Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Genel Hatlarıyla Elektronik Bilimi Nedir?

0 2

Elektronik, elektrikle bilgi işleyen, taşıyan veya depolayan materyal ve sistemleri inceleyen bilimdir. Serbest elektronların kontrolünü inceler. Atomun en dış yörüngesindeki elektronların atom çekirdeğine daha zayıf kuvvetle bağlılığı nedeniyle enerji seviyesi artış sonucu atomdan ayrılması ilkesini inceler.

Kısaca elektronik; atomun en dış yörüngesindeki elektronların hareketlerinden yararlanma bilimidir.

EElektronik-Bilminin-Gelişim-Süreci-350x200lektronik elemanlar silisyum, germanyum, ve galyumdan imal edilmektedir. Bu maddeler aralarında mikro veya nano boşluklarla, elektronların bu elementler arasında kuantum sıçramaları, yani elektronların yörüngeleri değiştirilerek mantıksal işlemler yaptırılır. Elektronik devrelerin temel çalışma ilkesi budur. Elektronik devre elemanları ameliyathanelerden binlerce kat daha temiz mekanlarda imal edilirler. Çünkü gözle görülmez toz zerresi bile mikroçip içindeki elektron etkileşimini bozar.

Elektronik, kablo, motor, jeneratör, batarya, anahtar, röle, transformatör, direnç ve pasif elemanlarla enerji üretim, çevrim, iletim ve dağıtımı, anahtarlama, depolama ile ilgili elektrik ve bilim ve teknolojilerinden farklıdır. Bu fark 1906 civarı zamanlarda Lee De Forest’in zayıf radyo ve ses sinyallerini kuvvetlendiren, mekanik bileşensiz triyod’u bulmasıyla keşfedilmiştir. Elektronik, 1950 yılına kadar radyo teknolojisi diye anılmıştır. Çünkü temel uygulaması radyo iletimi ve vakum tüpleri idi.

Günümüzde elektronik devrelerde elektron kontrolü için yarı iletken elemanlar kullanılmaktadır. Bu konu elektronik devre tasarımında pratik problem çözümü ile ilgili elektronik mühendisliğine odaklıdır.

Kaynakça:
Wikipedia

Yazar:Halil İbrahim Arik

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.