Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Fezleke Nedir?

0 286

Fezleke, aslında birçoğumuzun bildiği bir kavramdır. Çoğunlukla günlük hayatta karşılaşabileceğimiz, gündelik yaşantımız içinde toplumla iletişimde karşımıza çıkabilecek bir kavramdır.

Fezleke, herhangi bir kararın ya da sorunun kısa ve öz olarak anlatılmasıdır. Herhangi bir sorun hakkında kısaca bilgi verilmeye çalışılmasıdır. İdari soruşturma açılan kişi ya da kurumlar hakkında, müfettişlerce ya da soruşturma kurullarınca düzenlenen raporlara da fezleke denir. Fezleke daha çok hukukçuların, hakimlerin ve müfettişlerin bilgi sahibi olduğu bir kavramdır.

6018_1

Fezleke daha çok hukuk dilinde kullanılan bir kavramdır. Fezlekede önemli olan, kısa ve öz bir şekilde istenilenin en ayrıntılı biçimde anlatılmasıdır. Olay, konu, sorun özü değiştirilmeden, en yalın haliyle ve en kapsamlı biçimde anlatılmaya çalışılmaktadır. Fezleke daha çok bir hukuki olayın sonucunu değil, hukuki olayın başlangıcını tayin eder. Çünkü fezleke olayın başında hazırlanır. Kanıtlar toplandıktan, ifadeler alındıktan sonra fezleke hazırlanmaya başlanır.

Fezleke yazılırken ortada bir suç varsa, mutlaka suç unsuru, suçun yeri, tarih ve saati ve suçun delili eksiksiz bir şekilde en yalın şekilde kafalarda soru işareti bırakmayacak şekilde kapsamlı bir şekilde anlatılır. Şüphelinin kişisel bilgileri, aile bilgileri, ikamet adresi eksiksiz bir biçimde doldurulur. Olay özet bir şekilde, karşı tarafın aklında canlanacak şekilde anlatılır.

6018_4

Hukukta kullanılan bir kavramdır. Yapılan bir hukuki soruşturmada, tarafları, taraflara ait kişisel ve aile bilgilerini, tarafların ifadelerini, olayla ilgili kanıtları, tanık beyanlarını kısaca özetleyen, soruşturmacının görüşünü ve vardığı sonucu ortaya koyan rapor için kullanılır.

Hakkında fezleke düzenlenen bir kişi için soruşturulması gereken ve cezalandırılması gereken bir durum oluşuyorsa söz konusu kişi veya kişiler yargı önüne çıkarılarak cezalandırılır.

Kaynakça:
hukuk tabirleri sözlüğü

Yazar:Hamza can

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku