Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yeni Çipli Ehliyet Avrupa’da Geçerli Mi?

1 1.099

Türkiye Cumhuriyeti, Türk vatandaşlarına ve de Türkiye’de yasal olarak ikamet eden yabancı uyruklu şahıslara, belirli şartları sağlamaları halinde Türkiye Cumhuriyeti yetkili birimleri tarafından düzenlenmiş bir sürücü belgesi tahsis etmektedir. Bu sürücü belgesine halk arasında ehliyet de denilmektedir. 2016 yılına dek Türkiye Cumhuriyeti Sürücü Belgesi’ne sahip olmak daha kolaydı. Avrupa standartlarına nazaran dikkate alınmayan birçok husus vardı. Ayrıca Türkiye tarafından düzenlenen sürücü belgeleri herhangi bir geçerlilik süresine de sahip değildi. Başka bir ifadeyle düzenlenen belge ömürlük olarak kullanılmakta idi. Avrupa Birliği ile tam üyelik görüşmelerini sürdürmeye çalışan Türkiye, 2010 yılında geçiş yapılan çipli pasaport düzenlemesinin ardından 2016 yılında da çipli ehliyete geçiş yapmıştır. Bu geçiş her ne kadar 2016 yılında yapılsa da geçişin tamamlanma süresi 5 yıl olarak öngörülmüştür. Başka bir ifadeyle 2021 yılının 31 Aralık gününe dek eski ehliyetlerin yeni çipli ehliyetlerle değiştirilmesi gerekmektedir. Yeni ehliyetlerle beraber ehliyetlerin kullanım süresi de sınırlamaya tabi tutulmuştur.

EYeni Çipli Ehliyet Avrupa'da Geçerli Mi?ski kullandığımız ehliyetlerde herhangi bir geçerlilik süresi öngörülmemiştir. Bu durum ciddi anlamda sorunları da beraberinde getirmektedir. Özellikle kişinin zihinsel ya da fiziksel olarak değişikliğe uğraması durumunda ehliyetin geçerliliğini etkilemiyor olması beraberinde ciddi trafik sorunlarını da doğurmaktaydı. Bu yeni düzenleme sayesinde kişiler daha önceden ehliyet sahibi iseler, doğrudan ehliyetlerini emniyet müdürlükleri vasıtasıyla değiştirebilirler. Burada değişiklik sırasında gereken harçların ve de belgelerin hazır olması gerekmektedir. Başarılı bir şekilde değişiklik gerçekleştiği vakit, eski ehliyetinize el konulur ve de size yeni sürücü belgeniz elinize geçinceye kadar araç kullanmaya devam edebilmeniz için geçici sürücü belgesi düzenlenir. Yeni sürücü belgeniz, başvuru yaptığınız sırada belirttiğiniz adrese Ptt vasıtasıyla postalanacaktır. Bu sürece araç kullanmak isterseniz, size verilen geçici sürücü belgesini kullanabilirsiniz. Adınıza düzenlenen yeni sürücü belgesi ile beraber, bu belgenin eskisinden daha farklı olduğunu göreceksiniz. Yeni ehliyet biyometrik bir resim ve de süreli çipli bir kimlik olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti mevzuatlarına göre kimlik numaranızı da içermesi sebebiyle bu belgeyi kimlik yerine birçok kurumda kullanabilirsiniz.

Yeni çipli ehliyetlerin düzenlenmesinin ardından, bu belgenin Avrupa Birliği ülkelerinde de geçerli olacağına yönelik çeşitli söylemler ve de yanlış bilgiler mevcuttur. Türkiye Cumhuriyeti makamlarınca düzenlenmiş ister çipli ister eski tip bir sürücü belgesine sahip kişi uyruğu ne olursa olsun, Avrupa’nın birçok ülkesinde bu belgeyi geçici bir süre için kullanma hakkına sahiptir. Yoksa belgenin çipli ya da çipsiz eski tip oluşu, sizin kullanım hakkınızı etkilemez. Örneğin, Türk ehliyeti İngiltere topraklarında her girişle beraber 1 yıl süreyle kullanılabilir. İngiltere’deki statünüzün turist olması kaydıyla. Yerleşik iseniz de yine 1 yıl kullanabilirsiniz ancak bu durumda giriş çıkış yapmak sürenin sıfırlanması anlamına gelmez. Diğer bir Avrupa ülkesi Almanya‘da ise sadece 3 ay süreyle Türk ehliyeti kulllanabilirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Derviş diyor

    Emir Bey merhaba,

    Geçen hafta İtalya’da araç kiralama rezervasyonum vardı. Fakat ehliyetim eski olduğu için aracı vermek istemedi ilgi firma. hatta bu sebeple ön ödeme iadesini de alamamaktayım. Siz yazınızda geçerli olduğunu söylediniz. Bunu söylerken dayanağınız nedir acaba? Dönüş ve bilgi için teşekkür ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.