Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Firefox Profil Oluşturma ve Verileri Kaydetme

2 378

firefoksGünden güne internet tarayıcılarının birbirleriyle rekabeti gittikçe artıyor.Hangi tarayıcı kullanıyorsunuz bilmiyorum ama bu yazımda firefox da farklı kullanıcı profilleri oluşturmayı ve firefox datalarımızı nasıl kaydedebiliriz ondan bahsedeceğim.

Hepimizin benzer problemleri vardır.Kendi bilgisayarımızı kullandığımızda sürekli kullandığımız firefox tarayıcımız yanımızdadır. Peki ya internet kafeye gittiğimizde veya başkasının bilgisayarını kullandığımızda kendi bilgisayarımızda oluşturduğumuz sık kullanılanlar listesi ve diğer ayarlarımız yanımızda yoktur.Başka bir şekilde, aynı bilgisayarı birden fazla kişi kullanıyorsunuz ve aynı tarayıcıyı paylaşıyorsunuz.Kendinize özel bir tarayıcı oluşturmak istemez miydiniz?Kullanıcılar aynı firefox’u kullanacak fakat herkesin ayarları farklı olacak.Evet sizin de bu ve bunlara benzer çözümlere ihtiyacınız varsa bu yazı eminim işinize yarayacaktır.

Öncelikle firefox da nasıl kullanıcı profil oluşturabiliriz ona bakalım:

Firefox a sağ tıklayıp özellikleri açıyoruz ve hedef olarak gösterilen yerdeki yazının sonuna -p ekliyoruz.(- den önce boşluk bırakmayı unutmayın.)

özellikler

Tamam dedikten sonra Bilgisayarım ı sağ tıklayıp özellikleri tıklıyoruz.Gelişmiş seçeneğini seçerek ortam değişkenlerini tıklıyoruz.

.ortam değişkenleri

Yeni kullanıcı değişkeni oluşturmak için yeni yi tıklıyoruz ve değişken adına Moz_no_remote ve değişken değerine 1 yazıyoruz.

değişken

yeni kimlik Tamam diyerek çıkıyoruz.Şimdi firefox u başlatalım.Karşımıza şekildeki gibi pencere çıkacak.Bu pencerede yeni kullanıcı adı oluşturabilir var olanı ismini düzenleyebilir veya önceki kullancı profillerini silebiliriz.Biz şimdi yeni bir profil oluşturacağımız için kimlik oluştur seçeneğini seçiyoruz.

Kimlik oluştura tıklıyoruz gelen pencerede ileri diyerek devam ediyoruz.Daha sonra profil adını soran bir pencere karşımıza gelecek oraya isim veriyoruz.Örneğin ben yeni adını verdim.Siz kendinize göre bir isim belirleyebilirsiniz.

.profil ismi

profil seç
Tamamlandı deyip çıkıyoruz.Evet şimdi firefox u her açtığımızda karşımıza sol resimdeki pencere gelecek ve bizde bir profil seçmemizi isteyecek.Default olarak görülen profil benim şimdiye kadar kullandığım içerisinde sık kullanılanlara eklediğim ve çeşitli ayarların olduğu profil.Yeni ise az önce oluşturduğum içerisinde hiç bir özel ayarın olmadığı profil.Yeni seçip Firefox uygulamasını başlat dediğinizde karşınıza aşağıdaki gibi pencere açılacak.
Sanki firefox u yeni kurmuşsunuz gibi.

yeni

Bu şekilde yeni bir profil oluşturmuş olduk.Artık her firefox u açışınızda sizden profil seçip öyle başlamanızı isteyecek.

–Benim kendi profilimi yabancı kullanıcılar açmasın.Bu mümkün mü?
Bunu şu şekilde sağlayabiliriz.Bilgisayarınızı kullanan ikinci şahıslar için masaüstüne firefoks kısayolu oluşturun ve yukarıda firefox özellikleri penceresinde yaptığımız gibi hedef bölümüne ek olarak kullanıcı adınızı ekleyin.
“C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe” -p“kullanıcıadınız”
Profil oluşturma penceresinden yeni yi (benim oluşturduğum isim) seçip başlangıçta sorma kutucuğundaki işareti kaldırıyoruz.Böylece ikinci şahıslar masaüstündeki firefox ikonuna tıkladığında oluşturduğunuz profile direk ulaşacaklar.Siz de kendi profilinizin ismini yukarıdaki gibi ekleyek başka bir kısayoldan giriş sağlayabilirsiniz.

Firefox datalarınızı bulun veya datalarınızı yükleyin.

dataYandaki resmi yukarıda da vermiştim.Burda yeşil renkle çerçeve içine aldığım yer sizin profilinizin ayarlarının kayıtlı olduğu klasör.Bu klasörü bularak USB nize veya başka bir yere yedekleyebilirsiniz.

Bilgisayarınıza format attıktan sonra tekrar eski firefox ayarlarınıza ulaşabilirsiniz veya başka bilgisayarda yeni bir profil oluşturarak kendi firefox ayarlarınızı kullanmak isteyebilrsiniz.Bunun için yandaki dizin seç butonuna tıklayıp yedeklediğiniz klasörü ekleyebilirsiniz.

Firefox kullanıcıların gerçekten işine yarayacağını düşündüğüm bu özellikler umarım faydalı olur.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.