Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

UEFA Şampiyonlar Ligi

0 492

5755_sampiyonlarligiOrijinal adı ile “UEFA Champions League” şeklinde bilinen, dilimize UEFA Şampiyonlar Ligi olarak çevrilmiş bu organizasyon, kimi zaman FİFA Dünya Kupası organizasyonundan daha prestijli sayılabilmektedir.

UEFA tarafından 1955 yılından itibaren her sene geleneksel olarak düzenlenen, Avrupa’nın en güçlü futbol kulüplerinin kupa için mücadele ettiği, uluslararası bir futbol turnuvası olarak tanımlanabilmektedir. Uygulanmaya başlandığı 1955 yılından 1992 yılına kadar olan süreçte, Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası ismiyle düzenlenmiş olan bu organizasyon, kulüpler çapında Avrupa’nın en büyük ve prestijli organizasyonudur. Kupanın öneminden dolayı, Kupa 1 şeklinde de anılmaktadır. Popülaritesi o kadar yüksektir ki, örneğin 2009 yılındaki UEFA Şampiyonlar Ligi Final Maçı, Dünya genelinde 100 milyon kişi sayısının üzerinde bir kitle tarafından izlenmiştir.

5755_logo-205f-b0b9-be7bİlk çıktığı yıllardan, 1990’lı yılların başına kadar olan süreçte, yalnızca ülkelerin şampiyon kulüpleri tarafından katılım sağlanabiliyorken ve yalnızca eleme usulü ilerlenmekteyken, daha sonraları lig usulüne ve katılımcı kulüplerin artırılmasına varan biçim değişikliklerine uğramıştır. 1997 yılından bu güne kadar, ülke şampiyonları ve 2.leri çağrılmakta, ülke puanına göre kimi federasyonlardan 3. ve 4. takımlar da turnuvaya katılabilmektedirler. UEFA Şampiyonlar Ligi Kupası’nı, günümüze kadar 10 farklı ülkeden, 21 değişik futbol takım kazanmıştır. Real Madrid, kupayı en çok kazanan takım ünvanına, bu başarıyı 10 kez yakalayarak sahip olmuştur.

5755_sampiyonlar-ligi-logosu_264759UEFA Şampiyonlar Ligi tarihinin belki de en üzücü olayı, 29 Mayıs 1985 tarihinde oynanan Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası final maçı sırasında yaşanan tribün çökmesi faciasıdır. Juventus ve Liverpool takımları arasında oynanacak final maçı henüz başlamadan evvel, İngiliz taraftarların İtalyan taraftarlara saldırması ile hareketlenen tribünlerde, ağırlığı taşıyamayan stat duvarı yıkılmıştır. Bunun sonucunda ise, 38 İtalyan taraftar ve 1 Belçikalı taraftar hayata veda etmişlerdir. Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’na temel teşkil eden organizasyon ise, 2. Dünya Savaşı’ndan önce Avusturya, Çekoslovakya, Macaristan ve Yugoslavya liglerinin birincileri ve ikincileri arasında oynanmış olan “Orta Avrupa Kupası” (Mitropa Kupası) turnuvasıdır. Savaşın ardından yenilenen organizasyon, UEFA tarafından daha geniş çaplı ve farklı isimli bir turnuva haline dönüştürülmüştür.

UEFA Şampiyonlar Ligi Marşı ise, her maçtan önce çalınması zorunlu olan ve turnuvanın resmi marşı niteliğini kazanan bir eserdir. Bu marş, 1992 yılında Kraliyet Filarmoni Orkestrası tarafından bestelenmiştir. Bestelenmesinin ardından ise, St. Martin Akademisi Korosu tarafından, UEFA’nın resmi dilleri olarak tanımlanan İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinde bu marş seslendirilmiştir. Marş, her maçtan önce çalındığı gibi, resmi olarak UEFA Şampiyonlar Ligi isim hakkı satın alınan her oyunun içinde ya da televizyon programında da çalınmak zorundadır.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/UEFA_%C5%9Eampiyonlar_Ligi

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku