Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Go Oyunu Nedir? Nasıl Oynanır?

0 664

go3

Günümüzde eğlence sektörü oldukça zengin bir çeşit sunuyor. Eğlence sektörlerinden en eskilerinden birisi ise, oyun sektörüdür.Çok çeşitli dallardan oluşan bu oyun sektöründe, strateji türü, çok eski dönemlerden beri, süregelmiş bir oyun türüdür. Go oyunu da, bu özelliklere sahip bir oyun türüdür.

Oyunun tarihine bakılacak olunursa, karşımıza 4000 yıllık bir geçmiş çıkmaktadır. Ve bu oyun bu tarihiyle, dünyanın en eski zeka ve strateji oyunu olma özelliği taşımaktadır. Go oyunu, 4000 yıl önce Çin’de oynanmaya başlanmıştır. O dönemde yaşamış olan Çin İmparatoru Shun’un, bu oyunu oğlunun zekasını geliştirmek için çıkardığı söylenmektedir. Tarihi açıdan çok köklü olan Go oyunu, Avrupa ve Amerika’da oldukça fazla bilinmesine rağmen, Türkiye’de bu oyun çok az kişi tarafından bilinip oynanmaktadır.

Go oyunu, oynandığı ülkelere getirdikleriyle, oldukça fazla dikkat çekmiş ve bu ülkelerde ilgi odağı olmayı başarmıştır. Öyle ki, bu oyunun Çin’deki oynanma tarihi boyunca Go oyunu, ülkenin savaş stratejilerine ,ülke yönetimine ve sanat yapılarına kaynaklık etmeyi başarmıştır. Bir diğer uzak doğu ülkesi olan Japonya’da ise bu oyun, bir yaşam felsefesi olarak görülmüştür. Go oyunu, bu özellikleri itibariyle, girdiği ülkelerde kalıcı izler bırakmayı başarmıştır.

go

Nasıl Oynanır?
Geçmişi oldukça eskiye dayanan bu strateji oyunu 2 kişiyle oynanmaktadır. Oyun için gerekli malzemeler ise bir tahta, 180 adet beyaz ve 181 adet siyah taştır. Bu taşlar, oyuncular tarafından 19×19 boyutundaki tahtanın üzerine konur.

Go’da taşlar, oyunun oynanacağı tahtaya sırasıyla konulur. Bu taşlar, eşdeğerde ve hareketsiz özelliktedir. Oyunu ise, bu taşlar arasındaki stratejik konum belirlemektedir. Oyunda, yapılan hamleden geri dönüş özelliği bulunmamaktadır. Bu da, oyunda hata yapmayı çok önemli bir hale getirmektedir. Oyundaki amaç, taşları çarpıştırmaktadır. Yani oyunun oynandığı tahta, bir savaş alanı olarak düşünülebilir. Taşlar ise, askerleri ifade etmektedir.

Oyunda ise güçlü değil, akıllı olan kazanır. Bu nedenle oyun, tam bir akıl ustalığı istemektedir.Oyunun en önemli özelliği ise, zeka geliştirmeye olan katkısıdır. Go oyunu, insanları düşünmeye ve gelecek hamle için strateji kurmaya yönlendirmektedir.

Yazar:Erdoğan Gul

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku