Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Günümüzde Hangi Web Tarayıcısı Daha İyidir?

0 193

4409_1 İnternette sık gezinen biriyseniz, bu yazıya kesinlikle göz atmalısınız. Dünya terimleri arasında 1985 yılında giren “”internet“” kelimesi günümüze kadar çok değişim geçirdi. Teknoloji gelişti ve onunla birlikte internet ağıda gelişti. 1994 yılında ülkemizde kullanılmaya başlanan internetle birçok kullanıcı; “”internet explorer” web tarayıcısı” ile internet gezintisini yapmaya başladı. Bu uzun yıllar böyle sürdü. Bunda Microsoft firmasının tartışılmaz üstünlüğü ve sektördeki büyük tecrübesi büyük rol oynamıştı. Tıpkı işletim sistemlerinde olduğu gibi. Fakat daha sonra bu kural teknolojinin gelişmesi ile bozulmaya başladı. Günümüzde İnternet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera ve Safari gibi internet tarayıcıları bulunmakta. Peki bunlar arasında hangisi daha iyi ve hangisi daha çok kullanılıyor?

İnternet Explorer
1995 yılında yapılan ve internet explorer, 3 ile yükselişe geçen ve dördüncü sürümü ile zirve yapan en köklü web tarayıcısı’dır. Fakat internet explorer 6’dan sonra başlayan sıkıntılar 7.8 ve 9 da devam etti. Sonuçta internet explorer 10 ile en güncel sürümüne kavuşan web tarayıcısı, günümüzde eskim popülerliğini koruyamıyor. Açıkçası google chrome ve mozilla firefox varken pekte tercih konusu olduğu söylenemez. İnternet explorer 10, her ne kadar CSS 3.0 ve HTML5 için tam destek verse de rakipleri hiç boş durmuyor ve ondan bir adım önde olmak için elinden geleni yapıyor.

4409_2Google Chrome
Yayınlanma tarihi pek köklü olmasa da, adının başında “google” olması ile bir adım önde olan Google Chrome, ilk yayını 2008 yılında yapılmıştı. O zamandan bu zamana kadar en iyi web tarayıcısı olarak gördüğüm chrome, güvenlik açığından dolayı eleştirilse de bunu kısa zamanda güncellemelerle düzeltti. Sade ara yüzü ve hızlı olduğu için ona web tarayıcılarının “çitası” diyebiliriz. Google chrome, internet tarayıcıları arasında sekmelerin en rahat kullanıldığı web tarayıcısı olduğunu kesinlikle dile getirebilirim.

4409_3Mozilla Firefox
Google chrome’dan sonra en iyi web tarayıcı olarak gördüğüm “Mozilla Firefox”, ilk sürümüne 2004 yılında kavuşmuştu. Son güncellemesini iki hafta önce geçiren tarayıcı, daha hızlı çalışarak google chrome karşısında en büyük rakip olarak duruyor. Öyle ki 2013 yılı verilerine göre web tarayıcıları arasında % 20’lik kullanım oranına sahip.

4409_4Opera
İnternet Explorer kadar köklü geçmişe sahip olan opera web tarayıcısı, son yıllarda etkinliğini symbian iletim sistemine sahip mobil cihazlarda göstermişti. Her ne kadar turbo özelliği ile albenili dursa da, açılışı ve sayfa yüklemesi ile pek tavsiye etmeyeceğim tarayıcılardan birisidir. Temmuz ayında son güncel sürümüne kavuşsa da chrome yada firefox kadar iyi olduğunu söyleyemem.

4409_5Safari
Apple firmasının resmi web tarayıcısı olan Safari, 2003 yılında internet dünyasına giriş yaptı. Güncel sürümüne 3 ay önce kavuşan “safari” şuan 7. sürümü ile ios işletimli cihazlarda kullanılmaktadır. Bu tarayıcı da chrome kadar iyi olmasa da firefox’dan sonra en iyi tarayıcı gözüyle bakabiliriz.

Sonuç olarak bu web tarayıcıları arasında şimdilik en iyisi sade ara yüzü ve hızlı işlem kabiliyeti ile chrome oluyor. Buna alternatif olarak mozilla firefox kullanabilirsiniz. Eğer işiniz web tasarım sektöründe değilse diğer tarayıcılara ihtiyacınızın olacağını sanmıyorum.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0nternet
http://tr.wikipedia.org/wiki/Internet_Explorer
http://tr.wikipedia.org/wiki/Google_Chrome

Yazar:Hasan Can Bozkurt

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku