Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

e-Vize Nedir?

0 493

2000’li yıllara gelinmesiyle beraber dünyanın daha önce hiç olmadığı bir şekilde çok hızlı bir şekilde küreselleştiği fark edildi. Öyle ki, başta Avrupa Birliği’ne üye ülkeler kendi aralarında Schengen Bölgesi yaratıp, ülkeler arasında yer alan gümrük duvarlarını kaldırmışlardır. Bu egemen olan devletler açısından alınması çok zor bir karar olsa da bu hayata geçirilmiştir. Aynı şekilde 21. yüzyılda gerek domestik gerekse de uluslar arası seyahatlerde pasaport kullanımı çeşitli durumlarda zorunluluk olmaktan çıkarılmıştır. Örneğin, Alman kimliği taşıyan bir kimse Fransa’ya havayolu ile seyahat etmek istediğinde ulusal kimlik kartı ile seyahat edebilmektedir. Aynı şekilde bir İngiliz ya da Alman vatandaşı kimse, Avrupa Birliği üyesi olmamasına karşın Türkiye’ye kimlik kartları ile seyahat edebilmektedir. Her ne kadar kimlik kartları ile seyahat özgürlüğü sunulsa da bazı hallerde kimlik kartı kullanılması imkansız hale gelmektedir. Örneğin bir ülke sizi vize muafiyeti kapsamının dışına almışsa siz o ülkeye giriş yapmak için kesinlikle bir pasaporta ihtiyaç duyarsınız. Buna karşın siz vizeden muaf dahi olsanız ziyaret gerçekleştireceğiniz ülke sizi pasaportla girişe zorlayabilir.

Öe-Vize Nedir?rneğin; Polonya, Hırvatistan, Kıbrıs, Bulgaristan ve Romanya her ne kadar Avrupa Birliği üyesi ülkeler olsalar da Amerika Birleşik Devletleri topraklarına vizesiz seyahat etmelerinin önü tıkalıdır. Geriye kalan Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı ülkeleri ile İsviçre, Taywan, Andorra, San Marino, Japonya, Avustralya, Güney Kore gibi gelişmiş ülkelerin vatandaşları Birleşik Devletler’e vizeden muaf seyahat edebilmektedirler. Bu ülkelerin vatandaşları pasaportlarına fiziki vize almadan sadece elektronik olarak vize başvurusu yapar ve vize otomatik olarak ilgili pasaporta işlenir. Burada e-vize söz konusudur; bu vize türünde pasaportunuza herhangi bir vize işlenmez, sadece online vize formu altında ülkeye gelişinizi bildirirsiniz ve eğer daha önce ilgili ülkenin vize politikasını ihlal etmemiş ya da o ülkenin uluslar arası anlaşmalardan doğan haklarına halel getirmemişseniz; vizeniz otomatik olarak sistem tarafından düzenlenir. Burada yukarıda yer alan durumlar sizin ‘kara liste’ olarak tabir edilen kategoride yer alıp almadığınızın tespiti için oluşturulmuş sistemlerdir.

Bu anlamda e-vizeler pasaport sahiplerini çok büyük bir yükten kurtarmaktadır. Eğer e-vize kapsamında seyahat edeceğiniz bir ülke varsa, bu takdirde herhangi bir konsolosluk ile irtibata geçmeden vizenizi online olarak belirli bir ücret karşılığında alabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, söz konusu vize başvurusunda kullandığınız pasaportun gerekli olan verilerini doğru ve eksiksiz bir şekilde e-vize sistemine girmeniz hadisesidir. Bu duruma dikkat ettiğiniz vakit, ülkeye girişte herhangi bir sorun yaşamazsınız. Örneğin, Meksika Türkiye Cumhuriyeti ile yaptığı anlaşma sonucunda Türk vatandaşlarına e-vize kolaylığı sağlamıştır. Böylece Meksika’ya seyahat etmek istediğiniz vakit, vizenizi online olarak temin edebilirsiniz. Konsolosluk ya da büyükelçiliğe gitmenize gerek yoktur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku