Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Avrupa’nın En Büyük Metrosu: Moskova Metrosu

1 547

Moskova Metrosu, Avrasya ülkelerinden Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova’da bulunan bir toplu taşıma hattıdır. Dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan Moskova’ya ulaşım kolaylığı sağlayan bu hat, bütün şehri adeta baştan sona doğru demir ağlarla örmüştür. Avrupa Birliği üyesi Birleşik Krallık ve Fransa’da bulunan Londra ve Paris Metrolarından daha da büyük olan Moskova Metrosu, bu anlamda Avrupa’nın en büyük metro hattı olarak kabul edilir. Avrupa’nın en büyüğü olan Moskova Metrosu, dünya çapında ise ilk 5’te yer alır bu da onu küresel bir ulaşım hattı haline dönüştürür. Moskova Metrosu, sahip olduğu şöhreti çok çeşitli parametrelere borçludur. Bunlar arasında görsellikten tutun da teknik özelliklere kadar birçok değer bulunur. Her ne kadar Amerika ve Avrupa kıtasında yer alan metro hatları kadar eski olmasa da Moskova Metrosu’nun da 80 yılı aşkın bir geçmişi bulunduğunu söyleyebiliriz. Moskova Metrosu 1935 yılında açılışı yapılıp faaliyete girdiği vakit, hattın uzunluğu sadece 11km idi. Ancak aradan geçen 80 yılla beraber özellikle de Sovyetler Birliği döneminde hattın uzunluğu 340km’ye kadar çıkarılmıştır. Bu anlamda günümüz itibariyle dünyanın en uzun metroları arasında yer alan Moskova Metrosu, en uzun 5 dünya metrosu arasında gösterilir.

Avrupa'nın En Büyük Metrosu: Moskova Metrosunyanın en büyük ve aynı zamanda da en uzun metrolarından biri olan Moskova Metrosu, ayrıca dünyanın en derin metroları arasındadır da. Bir devlet iştiraki olan Moskova Metrosu, bizzat devlet tarafından yönetilir ve özelleştirilmemiştir. 14 adet hattı bulunan bu devasa metro, Rusya’nın başkenti Moskova’da yaşayan ve de şehri ziyarete gelenlere oldukça rahat bir ulaşım imkanı sunmaktadır. Özellikle metroyu kullanan yolcular, metronun duraklarından son derece etkilendiklerini söylemektedirler. Bunun nedeni, metronun adeta bir müze kıvamı ile inşa edilmiş olmasıdır. Rusya’nın köklü tarihine ilişkin birçok esere ulaşabileceğiniz Moskova Metrosu’nda geçeceğiniz her durak sizi son derece etkileyecektir. Dünyanın en büyük metroları arasında yer alan Moskova Metrosu, New York, Londra ve Paris gibi şehirlerin metrolarından çok daha fazla yolcu taşımaktadır. Bu da metroyu dünyaca ünlü bir ulaşım aracı haline getirmektedir. Özellikle turistler Moskova Metrosu’nu kullanmadan şehirden ayrılmamaktadır. Son derece büyük bir şöhrete sahip olan bu metre her gün milyonlarca insanı diledikleri yere ulaştırmaktadır.

Avrupa’nın en büyük metrosu olma özelliğine sahip olan Moskova Metrosu, günlük yaklaşık olarak 9,8 milyon yolcuyu taşımaktadır. Yıllık veriler nazara alındığında ise bu sayı 2,5 milyar yolcuya ulaşmaktadır. Bu anlamda dünyanın en büyük metro hatları arasında yer alan Moskova Metrosu, Avrupa’da eşsizdir. Londra ve Paris metrolarının günlük yolcu sayısı dahi, Moskova Metrosu’nun altındadır. Ayrıca Moskova Metrosu, sahip olduğu yüksek hızlı trenlerle de dünyanın en hızlı metrolarından biridir. Moskova’ya yolunuzun düşmesi durumunda kesinlikle metro ile seyahat deneyimini yaşamanızı tavsiye ediyorum. Türkiye’den Moskova’ya her gün tarifeli uçak seferleri bulunur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Fikret diyor

    Moskova metrosunu görmedim ama Kiev metrosuna hayran kaldım. Ukrayna bir başka güzel.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku