Avrupa Futbol Federasyonları Birliği – UEFA

5757_turkiyeye_uefadan_kotu_haber_geldi_h880816 Kamuoyunda UEFA kısaltması ile bilinen, açılımı da “Avrupa Futbol Federasyonları Birliği” olan kuruluş, Avrupa ve Dünya futboluna yön vermektedir. İngilizce ismi, Union of European Football Associations; Fransızca ismi ise Union des Associations Européennes de Football’dur.

5757_bihaberport_132750945079UEFA yapılanmasının içerisine, tüm Avrupa devletlerinin futbol federasyonları dahil olmakla birlikte Kosova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye, Kıbrıs, İsrail, Kazakistan, Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan ve Rusya Futbol Federasyonları da bu yarı federal spor kurumunun içinde yer almaktadır. Resmi diller olarak İngilizce, Fransızca ve Almanca’yı kullanan UEFA, futbol aktivitelerinin yanı sıra, futsal ve plaj futbolunun da Avrupa’daki yöneticisi ve denetleyicisi pozisyonunda bulunmaktadır. UEFA’nın merkezi ise, İsviçre ülkesinin Nyon kentinde yer almaktadır.

UEFA yapılanması, 15 Haziran 1954 tarihinde, İtalya, Fransa ve Belçika Futbol Federasyonları’nın bir araya gelerek görüşmeler yapması ile, İsviçre’nin Basel kentinde kurulmuştur. Kuruluşundan itibaren merkezi birkaç kez yer değiştirmiş, ilk olarak da Bern şehrine taşınmıştır. Ardından, 1959 yılında Paris’e taşınan merkez, 1995 yılından itibaren de, şu anda da merkezinin bulunduğu İsviçre’nin Nyon kentine taşınmıştır. UEFA’nın ilk genel sekreteri Henri Delaunay, ilk başkanı ise Ebbe Schwartz’tır. Günümüzde 54 federasyonu barındırmakta olan UEFA, kurulduğu zamanlarda ise 25 üye ile faaliyetlerine başlamıştır.

5757_1363178957-uefaFIFA’ya bağlı olarak, bir alt konfederasyon biçiminde yer alan UEFA, FIFA’nın içindeki en büyük konfederasyondur. Bunun yanı sıra, diğer konfederasyonlar ile kıyaslandığında, sportif ve ekonomik yönden de en güçlü konfederasyon olma özelliğini taşımaktadır. Bu özellik ise, dünya futboluna damga vuran hemen hemen tüm iyi futbolcuların UEFA üyesi federasyonlar olan İspanya, İngiltere, Almanya, Fransa gibi liglerde oynamasından ileri gelmektedir. Yine bu duruma ek olarak, Dünya’nın en başarılı milli takımlarından çok büyük bir kısmı da, Avrupa ülkeleri arasından çıkmaktadır. Sayılan niteliklere somut bir örnek olarak, 2010 yılında gerçekleştirilen FIFA Dünya Kupası organizasyonunda yer almış olan 32 milli takımın UEFA üyesi olması söylenebilir. Yine FIFA Dünya Sıralaması içinde, ilk 20 takımın arasındaki 12 takım da UEFA üyesidir. Kadın futbolunda ise, ilk 20 arasında gösterilen milli takımlardan 13 tanesi UEFA üyesidir. 2007 yılı Dünya Şampiyonu olan Almanya Kadın Futbol Takımı da, UEFA’ya bağlı takımlar arasında yer almaktadır.

5757_uefa-nedir-49UEFA’nın organizasyonlarının yayın hakları, reklam gelirleri gibi hukuki durumlar, Avrupa Komisyonu ile uyumlu gitmektedir. Hukuki açıdan yasalarla paralel gitmesi gereken kararlar, bu hassasiyetlere dikkat edilerek alınmaktadır. Aynı şekilde transfer sınırları, sektör haline gelen futbol organizasyonlarının bir başka kritik noktasıdır.

2014 yılı itibari ile, UEFA başkanlığını yürütmekte olan şahıs, eski Fransız futbolcu Michel Platini’dir. UEFA’nın en kıdemli asbaşkanı ise, Türkiye Futbol Federasyonu Onursal Başkanı Şenes Erzik’tir.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/UEFA

Yazar:Baran Akçok

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar