Gurme Nedir? Gurmelik Hakkında Önemli Bilgiler

 

Kelime anlamı olarak yemekten ve içkiden anlayan bunların tadına varabilen, tatbilir, damak zevki olan ve yiyecekleri titizlikle seçen kimselere denir. Kelime kökeni olarak Fransız kökenli “gurman” dan gelir.

Gurmeliğin İlk Ortaya Çıkışı

1500’lü yıllarda Kral 16.Louis dönemine kadar çok ağır yemekler tüketilmekteydi. İnsanların zehirlenmesinden çok korkan kral, bu duruma müdahale etti. Bir kralın mutfağa girmesi gerek orda çalışanlar gerekse halk için alışılmış bir durum değildi. Tabi krala kendini göstermenin en güzel yollarından biri güzel yemekler yapmaktan geçiyordu. Çalışanlar arasındaki tatlı rekabet mutfak kültüründe sadeliğin ve özenin hakim olmasına sebep olmuştur. Yemeklerde daha az baharat ve hafif soslar kullanılmış, etler marine edilmeye başlanmıştı. Ağır baharatlar kullanılmamaya başlandı. Kremalı soslar yerini süt ve un ile yapılan soslara bıraktı. Böylelikle en iyi tatları bulma çabası damak tadının gelişmesini sağladı.

Gurmelikte şarabın yeri bambaşkadır. Uzun yıllar sonunda şarap konusunda usta bir damağa sahip olabilirsiniz. Şarabın iyisinden anlamak hassas bir damak ve iyi bir kültür birikimi gerektirmektedir. Yine bu dönemde hangi yemekle hangi şarabın içilmesinin uygun olacağı konusunda farklı yorumlar oluşması, bu konuda da damak tadının gelişmesini sağlamıştır.

Bu dönemde Kıbrıs’ta yaşayan Yunanlılar, “Cherry” tarzı olarak bilinen şarabı üreterek beğeni kazanmışlardır. Merlot cinsi üzümden Fransız ve Bulgarlar şaraplar yapmışlardır. Her iki ülkenin şaraplarında muazzam bir tat farklılığı oluşmuştur. Bunun nedeni kullanılan malzemeler, aromalar, farklı bir sıra ile malzemelerin karıştırılması gibi etkiler bulunmaktadır. Şarap, fiyatı, kalitesi, kokusu, yapıldığı yerin kültürü gibi geniş bir yelpazede incelenmesi gerektiğinden gurmeler için büyük önem taşımaktadır.

Gurme Olabilmek İçin Hangi Özellikleri Taşımanız Gerekmektedir?

– Çocuk yaşlardan itibaren yemek yemeyi seven ve yemeğin yapılışı esnasında büyük bir ilgi ile gözlemler yapan ve kullanılan malzemelerin özelliklerini öğrenmeye hevesli bir yapınız olması gerekmektedir.
– Yemeğin nasıl yeneceğini, tadının nasıl olması gerektiğini, yanında neler içilebileceğini bilmenizin yanında masa düzeni, yemeğin pişirilmesi gereken tencerenin cinsi, hangi sıcaklıkta servis edilmesi gerektiği gibi ayrıntılar hakkında da bilgi sahibi olmalısınız.
– Gastronomi hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Tadını beğendiğiniz tüm yemekleri herkese tavsiye ederseniz. Hastalığı ya da farklı nedenlerden dolayı, tavsiye ettiğiniz yemeği yememesi gereken insanları yanlış yönlendirmiş olursunuz.

-Bir gurme yemek dışında bol bol okumak, gezmek ve farklı kültürleri öğrenmek durumundadır. Bunun için, farklı kültürlerin yemekleri ile ilgili bilgi veren kitapları okuyarak, gittiğiniz yerlerdeki yemek kültürünü farklı bir bakış açısı ile inceleyerek, kaliteli televizyon programları izleyerek ve internet üzerinden araştırmalar yaparak işe başlayabilirsiniz.
– Yemeği yemekten önce pişirerek işe başlamalısınız ki; yaptığınız denemeler sonucunda hangi yemeğin nasıl? kaç dakikada? hangi ısıda pişirilmesi gerektiği konusunda bilgi sahibi olun.
– Malzemeleri iyi tanımalısınız. hangi balık hangi mevsimde yenmeli, sebzelerin lezzetli olduğu mevsimler, yetiştiği coğrafi bölge özellikleri konusunda bilgi sahibi olmalısınız.
– Yaşamı sevin ve dolu dolu yaşayın ki, yediğinizden de tat alabilesiniz. Gurmelik size kaliteli, içi dolu, amacı ve güzel bir bilgi birikimi olan olan bir yaşam tarzı sunar.

Kaynakça:
https://www.seslisozluk.net
https://www.turkcebilgi.com
www.seyyahgurme.com/gurme-kimdir

Yazar:Eda Şahan

 

Editör : Suna Korkmaz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar