEFA organizasyonunu kazanan tek isimdir. UEFA Kupası, UEFA Kupa Galipleri Kupası ve UEFA Şampiyonlar Ligi’ni tek bir takımla kazanma başarısını gösteren isim olan Trapattoni, Avrupa kupalarında en çok zafer elde eden birkaç teknik adam arasında yer almaktadır. Trapattoni özellikle de Juventus ile bütün kıtasal kupaları kazanarak bu alanda da rekor kırmayı başarmıştır. Juventus’un başında toplam 6 Serie A, 2 İtalya Kupası, 1 UEFA Şampiyonlar Ligi, 2 UEFA Kupası, 1 UEFA Kupa Galiperi Kupası, 1 UEFA Süper Kupası 1 de Kıtalararası Kupa kazanmış olan Trapattoni Juventus ve İtalya efsanesi olarak kabul edilmektedir.

giovanni-trapatton_1524958cJuventus’ta gelen başarılı sonuçların ardından İnter’i de çalıştırmış olan İtalyan teknik adam, burada da 1 Serie A, 1 İtalya Süper Kupası, 1 de UEFA Kupası kazanarak yine başarılı bir grafik çizmiştir. 1997’de ise Bayern Münih’le beraber 1 Bundesliga, 1 Almanya Kupası, 1 de Lig Kupası kazanmış olan Trapattoni, Benfica’ya geçmiştir. Benfica’da da kupa kazanmaya devam eden Trapattoni, burada da lig şampiyonluğu yaşamış ve sonrasında bir sonraki kupasını Red Bull Salzburg ile kazanma başarısı göstermiştir. İtalya milli takımını da bir dönem çalıştırmış olan Trapattoni, herhangi bir başarı elde edemese de takımı ile finallerde mücadele etme fırsatını yakalamıştır. Son İrlanda ve Vatikan’ı çalıştırmış olan Trapattoni, teknik adamlık kariyerinin de sonlarına doğru yaklaşmıştır. Kariyeri boyunca 10’dan fazla kulüpte çalışmış olan Trapattoni toplam 1382 müsabakaya çıkmış ve bunların 716’sını kazanma başarısı göstermiştir. 1382 maçın sadece 267’sinde mağlubiyet almış olan İtalyan teknik adam %51.81’lik bir galibiyet yüzdesi elde etmiştir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.