Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Güneş Gözlüğü Kullanımı ve Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0 535

Güneş Gözlüğü Kullanımı ve Satın Alırken Dikkat Edilmesi GerekenlerGüneşin artık yüzünü göstermeye başladığı şu günlerde vazgeçilmezlerimizden biriside güneş gözlükleri oluyor. Hem gözümüzü korumak hem de rahatça güneşli günlerin keyfini çıkarabilmek için yaz mevsiminde olması gerekenlerden. Her ne kadar aksesuar gibi görünse de güneş gözlüğü gözü güneşten koruyan en güzel araç aslında.

Güneş gözlüklerinin belli bir standardı ve kalite belgesi olmalıdır. Ayrıca her güneş gözlüğü de ultraviyole ışınlarını tutmamaktadır. Bu nedenle güneş gözlüğünün ultraviyole filtreli, kaliteli, ışığı kıran kaplamalı, yüz yapısına uygun çerçeveli olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca polarize cam da ultraviyole ışınları kırarak gözü koruyabilmektedir.

Doktorlar, işportacıların sattığı gözlüklerin faydasız olduğunu hatta gözleri korumaktan çok zarar verdiğini dile getiriyorlar. Hatta öyle ki gözlerde katarak oluşumuna bile neden olabiliyor.

Peki, artık işportacıların bile kolaylıkla satabildiği güneş gözlüklerini alırken nelere dikkat etmeliyiz?

-Gözlük camının UV ışınlarını etkisiz hale getirme özelliğine sahip olması gerekir. Plastik camlar UV ışınlarını kolay kırabildiği için önerilmektedir. Gözlüğün görselliğinden çok işlevine bakılarak alınması daha sağlıklı olacaktır.

Güneş Gözlüğü Kullanımı ve Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler-Camın koyuluğu kişinin ışık hassasiyetine göre seçilmelidir.

-Gözlüğün kalitesini anlamak için gözlük camını elinize alıp karşıdaki bir görüntüye bakın. Yuvarlak hareketler yapıp sağa sola, aşağıya yukarıya ve camın içinden bir görüntü izlenerek bakılabilir. Arkadaki görüntüde bir değişim olmuyorsa gözlük camı kalitelidir. Gözlüğü ilk taktığınızda gözleriniz bulanıyorsa bu da gözlük camının kalitesiz olduğunun göstergesidir.

– Gözlüğün cam rengi her yerinde aynı olmalıdır. Bazı yerleri açık bazı yerleri koyu ise o gözlüğü satın almamak gerekir. Camdaki renk koyudan açığa doğru gidiyorsa üstte koyu altta açık renk olanları tercih edilmelidir.

-Geniş camlı, yüze iyi oturan ve göze yakın yerleşen gözlükler en iyi korumayı sağlayacaktır.

-Gözünde optik sorunu olanların numaralı güneş gözlüğü kullanmaları gerekir. Bunun için doktorlarından yardım almaları faydalı olacaktır.

-Açık göz rengine sahip olanların gözleri koyu renkli olanlardan daha hassastır ve korunmaları daha önemlidir.

Güneş Gözlüğü Kullanımı ve Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler-Güneş gözlüklerinin üzerinde mor ötesi ışınları kırdığına dair tescil bulunması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı, tüm gözlükler için sertifika zorunluluğu getirmiştir. Satın alırken sertifikasını istemekte fayda var.

-Bazı kontak lenslerde UV korumalı olsa da güneş gözlüğü kullanmak daha faydalıdır.

Güneş gözlüğü kullanmak gözü katarakt oluşumu gibi birçok zarardan korur. Güneşten kaynaklanan UV ışınları gözün mercek ve retinasına zarar vererek çocuk ve erişkinlerin ileriki yaşamlarında katarakt olmasına ve görmesini engelleyecek başka rahatsızlıklar yaşamasına neden olabilmektedir. Bu yüzden de 5 yaşından itibaren güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Güneşli günlerde güneş gözlüğü kullanımının gözlerimizi korumak için bir zorunluluk olduğunu anlamış olduk bu yazımızda. Aksesuar için değil sağlık için güneş güzlüğü kullanmak en doğrusudur.

Yazar: Sündüz USLU

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku