Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Guitar Pro Nedir? Nasıl Kullanılır?

0 404

Guitar Pro Nedir? Nasıl Kullanılır?Müziğe yeni başlayanlar,eğitim alma fırsatı olmayanlar için tek kelimeyle harika ve yaratıcı bir program. İşleyişi ve çalışma prensibi bakımından gayet hoş ve grafik olarak da çok da zayıf olmayacak şekilde tasarlanmış olan bu program müziğe yeni başlayanlar için büyük bir nimet.

Guitar Pro Nedir?
Gitar tellerini üzerinde bulunduran tab ve nota eklemeleriyle şarkıları görmenizi, dinlemenizi ve basacağınız notaları tek tek gösteren bir program. İster tab yöntemi ile isterseniz nota yöntemiyle çalışabilirsiniz ve kolaylıkla şarkıları bu sayede takip edebilirsiniz. Akord cihazını da bünyesinde bulunduran bu programın en son 6. sürümü piyasaya çıkmıştır.Ses ve görsellik anlamında daha da geliştirilmiş ve eklemeler yapılmıştır.

Guitar Pro Nedir? Nasıl Kullanılır?Tab Nedir?
Nota bilgisi olmayan arkadaşlar için; teller üzerinde basacağınız notaları sayı şeklinde gösteren bir sistem tab okumak kolay bir işlemdir ancak sizleri ezberciliğe itebilir. Örneğin alttan üste doğru 6. tel in 1. perdesi Fa’yı gösterir bunun tab sisteminde gösterimi ise 6’nın 1’i şeklindedir.Yani sizlere sayılarla yol gösterecek ancak siz bastığınız notayı ezbere basmış olacaksınız. Bazı sitelerden istediğiniz şarkıları indirerek Guitar Pro sayesinde tablara dökebilirsiniz ve sizler için çalmak daha kolay hale gelir ilk aşamada.

Tab Okuma İşlemi:
Guitar Pro Nedir? Nasıl Kullanılır?

Resimde gördüğünüz gibi teller üzerinde sizlere bazı sayılar verilmiş bu sayılar notaları temsil ediyor. 3 sayısı size Do noktasını gösteriyor ve 5. telin 3. perdesine basmanız gerektiğini söylüyor. Alttan üste doğru(1 den 6 ya) mi,si,sol,re,la,mi.

Yazar: Ali ERSOY

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.