Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ineta Summer Hit 2008 Semineri 2.Gün İzlenimler

0 144

Ineta summer hit seminerinin 2. günü de 1. günü gibi dolu dolu ve yoğun geçti. Pazar sabahı olması sebebiyle salonda bir önceki güne göre daha birazcık daha az katılım vardı. Seminerin ilerleyen bölümlerinde boşluklar doldu :)

Ineta Summer Hit 2008 Semineri 2.Gün İzlenimler

İlk bölümde Daron Yöndem IE8 in getireceği yeniliklerden bahsetti. Yeni nesil rendering siteminden, firefox addon larına benzer addon activities özelliğinden, webslices adında yeni bir özellikten ve birçoğumuzun gördüğü web site tasarımcıları için eklenen bölümlerden bahsetti. Kısaca bu özelliklerden bahsetmek gerekirse,
Rendering (yani sayfanın ekrana çizilmesi) vektörel bir yapıya geçmiş. Bu sayede internet sayfalarında tarayıcının yakınlaşma özelliğini kullandığınızda tuşlar , yazılar vs. yeniden çiziliyor ve görüntüde bozulmalar oluşmuyor. Sistemin bu hale geldiğinden dolayı birçok web sitesi IE8 de mağlesef düzgün gözükmeyecek. Sorunu çözmek için ise tarayıca has bazı özellikler eklenmiş. Kod html kod içersinde sayfanın <head> kısmında tarayıcı versiyonuna göre değişik css dosyalarının kullanılmasını sağlayabiliyorsunuz. Aynı sistemi sayfa içinde de istediğiniz şekilde kullanabiliyorsunuz. Tabi bu yapacağınız ayarlar Firefox, Safari , Opera vb. tarayıcılarda çalışmayacaktır.
Activities (aktiviteler) özelliği de üstte de belirttiğim gibi firefox un addon larına benzemekte. İnternet sayfasından bir xml dosyası indiriyorsunuz ve tarayıcı otomatik kurmak istiyormusunuz diye soruyor. Evet derseniz uygulama IE8 e yükleniyor. Uygulama xml olduğundan boyutları oldukça küçük. Daha sonra mouse ile bir yazıyı seçtiğinizde sağ üst köşesinde çıkan kısayol menüsünden yada şeçtiğiniz yazıya sağ tıklayarak açılan menüden yüklediğiniz uygulamayı kullanabiliyorsunuz. Örneğin gezdiğiniz sitede bir ülke yada şehir ismi geçiyor. Nerede olduğunu bulmak istediğinizde şehir yada ülkeyi seçip sağ tıklayıp live maps’te göster diyorsunuz. Açılan ufak pencerede harita üzerinde neresi olduğunu görebiliyorsunuz. Bu vb. bir.ok uygulamayı IE8 yayınlandıktan sonra çok sayıda göreceğimizden eminim. Bilgiustam için de bir uygulama yazmayı düşünüyorum.

Webslices bana göre IE8 in en değişik özelliği. Firefox da buna benzer birşey henüz görmedim. Olacağını da kolay kolay zannetmiyorum. Bu özelliği siteyi tasarlarken ilgili bölüme webslices olduğunu belirten kod yerleştriyorsunuz. Daha sonra tarayıcı ile sayfaya girdiğinizde o bölümün üzerine mouse ile gelince sanki rss linki ekler gibi IE8 in araç çubuğu bir bölüm ekleniyor. Araç çubuklarından bu yeni eklenen yere tıkladığınızda sitenin webslices olarak ayarlanmış bölümü ufak bir menü gibi karşınıza geliyor. Bu sayede siteye girmeden değişiklikler olup olmadığını kolayca takip edebiliyorsunuz. Örneğin bir açık arttırma sitesinde ilgilendiğiniz ürünü webslices özellğini kullanarak ekliyorsunuz. Aradabir girip baktığınızda fiyatlardaki değişiklikleri kolayca takip edebiliyorsunuz. Hava durumu için de böyle bir özellik oldukça kullanışlı.
Develeper özelliğini web sitesi programlayan ve tasarım yapan kişiler için hazırlanmış. Kısaca Firefox da FireBug adındaki eklentisinin IE8 için geliştirilmiş hali diyebiliriz.

Ineta Summer Hit 2008 Semineri 2.Gün İzlenimler

Ineta Summer Hit 2008 Semineri 2.Gün İzlenimler

Daron hocanın ilk bölümünün ardından konuşmacı olarak Ali Rıza Babaoğlan Web3.0 ve internet dünyasındaki yeniliklerden bahsetti. Güzel ve oldukça faydalı bir konuşma bölümü oldu. Birçok arkadaşın sorular sorması da konuyu daha etkili hale getirdi. Web 3.0 özellikleriyle artık internet daha kişiye özgü imkanlar sunabilecek. Özellikle arama sorgularında çok daha kapsamlı ve doğru bilgiye ulaşmamızı sağlayacak. Bunu yanında şuan çok kirlenmiş olan web dünyasının bir filtreden geçirilip yanlış ve kopya sitelerden temizlenmesi amaçlanıyor. Tabiki bu siteyi kapatmak vs. şeklinde değil de arama sorgularının sonuçlarının toparlanması olarak ele alabiliriz. İnternet dünyası çok farklı noktalara geleceğinden hiç şüphem yok. Bakalım görelim bizleri neler bekliyor.

Ineta Summer Hit 2008 Semineri 2.Gün İzlenimler

Seminerin 3. bölümünde ise Uğur Umutoğlu bizlere .Net framework 3.5 ile gelen Linq kullanımını anlattı. Linq yani Language Integrated Query. Yazılımla uğraşanların MSSQL yada MYSQL vb. veritabanı programlarından aşina oldukları SQL sorgularının bir benzerini kodlama içinde yapabilmemizi sağlıyor. Örneğin bir veritabanından verileri çektikten sonra bu sonuçları istediğim şekilde filtreleyebiliyoruz ve bunu yaparken de veritabanına tekrar tekrar sorgular çekmeye gerek kalmıyor. Aynı yapıyı XML içinde de kullanabiliyoruz ki gerçekten güzel bir özellik. Seminerde Uğur Umutoğlu C# ile kullanımı gösterdi. Salondaki büyük çoğunluk da C# yazılımcılarıydı. Daron Yöndem her nekadar C# ‘ı sevmiyor olsa da Uğur bey den sonra Linq kullanımını VB.net üzerinde büyük bir zevkle bizlerle paylaştı. Ancak işim çıktığı için seminerin en sonuna kadar izleyemedim. Videolar yayınlansın linkleri siteden yayınlarım inşallah. Gelmek isteyip de gelemyen arkadaşlara yardımcı olur umuyorum.

Ineta Summer Hit 2008 Semineri 2.Gün İzlenimler

Ineta Summer Hit 2008 Semineri 2.Gün İzlenimler

Ineta Summer Hit 2008 Semineri 2.Gün İzlenimler

Ineta Summer Hit 2008 Semineri 2.Gün İzlenimler

Bu yazdığım yazılar da umarım seminer hakkında bir fikir vermesi açısından yararlı olmuştur. Gelecek seminerleri 4 gözle bekliyoruz. Yazın bu sıcağından bizlere böyle güzel bir etkinliği hazırlayan başta Daroın Yöndem’e ve diğer katılımcılara teşekkürlerimizi sunuyoruz…

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku