Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ferencvaros Nasıl Bir Kulüptür?

0 1.480

ferencvaros_tc_70-80Ferencvarosi Torna Club ya da kısaca Ferenvaros olarak bildiğimi bir Macar kulübüdür. Ferencvaros, Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte şehrinin en önemli takımıdır. Kulüp sadece Budapeşte için önem taşımaz aynı zamanda da Macaristan’ın Avrupa’ya açılan yüzü olarak görülür. Macaristan futbol tarihinin en iyi Avrupa kupaları sonuçlarını alan Ferencvaros aynı zamanda da ulusal liginin de en büyük takımı olarak kabul edilir. 1899 yılında Budapeşte’de kurulmuş olan Ferencvaros, adını Ferencvaros bölgesinden almaktadır. Budapeşte’nin bir bölgesi olan Ferencvaros, oldukça gelişmiş ve modern bir bölge olarak bilinmektedir. Macaristan futbolunun zirvede olduğu ve Macarların iki kez Dünya Kupası finali gördüğü dönemde Ferencvaros, Macaristan’a ciddi anlamda katkı sağlayan bir futbol kulübüydü. Özellikle 1960’ların başında Avrupa kupalarından fırtına gibi esen Ferencvaros, dönemin en iyi 10 Avrupa takımından biri olarak kabul ediliyordu.

Macaristan’ın uluslararası anlamda en başarılı temsilcisi olan Ferencvaros, 1964/65 sezonunda UEFA Avrupa Ligi’nin o zamanki adıyla Fuar Şehirleri Kupası’nda final oynamış ve bu finali kazanarak hem kendi hem de ülkeleri Macaristan adını oldukça büyük bir başarı göstermişlerdir. Avrupa kuplarında özellikle 1960 ve 1970’lerde her sezon yer almayı başaran ve bunun yanı sıra finaller, yarıfinaller gören Ferencvaros, 1965 yılında elde ettiği UEFA Avrupa Ligi zaferinin ardından, 10 yıl sonra Avrupa’da iki kez kupa kaldırma fırsatını yakalamıştır. 1974/75 sezonunda UEFA Kupa Galipleri Kupası’nda final oynayan Ferencvaros, kupayı kazanma başarısı gösteremese de Avrupa’nın en büyük kulüplerinden biri olduğunu ispatlamıştır. Bu dönemde birçok yıldız da yetiştiren Ferencvaros, bunlara Avrupa’nın önemli liglerinde mücadele eden elit seviyedeki takımlara satmıştır.

ferenc1116 yıl önce kurulmuş olan Ferencvaros, maçlarını şu an itibariyle, 23.700 koltuk kapasiteli Groupama Arena’da oynamaktadır. Stadın sponsoru olan Groupama, kulübe ciddi katkı sağlasa da Avrupa’nın elit ligleri nazara alındığında bu oldukça cüzi bir rakam olarak karşımıza çıkmaktadır. Kulübün başkanlığını Gabor Kubatov, teknik adamlığını ise Thomas Doll yapmaktadır. Ferencvaros, Macaristan Süper Ligi’ni 28 kez kazanma başarısı göstermiştir. Ancak kulüp son şampiyonluğunu 2004 yılında etmiş ve taraftarlarını uzun süre bu sevinçten mahrum bırakmıştır. Elde edilen 28 lig zaferinin yanı sıra aynı zamanda da 20 Macaristan Kupası bulunan Ferencvaros’un 4 adet de Macaristan Süper Kupası bulunmaktadır. Bu kupaların dışında 1 adet de UEFA Kupası bulunan Macar temsilcisi, 1 kez de UEFA Kupa Galipleri Kupası’nda final oynama başarısı göstermiştir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku