Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çocukların Küfürlü ve Argo Sözcükler Kullanmaması İçin Yapılması Gerekenler

0 534

Çocukların yetişme sürecinde farklı davranışlar sergilemeleri karşılaştıkları yeni kişilerden, çevrelerden kaynaklanabilir. Özellikle çocuklar, konuşma yeteneğini kazanmalarıyla birlikte yeni kelimelerin iyi veya kötü olup olmadığını düşünmeksizin kullanırlar.

Çocukların küfür etmeye başlamaları da yetişme sürecinde karşılaştıkları yeni kelimeleri kaydetme ve ardından ifade etme şeklinde gerçekleşir ve bu durum, kesinlikle çevreyle ilgilidir. Küfür, özellikle ülkemizde çocuklara yetişkinler tarafından öğretilir. Başta şirin bir şekilde telaffuz ettikleri argo kelimeler tekrarlatılır, ancak daha sonra ebeveynler çocukların bu sözcükleri kullanmalarını istemez. Çocuk 4 yaşından itibaren farklı nedenlerden küfürlü kelimeler sarf etmeye başlayabilirken 6 yaşından itibaren ahlaki gelişim sürecine girmesiyle bu argo sözcüklerden kurtulmak için çaba sarf edilmesi gerekebilir.

Çocukların Küfürlü ve Argo Sözcükler Kullanmaması İçin Yapılması GerekenlerÇocukların küfürlü kelimeler kullanmasının önüne geçmek için farklı metotlar uygulanabilir. En başta ebeveynlerin tepkilerini kontrol etmesi gerekir. “Küfür edersen seni döverim, ağzına acı biber sürerim!” gibi sözler söylenmemelidir. Bu durum, kötü davranışın devam etmesine neden olmaktan başka bir işe yaramaz. Bunun yerine çocukların niçin küfür ettiğini irdelemek gerekir. Çocuklar küfürlü sözcükleri sinirlendiklerinde söylemektedirler. Kızgınlık sırasında çocukların söyledikleri küfürler en sık rastlanılanı olmakla birlikte ailesinden yeterince ilgi görmeyen çocukların da dikkat çekmek için argo kelimeler kullandığı görülmektedir. “Çocuklar neden küfür eder?” sorusunun cevapları arasında savunma olarak argo kelimeler kullandıkları da görülmektedir, diyebiliriz. Çocuklar olgunlaştıklarını belli edebilmek için de hoş karşılanmayacak sözleri söyleyerek kendilerini toplum içinde görünür kılmaya çalışabilirler.

Çocukları küfürden uzaklaştırmak için evvela bu sözlerin anlamlarını sormanız ve yavrunuza açıklamanız gerekecektir. Bu tarz bir davranış, çocukları küfürlü ve argo söz kullanmaktan caydıracaktır ve böylece çocuğunuzun niçin bu sözleri kullandığını da öğreneceksiniz. Çocuk, genellikle küfrü aile bireylerinden öğrenmektedir, bundan başa sokakta ya da okulda da küfürlü sözler öğrenilmektedir. Yakın çevresinde, özellikle ailede konuşmalara dikkat etmek, arkadaş çevresinde de bu tarz konuşmalarda bulunan arkadaşlarının ailelerini ikaz etmek faydalı olacaktır. Okul veya arkadaş çevresinde küfürlü sözleri duymasının engellenmesi imkansız gibi görünmekle birlikte evladınıza gerekli ahlakı aşılayabilirseniz bu tür kötü sözcüklerden korunmasını da sağlayabilirsiniz. Yavrunuza kızgınlığını argo kelimeler yerine başka sözcüklerle ifade etmesinin doğru olacağını anlatmaya çalışın ve küfür ettiğinde asla gülmeyin. Evladınıza kötü sözler sarf ettiğinde kızmak, yanlış bir davranış olmakla birlikte her konuda olduğu gibi iletişim kurarak sorunların üstesinden gelmeniz tavsiye edilmektedir.

Yazar: Enes Eker

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku