Gençler İçin Plastik Cerrahi Güvenli midir?

Öz çekim çağında, daha fazla genç plastik cerrahi talep etmektedir. Bu artan yoğun ilgi birlikte bazı ebeveynlerin bu kozmetik prosedürlerin akıllıca olup olmadığına dair merakında da artış yaşanmaktadır. Kulağı doğuştan katlı doğan bir bebek ergenlik dönemine geldiğinde bu durumundan rahatsız olması olası bir durumdur. Ya da erkeksi bir buruna sahip olan genç bir kızın burun küçültme operasyonu istemesi de gayet doğal bir durum olarak görülür. Uzmanlar, bazı plastik ameliyatların bir gencin kendine güvenini artırabileceğini söylemektedirler.

Genç Estetik Cerrahide Artış

Plastik cerrahinin gerçekte kişinin özgüvenini arttırıp arttırmadığı bir tartışma konusudur. 2005 yılında Etik Amerikan Tıp Birliği Dergisinin bildirdiği çalışmalarda özgüven bakılmaksızın zamanla düzelir diye düşünülen ve kozmetik ameliyat olmadan vücut imajı memnuniyeti bir artış göstermiştir.

Ama 2017 yılında yapılan daha kapsamlı bir araştırma da 13 ila 19 yaş arasında 229.000’den genç ele alınmıştır. Ve bu araştırmaya göre kozmetik cerrahi ameliyat yapılacaksa, birçok aile için ameliyatın daha uygun bir seçenek haline geldiği görülmektedir ve bazıları bunu mezuniyet hediyesi olarak bir değişim fırsatı olarak görmektedirler. Uzmanlara göre plastik cerrahi gençler için daha popüler hale gelmiştir, çünkü siber yıllarda şiddette bir artış olmuştur. Ayrıca gençler çok sayıda öz çekim yapmakta ve bu da toplumda plastik cerrahi için daha fazla kabul olacağı anlamına gelmektedir.

Kozmetik ve Plastik Cerrahi

Çoğu profesyonel, ameliyat türü arasında bir fark olduğunu söylemektedir. Plastik cerrahi, doğum lekeleri, yarık dudaklar, kulak deformasyonları ve yanıklardan veya hayvan ısırıklarından kaynaklanan izler gibi diğer kusur türlerini düzeltmek için bir vücut kısmının yeniden yapılanmasını içerebilir. Daha fazla kozmetik prosedür söz konusu olduğunda, genellikle kozmetik olarak adlandırılan başka bir ameliyat türü, bir insanın bedeninden ve görünümünden daha memnun hissetmesi için yapılır. Bu ameliyat türü meme implantlarını, karın yığınlarını, rinoplasti ve diğerlerini içermektedir.
Ayrıca rekonstrüktif(plastik) ve kozmetik cerrahi arasındaki çizgilerin bazen net olmayabilir. Bazıları, rinoplasti’nin de rekonstrüktif olduğunu ve aslında nefes almayı iyileştirebileceğini, ancak aynı zamanda bir gencin deformitesi gibi hissettiğini ve bütün bunların kaynağı olabileceğini düşünülebilir. Bazı insanlar için, rekonstrüktif ameliyatlar bile doğada kozmetik görünebilir. Kozmetik nedenlerden dolayı plastik cerrahiye karşı çıkan kişiler bulunabilir.

Gençlerin En Çok Düşündükleri Estetik Prosedürler

Yapılan plastik cerrahi Uygulamalarında, gençlerin aradığı en yaygın prosedürlerin rinoplasti, kulak çivileme (otoplasti), meme küçültme ve akne ve akne korkutmasına yardımcı olmak için cilt bakım prosedürleri bulunmaktadır. Vücudun büyümesini etkilemeyen herhangi bir prosedür güvenli olarak kabul edilebilir. Ancak, yetişkinlerin uyguladığı kozmetik prosedürlerin büyük çoğunluğu söz konusu olduğunda, pek çoğunun çocuklar ve gençler için uygun olmayabilir. Çoğu prosedür bir vade düzeyine dahil olan risk ve faydaların tam olarak anlaşılmasını gerektirir. Amerikan Plastik Cerrahlar Derneği, gençlerin düşünebileceği ameliyat türleri için özel yönergeler yazmıştır.

Bir Genç Plastik Cerrahi Talebinde Bulunursa Nasıl Tepki Verilmelidir?

Ebeveynler için çocuklarının endişelerini dinlemek önemlidir. Eğer bir genç bir şey istediğini söylerse ve bir ebeveyn sadece hayır derse gerçekte neler olduğunu keşfetme fırsatını kaçırırlar. Uzmanlar tarafından ebeveynlerin, gençlerinin gerçekte ne istedikleriyle ilgili anlamlı bir sohbete katılmaları için sorular kullanmasını önerilir. Yetişkinler estetik ameliyat geçirdiğinde genellikle daha fazla dikkat çekmenin bir yolunu aramaktadırlar. Çocuklar ve gençler ise genellikle uyum sağlamaya ve akranlarına daha çok benzemeye çalışmaktadırlar.
Böyle bir durumda karşılaşan ebeveyn; çocuğunun ne elde etmeyi umduğunu daha iyi anladıktan sonra, gerçekçi olmayan vücut beklentilerini yönetmek için bir terapinin ya da neyin gerçekçi olabileceğini belirlemek için bir doktorun yardımını alarak en iyi eylem planını belirleyebilir. Ebeveyn ya da doktor, ergenin gerçekçi olmayan beklentileri olduğunu veya ele alınması gereken diğer [psikolojik] sorunları olduğunu düşündüğü zaman terapi yardımı ile çocuğa yardımcı olabilir. Ayrıca, genel olarak bakıldığında, estetik ameliyatının bir insanın hayatını değiştirmeyeceğini de vurgulanmalıdır. Çocukların beyni, ön lobları (akıl yürütme ve yargılamadan sorumlu olan), 20’li yılların başlarına kadar tam olarak gelişemez. Bu yüzden bir kişinin neden fiziksel görünüşünü değiştirecek bir şey yaptığını, ne gibi sonuçlar beklediğini ve olası sonuçların neler olabileceğini anlaması çok önemlidir.

Riskler

Ebeveynler çocukların yapılacak olan ameliyatın risklerini tam olarak anlamalarında yardımcı olduklarından emin olmaları gerekir. Birçok genç ameliyat geçirebileceklerini ve derhal daha iyi görüneceklerini, iyi hissedeceklerini ve hayatın harika olacağını düşünür dolayısıyla cerrahinin riskli bir iş olduğunu anlamazlar. Bu risklerin anestezi ve yaraların iyileşmesi için zaman almasıyla birlikte morarma olacağı konusunu bildiklerinde ameliyatı kabul etmeleri zorlaşabilir. Ayrıca çok fazla acı ve rahatsızlık olabilir, kozmetik cerrahi pahalı olabilir ve nadiren sigorta kapsamında bir durum olduğu da kendilerine anlatılmalıdır. TV her şeyi çekici göstermektedir ve çocuklar, kendilerini biraz farklı hissettiren şeyin olumlu bir şekilde öne çıkmasını sağlayan şey olabileceğini düşünmektedirler.

Yararları Tartmak

Uygulanacak plastik cerrahinin artıları ve eksileri dikkate almak önemlidir. Bunlar göz önüne alındığında cerrahinin faydaları risklerden ağır basmalıdır çünkü ameliyat kalıcıdır. Herhangi bir ameliyattan önce, gençlerin ameliyat ve anesteziyle ilgili riskin gerçekten farkına varacak kadar olgun olması gerekir. Bu, gençlerin aynaya baktıklarında hissettikleri strese karşı ameliyat riskleriyle karşılaştırarak bu kararı aileleri ile vermeleri gereken bir durumdur.

Kaynakça:
journalofethics.ama-assn.org
momjunction.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar