Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Göz Kanlanması Rahatsızlığı Nedir? Nedenleri Nelerdir?

0 933

Toplumlarda en sık rastlanan göz rahatsızlıklarından biri de göz kanlanması sorudur. Genellikle tehlikeli bir göz sorunu olarak bilinen göz kanlanması sorunu çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmakta ve genellikle çoğu zaman kendilinden geçmektedir. Hemen her yaş bireylerde sık görülebilen göz kanlanması sorunu her ne kadar tehlikesiz bir göz sorunu olarak görülebilse de özellikle etkisini uzun süreler devam ettirdiği takdirde gözlerde çeşitli rahatsızlıkların oluşmasına zemin hazırlayabilmekte ve bunun akabinde bireyin başta sosyal ve iş aktivitelerini olmak üzere birçok günlük faaliyetlerini ciddi anlamda olumsuz etkileyebilmektedir.

8321_23Uzmanlar göz kanlanması sorununun özellikle ağrı ve sulanmayla birlikte etkisini gösterdiği takdirde bireylerin vakit kaybetmeden bir göz doktoruna başvurması gerektiğinin altını önemle çizmektedir. Göz içerisinde yer alan küçük damarların genişlemesi sonucu ve bunun akabinde kan toplaması sonucunda meydana gelebilen göz kanlanması çeşitli nedenlere bağlı olarak kendini göstermekte ve nadiren de olsa etkisini uzun müddetler boyunca sürdürebilmektedir.

Göz sorunları arasında en basit rahatsızlıklardan biri olan göz kanlanması sorununun tedavi de oldukça basit yöntemlerle yapılmakta ve bu tedaviler sonucunda göz kanlanması sorunu çok kısa süreler içerisinde etkisini tamamen kaybetmekte ve bunun akabinde birey günlük aktivitelerine kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Göz Kanlaması Sorunun Nedenleri Nelerdir?

Göz kanlanması sorununun meydana gelmesinde çeşitli faktörler rol oynamaktadır. Bunlar;

Göz tansiyonu hastalığı: Önemli bir göz hastalığı olan göz tansiyonu özellikle de göz kanlanması sorununun meydana gelmesinde etkin rol oynayabilmektedir.

8321_20Gıdalara karşı alerjik reaksiyonlar: Yumurta, süt ve benzeri yiyecek ve içecek gıdalarına gösterilen aşırı alerjik reaksiyonlar da göz kanlanması sorununun meydana gelmesinde etkin rol oynamaktadır.

Sigara ve alkol: Birçok hastalığın oluşumunda etkin role sahip olan sigara ve alkol maddeleri ayrıca göz kanlanması sorununun meydana gelmesinde de etkin rol oynamaktadır.

Kirpik altlarında oluşan iltihaplanmalar: Göz kanlanması sorununun meydana gelmesinde etkin rol alan faktörlerden biri de çeşitli nedenlere bağlı olarak kirpiklerin köklerinde meydana gelen çeşitli iltihaplanmalardır.

Gözyaşı kanallarının kapanması: Göz kanlanmasının oluşmasına neden olan bir diğer faktör ise çeşitli nedenlere bağlı olarak gözyaşı kanallarında meydana gelen tıkanmalardır.

Göz kuruluğu: Birçok göz hastalıklarının meydana gelmesinde etkin rol alan göz kuruluğu hastalığı aynı zamanda göz kanlanması sorununun meydana gelmesinde de etkin rol oynamaktadır.

Güneş ışınları: Güneşin saçtığı zararlı ultra viyole ışınları birçok göz hastalıklarının meydana gelmesinde etkin rol alabildiği gibi aynı zamanda göz kanlanması sorununun meydana gelmesinde de etkin rol oynamaktadır.

Kontakt lensler: Birçok göz rahatsızlıklarının meydana gelmesinde etkin rol alan göz içi kontakt lensler aynı zamanda göz kanlanması sorununun meydana gelmesinde de etkin rol alabilmektedir.

Kornea hastalıkları: Göz kanlanmasının önemli nedenlerinden biri de kornea rahatsızlıklarıdır.

Tiroid hastalığı: Göz kanlanmasında etkin rol alan bir diğer neden ise tiroid hastalığıdır.

Gözlerin çeşitli darbelere maruz kalması: Göz kanlanması sorununun meydana gelmesinde etkin rol alan bir diğer neden ise; gözün çeşitli darbe ve kazalara maruz kalmasıdır.

Göze yabancı cismin kaçması: Göz kanlanması sorununun oluşmasına neden olan bir diğer etken ise göze yabancı maddelerin girmesidir. Bunun sonucunda başta kornea olmak üzere bazı göz kısımları zedelenmekte bunun sonucunda da gözlerde bulunan küçük damarların genişlemesi sonucu göz kanlanması sorunu meydana gelmektedir.

Uyuşturucu maddeler: Genel sağlığı ciddi anlamda tehdit eden uyuşturucu maddeler aynı zamanda göz kanlanması sorununun meydana gelmesinde de etkin rol oynamaktadır.

Kalitesiz uyku alınması: Göz kanlanması sorununun meydana gelmesinde etkin rol alan bir diğer neden ise kalitesiz uyku çekilmesi durumudur. Özellikle günde 6 saatten az alınan bir uyku kalitesiz bir uyku olarak nitelendirilmekte ve bunun sonucunda göz kanlanması durumu ortaya çıkabilmektedir.

Stres faktörü: Birçok hastalığın oluşumunda etkin rol oynayan stres aynı zamanda göz kanlanması sorununun meydana gelmesinde de etkin rol oynamaktadır.

Hiper tansiyon: Başlı başına bir hastalık olan hiper tansiyon aynı zamanda göz kanlanması sorununun meydana gelmesinde de etkin rol alabilmektedir.

Sinir hastalıkları: Göz kanlanması sorununun meydana gelmesinde etkin rol alan faktörlerden biri de sinir hastalıklarıdır.

Psikolojik rahatsızlıklar: Başta aşırı kaygı olmak üzere bazı psikolojik rahatsızlıklar aynı zamanda göz kanlanması sorununun meydana gelmesinde de etkin rol alabilmektedir.

Göz Kanlanması Sorununda Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Yukarıda da belirtildiği üzere genellikle basit bir göz sorunu olarak nitelendirilen göz kanlanması sorunu özellikle sık tekrar etmesi ve bunun akabinde gözlerde ağrı ve sulanma gibi olumsuz durumların görülmesi durumunda hemen bir göz doktoruna başvurulması gerekmektedir. İlgili doktora hissedilen şikayetler hakkında bilgi verilmelidir.

Göz Kanlanması Sorununun Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

8321_24Göz kanlanması sorununun tedavisi de oldukça basittir. Rahatsızlığın tedavisinde genellikle kanlanma ve ağrı giderici ilaç ve damlalar kullanılmaktadır. Özellikle göz damlaları sayesinde gözlerde biriken kanlanma durumu kısa sürede etkisini tamamen kaybetmekte ve bu sayede bireyin rahat bir nefes almasına neden olmaktadır.

Basit bir göz vakası olan göz kanlanması sorununun tedavisi genellikle 1 veya 2 gün sürebilmekte ve bu sorunu yaşayan birey 1-2 günlük tedavi sonrasında günlük aktivitelerine kaldığı yerden devam edebilmektedir. Göz kanlaması sorununun meydana gelmesinde etkin rol oynayan tüm faktörlerden uzak durulması başta genel sağlık olmak üzere ve bunun akabinde göz kanlanması sorununun tekrar etmemesi bakımından hayati bir önem taşımaktadır.

Not: Makale bilgi içeriklidir. Reçete değildir.

Kaynakça:
www.saglikvakti.com ve www.gozkanlanması.com

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.