Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ceviz Yemenin İnsan Sağlığına Faydaları

0 228

Neredeyse bütün kuruyemişlerden daha faydalı olan cevizin insan hayatına kattığı değer oldukça fazladır. Ceviz yemek kişiyi dinç tutar, güç kazandırır. Bu yüzden değerini anlatmakla bitiremeyiz. Ceviz, kabuklu kuru yemişler arasında en seçkin özelliğe sahiptir. Tadı mükemmel olduğu kadar seveni de oldukça fazladır. Zekâ gelişimine son derece katkıda bulunan, her insanın muhakkak tüketmesi gereken bir besindir. Cevizin içinde fazlasıyla yağ bulunmaktadır. Biliyoruz şimdi bu duyduğunuz şey sizi korkutuyor. Fakat bu yağ diğer yağlara benzemiyor. Sadece bunu bilmenizi isteriz ki ceviz yağı faydalı bir yağdır. Doymamış bir yağ asidi içerdiğinden kişiye zarar yerine fayda sağlıyor. 100 gram kadar cevizin içinde 15 gram protein bulunmaktadır. Cevizin içinde bulunan şeker ise 3 gram kadardır. Ceviz besin değeri bakımından oldukça sağlıklı bir gıdadır. Güçsüz ve çabuk yorulan insanların ceviz yemesi gerekir. Ceviz vücutta oluşan yorgunluğu alarak kişinin daha kuvvetli olmasını sağlamaktadır. Ayrıca insana enerji sağlayarak günlük potansiyelini en yüksek seviyelerde tutuyor. Bu da kişinin gün içinde daha dinamik olmasını sağlayarak dirençli bir şekilde yaşamasına vesile oluyor. Ceviz yemenin insan sağlığına faydaları neler bir de size onlardan bahsedelim.

Cevizin İçinde Bulunan Elementler

8622_933726_8018f8df5822d260af7106b953d6aa10_640x640Besin değeri bakımından oldukça zengin olan cevizin faydaları oldukça fazla bir şekilde bulunmaktadır. Fazla diyoruz çünkü ceviz bugüne kadar gelmiş geçmiş bütün kuruyemişlerden en seçkin ve özel olanıdır.
Sadece 100 gram cevizin içinde bulunan 15 gram kadar protein ve 3 gram kadar şekerin dışında birde kalsiyum, omega 3 ve omega 6 yüksek miktarda C ve D vitamini ayrıca E vitamini ve diğer vitamin guruplarından bulunmaktadır.

Lif bakımından zengin olan bu kuruyemişin sadece 100 gramında 7 gram kadar lif değeri bulunmaktadır. Doğmamış yağ içerdiğinden olası kabızlık durumlarının önüne geçer hatta kabızlık sorunu mevcut ise 100 gram kadar ceviz yemek bu sorunu yok edecektir.

İçinde Alfa -lionelik asit bulunmaktadır. Yani diğer adıyla omega 3 ve çeşitleri bulunmaktadır. Omega 3 oldukça toparlayıcı ve güç verici bir maddedir. Bu maddeler kişinin daha zeki olmasını sağlıyor. Algı problemlerinde daha hızlı kavrama , olayı daha hızlı anlama yetisini ortaya seriyor. Okul çağı çocukların daha iyi anlama ve öğrenme sağlayabilmeleri için ceviz yemeleri gerekir. Ceviz yiyen bir çocuk konuyu daha hızlı kavrar ve o konuya adapte olur.

Cevizde bulunan gama-tokoferol maddesi B1- B6 ve folik asidi ele alır. Buda zekâ gelişimi için çok yararları maddeler gurubuna girmektedir. Özellikle B vitamin gurubu hafızanın daha iyi güçlenmesine vesile olmaktadır. B vitamini aynı zamanda sinirsel rahatsızlıklarda iyi gelir. Özellikle içerisinde B vitamini bulunan lif içerikli gıdaların tüketimi oldukça faydalıdır. Birde cevizde yoğun miktarda E,C,D,K vitaminleri bulunmaktadır. Özellikle E vitaminin olması cilde ayrı bir güzellik sağlamakta karaciğer yağlanmasını önlemektedir.

Mineraller ve vitaminler bakımından oldukça zengin bir gıdadır. Protein, kalsiyum, demir, bakır, çinko, magnezyum, sodyum gibi çeşitli zengin elementler ile insana güç sağlamaktadır. Cevizin içinde bulunan elementler ve moleküller sayesinde ”ceviz” seçkin ve değerli bir gıda olarak çok sevilmeye ve tüketilmeye devam etmektedir.

Cevizin İnsan Sağlığına Mucizevî Faydaları

Bundan birkaç sene önce yapılan bir çalışmada ceviz için zayıflatan iksir adı olduğu söyleniyordu. Daha sonra bu konu aydınlığa kavuştu birçok bilimsel tıp alanda bu konu hakkında detaylı araştırmalar yapıldı. Cevizin gerçekten zayıflatma özellikli bir çerez olup olmadığı hakkında bilgiler verildi. Evet, inanılmaz bir şekilde cevizin zayıflattığı içerikli elementler olduğu söylendi. Bu gerçekten doğru bir buluştu. Cevizin içinde bulunan doymamış yağ asidi ve zengin içerikli lif hızlı bir şekilde enzim sağladığından zayıflatma etkisini ortaya serdiği kesin çözüme kavuştu. Ceviz gerçekten zayıflatan hatta son zamanlar diyetisyenlerin tavsiye listesinde yer alan bir kuruyemiş olduğu bildirildi. Birde sizlere cevizin bir diğer faydalarından söz edelim.

Zekâ gelişimi üzerine olumlu etkiler yaratan cevizin çocuk gelişimi ve beyin gelişimi hatta kemik gelişimi için katkıları oldukça büyüktür. Uzmanların tavsiye ettiği ceviz aynı zamanda unutkanlığa iyi geliyor. Hafızanızı daha hızlı geliştirmesine katkıda bulunuyor.

Sindirim sistemini düzenleyerek bağırsak kanallarında var olan tembelliği hızlandırıyor. Böylece bağırsaklar daha hızlı ve düzenli bir şekilde çalışıyor. Bu da kişinin kabızlık gibi durumlar yaşamaması için etkili bir yöntem olarak cevizin değerini günden güne arttırmaktadır. Ceviz bağırsak kanallarını düzene sokar ve kabızlık sorunlarının önüne geçen bir gıdadır.

Yoğun bir şekilde salgıladığı folik asit ve B12 ailesi ile kişinin daha zeki ve sağlıklı bir şekilde düşünmesine katkıda bulunmaktadır.

İçinde bulunan zengin enzimler ve lifler sayesinde daha hızlı bir şekilde sindirim olayını gerçekleştirerek her türlü mide hastalıkları, midede ekşime olası gaz durumları, kabızlık, ishal gibi bağırsak problemlerini düzene sokmaktadır.

İçinde bulunan E vitamini sayesinde cilt güzelliğini koruyarak, daha genç ve dinç görünmesine vesile oluyor.
Antioksidan görevini sağladığında vücutta bulunan kötü ve zehirli bakterileri önceden tespit ederek dışarı atılmasına ve kişinin daha sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır.

Gençlik iksiri olarak bilinen ceviz aynı zamanda yorgunluğa, halsizliğe, çeşitli kas ve eklem ağrılarını alarak kişinin daha güçlü olmasına katkıda bulunuyor.

Kemik gelişimi için ideal bir gıdadır. Özellikle okul çağındaki bir çocuğun muhakkak cevizden yemesi hem zekâ gelişimi hem de kemik gelişimi için ideal bir besin takviyesidir.

Ceviz kilo yapmaz. İçinde çok fazla yağ olsa da bu yağ diğer yağlardan farklıdır. Doymamış yağ oranı sindirimi hızlandırır.

Bağışıklığı güçlendirir. Her türlü hastalığın önüne geçer. Özellikle kanser hastalarının güç kazanmaları için ceviz yemeleri gerekir. Cevizin insan sağlığına mucizevî faydaları bulunmaktadır. Fakat hiçbir zaman aşırısını tüketmenizi tavsiye etmiyoruz. Bunu unutmayın ki her şeyi fazlası insana zarar verir. Sağlıklı ve dinç görünmek istiyorsanız, hatta ceviz yiyerek zayıflamak istiyorsanız ceviz yiyerek sağlıklı bir şekilde zayıflayabilir, güçlü bir şekilde ayakta durabilirsiniz. Cevizin insan sağlığına faydaları oldukça büyüktür. Çoluk, çocuk, genç, yaşlı her yaş gurubunun cevizden yemesi gerekir. Ceviz yemek sağlıklıdır. Birden fazla faydasını göreceğiniz cevizin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Kuru yemişler arasında en çok değer gören ve pahallı olan bir gıdadır. Pahalı olmasının sebebi de içinde bulunan mucizevî zenginliklerden dolayıdır.

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku