Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Arılar Nasıl Bal Yaparlar?

2 989

Günümüzde artan hastalık çeşidine ve sayısına bir takım çözümler bulunmaya çalışılmaktadır. Hastalıkların oluşmasına en büyük ve önemli çözüm yollarından birisi ise, sağlıklı beslenmedir. Sağlıklı beslenme, insan fizyolojisindeki sistemlerin sağlıklı ve düzenli çalışabilmesi için, çok önemli bir etkendir.

Bu sağlıklı beslenme içerisinde ise, bal maddesi, oldukça önemli bir yere sahiptir. Çünkü arıların yaptığı bal,hastalıklara oluşmasına ve iyileşmesi için, çok sağlıklı bir yapıdadır.

arı10

Bal, arıların çeşitli çiçeklerden ve meyve tomurcuklarından aldıkları nektar maddesinin, arılardaki bal midesi organı tarafından invertaz enzimi işlemi sonucunda, nektar maddesinin kimyasal değişime uğramış halidir. Balın ana maddesi, tanımdan da anlaşılacağı üzere nektar maddesidir. Bu madde, balın rengini ve tadını ve kokusunu belirler. Polenlerin ise, bal yapımında herhangi bir etkisi yoktur. Polenler, sadece arıların protein ihtiyacını karşılamak için kullanılmaktadır. Bal yapımında çeşitli evreler bulunmaktadır. İntervaz enzimi işlemi sonucunda nektar, içerisinde vitamin ve mineral olan bir madde yani bal halini alır. Ardından bal, arı kovanlarında bulunan hücrelere konulur ve bu hücrelerin üstü mumdan yapılan bir kapakla örtülür. Arılar tarafından bal peteği içerisine aktarılan bal, arılar tarafından sağlanan ve çok özel olan bir havalandırma sistemi ile, sofralara gelen tat ve kıvama gelir.

arıbal

Bal üretimi, oldukça zahmetli bir işlemdir. Öyle ki, sadece yarım kilogram ham nektarın toplanması, 900 arının bir gün çalışması anlamına gelmektedir. Toplanan bu nektarın tamamı bala çevrilemez. Çünkü çiçeklerin nektar oranları ve kalitesi birbirinden farklıdır. Bu, çiçeklerden alınan nektarın, şeker konsantresi ile alakalı bir durumdur. Bazı çiçek türlerinde bu şeker konsantresi oldukça fazla iken, bazı türlerde çok azdır.

Nektarın saf bala çevrilmesiyle oluşan 450 gr. ağırlığındaki bir bal, yaklaşık 17.000 bal arısının, 10.000.000 çiçekten nektar toplamasıyla oluşmaktadır. Bir bal arısı, ortalama günde 500 çiçeğe giderek nektar toplamaktadır. Bu gezinti ise, ortalama 25 dakika sürmektedir. Bu oranlar hesaplandığında ise, 450 gr. saf bal elde edebilmek için, arılar için 7000 iş saati gereklidir.

arıbal2

Balın yapısı incelendiğinde bal, tatlı bir yapıdadır. Buna neden olanlar ise, balın içerisinde bulunan levulose, üzüm şekeri ve sakroz şekerleridir. Bu şeker oranları, balın %76’lık bir kısmını oluşturur.Diğer %17’lik kısmı su, geriye kalan %7’lik kısmı ise, fosfor, sodyum, magnezyum, demir, manganez, alüminyum, sülfür, polen, gümüş, protein,albümin,dekstrin,nitrojen ve asitlerden meydana gelir.Balın kalitesi, bu %7’lik kısımda oluşan maddelerle belirlenmektedir.

Balın en önemli özelliği ise, normal şekerin sindirim sistemindeki değişimden sonra kana karışırken, bal da böyle bir işlem gerçekleşmez. Bal direkt olarak çok hızlı bir şekilde kana karışabilen bir besindir.

Yazar: Erdoğan Gul

Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
  1. Havva Durmaz diyor

    Çok teşekkürler ödevime yardımcı oldunuz :)

    1. mehmet hadi caynak diyor

      bir zehirli sineğin eliyle bizlere şifalı, tatlı balı gönderen ve uçan bal fabrikalarını yaratan ve yaşatan Yaradana hamdolsun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku