Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Futbol Maçlarına Kombine Bilet Almanın Avantajları ve Dezavantajları

0 35.160

5758_fcporto_portugalFutbol, çağımızın olduğu kadar, son 100 – 150 yıllık bir zaman diliminin de eğlence kaynağını oluşturmuştur. Yıllar içinde artan rekabetler, yeni organizasyonlar, bu anlamda ortaya çıkan kurum ve kuruluşlar ile birlikte, endüstriyel anlamda da önem kazanan futbol, zamanla milyon dolarların döndüğü bir sektör haline gelmiştir.

Futbolun borsalarda, para piyasalarında, banka kasalarında olmasından ziyade sahalarda ve tribünlerde hissedilmesini isteyen milyonlarca taraftar ise maçları yakından takip etmektedirler. Bu bağlamda, ticarileşen spor dalının maçlarını izlemek üzere alınan dekoderlere ve bu sağlayıcıların şirketlerine, her ne kadar istemeseler de katkıda bulunan izleyiciler, daha çok stadyumlardan maçları takip ederek yalnızca takımlarına destek vermek amacı gütmektedirler.

Her futbol takımının maç biletlerinin satış fiyatları, birbirinden farklıdır. Örneğin, büyük takımlar olarak tabir edilen İstanbul takımlarının herhangi bir maçını stadyumda izleme bedeli, 50 lira ile 2000 lira arasında değişmekteyken, bir Anadolu kulübünün maç bileti 5 lira ile 30 lira arasında değişebilmektedir. Taraftarlar da, bu ücretleri ödeyerek stadyumlardan takımlarını desteklemektedirler.

5758_football_iu_1996Peki, kombine bilet nedir?

Sene boyunca oynanacak tüm iç saha maçlarını, aynı koltuktan izleyebilme şansı veren bilete, kombine bilet denmektedir. Kombine biletler, her ne kadar birkaç maçlık ya da yarım sezonluk olabilse de, genel olarak tüm sezonu kapsamaktadır. Takımın kendi sahasında oynayacağı tüm karşılaşmalar, istisnai durumlar düşünülmediğinde, bu bilete dahildir. Takımın sezon içinde oynayacağı maç sayısı ve uluslarası organizasyonlarda yer alma gibi etkenler, kombine bilet fiyatı üzerinde etkendir.

Örneğin, 1. Lig’de mücadele eden Denizlispor Futbol Takımı’ nın kapalı tribününün kombine bilet fiyatı, 150 lira ile 250 lira arasında değişebilmekteyken (en pahalı olan tribün), Süper Lig’de yer alan Galatasaray Futbol Takımı’ nın kale arkası kombine bilet fiyatları 1000 liraya yakındır. Buradaki fiyat uçurumu ise hem oynanılan ligin seviyesi hem Galatasaray’ ın stadyumunun Denizlispor Stadı’ na göre daha gelişmiş oluşu hem de Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi ve Türkiye Kupası’ nda maçlar yapacak olmasıdır. Bilet fiyatları üzerinde, takımların popülaritesinden kaynaklı bir artış da söz konusu olabilmektedir.

Kombine bilet almak faydalı mıdır? Hangi durumlarda keşke dedirtir? Ne tür koşullarda sevindirir?

5758_estadio-jaliscoKombine bilet almak demek, tüm sezonun maçlarına tek seferde bedel ödeyerek bilet sahip olmak demektir. Faydalı yanlarının en büyük kısmı, gidilmek istenen maçlar için bilet kuyruklarında beklenilmez. Bunun yanı sıra, zaman zaman önemli maçlar öncesi artan bilet fiyatları, kombine sahibi taraftarlara yansımaz. Taraftar, bileti her maça hazır olduğu için rahattır. Ayrıca, ilgili kulübün, kombine sahiplerine özel pek çok hediyesi ya da çeşitli sürprizleri olabilmektedir.

5758_estadio-futbol-748146Sezon içinde gidilemeyen maçlar olursa, bu durum taraftarı ekonomik anlamda zarara uğratabilir. Çünkü taraftar, gidemediği maçlar için de sezon başında bedel ödemiştir. Bunun yanı sıra, koltuk yeri sezon boyu değişmediği için, yerinden sıkılan ya da yerini sevmeyen kombine sahibi taraftarın, yer değiştirme şansı yoktur. Ayrıca, bir maçta oluşabilecek kötü atmosfer nedeni ile bir ya da birkaç maç seyircisiz oynama cezası alan kulüplerin kombine sahipleri, cezalı maçların fiyatlarını da ödemiş olmaktadırlar.

Genel anlamda bakıldığında, kombine kart sahibi olmak, bütçesi uygun olan her futbol sever için büyük bir avantajdır. Her ne kadar bazı olumsuzluklara gebe olsa da, bütün sezon düşünüldüğünde, olabildiğince çok maça gidebilmek ve maç bileti sorununun sezon boyunca yaşanmayacak olması hissi, taraftarlar açısından oldukça pozitif bir durumdur. Taraftar ise sene başında kulübüne kazandırdığı paradan ve kendi çapında yaptığı katkıdan dolayı, manevi yönden kendini kulübünün bir parçası gibi hisseder.

Kaynakça:
http://www.uludagsozluk.com/k/kombine/

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku