Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

GPT-3 Nedir?

0 87

GPT-3, herhangi bir tür metin oluşturmak için internet verileri kullanılarak eğitilmiş bir sinir ağı makine öğrenimi modelidir. OpenAI tarafından geliştirilen, büyük hacimli ilgili ve karmaşık, makine tarafından oluşturulan, metin oluşturmak için az miktarda girdi metni gerektirir.

GPT-3’ün derin öğrenme sinir ağı, 175 milyardan fazla makine öğrenimi parametresine sahip bir modeldir. İşleri ölçeğe koymak için, GPT-3’ten önceki en büyük eğitimli dil modeli, 10 milyar parametreye sahip Microsoft’un Turing NLG modeliydi. 2021’in başlarından itibaren GPT-3, şimdiye kadar üretilmiş en büyük sinir ağıdır. Sonuç olarak, GPT-3, bir insan tarafından yazılmış gibi görünecek kadar ikna edici metin üretmek için önceki tüm modellerden daha iyidir.

GPT-3 Ne Yapabilir?GPT-3 Nedir?

Doğal dil işleme, ana bileşenlerinden biri olarak, insan dilinde doğal metin oluşturmaya odaklanan doğal dil üretimini içerir. Bununla birlikte, insan tarafından anlaşılabilir içerik oluşturmak, dilin karmaşıklığını ve nüanslarını gerçekten bilmeyen makineler için bir zorluktur. İnternette metin kullanan GPT-3, gerçekçi insan metni oluşturmak için eğitilmiştir.
GPT-3, büyük miktarlarda kaliteli kopya üretmek için kullanılabilecek az miktarda girdi metni kullanarak makaleler, şiirler, öyküler, haberler ve diyaloglar oluşturmak için kullanılmıştır.

GPT-3 ayrıca, bir kişinin bilgisayara girdiği herhangi bir metne bağlama uygun yeni bir metin parçasıyla yanıt vererek otomatik konuşma görevleri için de kullanılıyor. GPT-3, yalnızca insan dilindeki metinleri değil, metin yapısıyla her şeyi oluşturabilir. Ayrıca otomatik olarak metin özetleri ve hatta programlama kodu oluşturabilir.

GPT-3 Örnekleri

Güçlü metin oluşturma yeteneklerinin bir sonucu olarak, GPT-3 çok çeşitli şekillerde kullanılabilir. GPT-3, blog gönderileri, reklam metinleri ve hatta Shakespeare, Edgar Allen Poe ve diğer ünlü yazarların stilini taklit eden şiir gibi yaratıcı yazılar oluşturmak için kullanılır.

GPT-3, yalnızca birkaç örnek kod metni parçacığı kullanarak, programlama kodu yalnızca bir metin biçimi olduğundan hatasız çalıştırılabilen uygulanabilir kodlar oluşturabilir. GPT-3, web sitelerini taklit etmek için güçlü bir etki için de kullanılmıştır. Bir geliştirici, yalnızca bir miktar önerilen metni kullanarak, yalnızca bir veya iki cümle tanımlayarak web siteleri oluşturmak için UI prototipleme aracı Figma ile GPT-3’ü birleştirdi. GPT-3, önerilen metin olarak bir URL sağlayarak web sitelerini klonlamak için bile kullanılmıştır. Geliştiriciler, metin açıklamalarından, Excel işlevlerinden ve diğer geliştirme uygulamalarından kod parçacıkları, normal ifadeler, grafikler ve çizelgeler oluşturmaktan GPT-3’ü çeşitli şekillerde kullanıyor.

GPT-3, oyun dünyasında metin önerilerine dayalı gerçekçi sohbet diyalogları, testler, resimler ve diğer grafikleri oluşturmak için de kullanılıyor. GPT-3 ayrıca mizah, tarifler ve çizgi romanlar da üretebilir.

GPT-3 Nasıl Çalışır?GPT-3 Nedir?

GPT-3 bir dil tahmin modelidir. Bu, girdi metnini giriş olarak alabilen ve en yararlı sonucun olacağını tahmin ettiği şeye dönüştürebilen bir sinir ağı makine öğrenme modeline sahip olduğu anlamına gelir. Bu, kalıpları tespit etmek için, sistemi internet metinlerinin geniş gövdesi üzerinde eğiterek gerçekleştirilir. Daha spesifik olarak, GPT-3, büyük miktarda metin üzerinde önceden eğitilmeye dayalı metin üretimine odaklanan bir modelin üçüncü versiyonudur.

Bir kullanıcı metin girişi sağladığında, sistem dili analiz eder ve en olası çıktıyı oluşturmak için bir metin tahmincisi kullanır. Model, fazladan ayar veya eğitim olmadan bile, insanların üreteceklerine benzeyen yüksek kaliteli çıktı metinleri üretir.

GPT-3’ün Faydaları Nelerdir?

Az miktarda metin girişine dayalı olarak bir makineden büyük miktarda metin üretilmesi gerektiğinde, GPT-3 iyi bir çözüm sunar. Metin çıktısı oluşturmak için elinizde bir insan bulundurmanın pratik veya verimli olmadığı birçok durum vardır veya insan gibi görünen otomatik metin üretimine ihtiyaç duyulabilir. Örneğin, müşteri hizmetleri merkezleri, müşteri sorularını yanıtlamak veya sohbet robotlarını desteklemek için GPT-3’ü kullanabilir; satış ekipleri bunu potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için kullanabilir ve pazarlama ekipleri GPT-3 kullanarak metin yazabilir.

GPT-3’ün Riskleri ve Sınırlamaları Nelerdir?

GPT-3 oldukça büyük ve güçlü olsa da kullanımıyla ilgili çeşitli sınırlamaları ve riskleri vardır. En büyük sorun, GPT-3’ün sürekli öğrenmiyor olmasıdır. Önceden eğitilmiştir, yani her etkileşimden öğrenen, öğrenmeye devam eden uzun süreli bir belleğe sahip değildir. Ek olarak, GPT-3, tüm sinir ağlarıyla aynı sorunlardan mustariptir. Bu da, belirli girdilerin neden belirli çıktılarla sonuçlandığını açıklama ve yorumlama yeteneğinin eksikliğidir.

Ek olarak, GPT-3’ün bir olduğu transformatör mimarileri, sınırlı giriş boyutu sorunlarından mustariptir. Bir kullanıcı çıktı için girdi olarak çok fazla metin sağlayamaz ve bu da belirli uygulamaları sınırlayabilir. GPT-3 özellikle yalnızca birkaç cümle uzunluğundaki giriş metniyle ilgilenebilir. GPT-3, modelin sonuçlardan üretilmesi uzun zaman aldığından, yavaş çıkarım süresinden de mustariptir.

Daha da önemlisi, GPT-3, çok çeşitli makine öğrenimi yanlılığından mustariptir. Model internet metni üzerinde eğitildiğinden, insanların çevrimiçi metinlerinde sergilediği önyargıların çoğunu sergiliyor. Örneğin, iki araştırmacı, GPT-3’ün komplo teorisyenlerini taklit eden söylemler gibi radikal metinler üretmede özellikle usta olduğunu buldu. Bu, radikal gruplara nefret söylemlerini otomatikleştirmeleri için bir fırsat sunuyor. Ayrıca, oluşturulan metnin kalitesi, insanların GPT-3’ün “sahte haber” makaleleri oluşturmak için kullanılacağından endişe duymaya başlamasına neden olacak kadar yüksek.

GPT-3’ün TarihçesiGPT-3 Nedir?

2015 yılında kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kurulan OpenAI, dost yapay zekâyı bir bütün olarak insanlığa fayda sağlayacak şekilde teşvik etmek ve geliştirmek gibi daha büyük hedeflerin üstesinden gelmek amacıyla araştırma projelerinden biri olarak GPT-3’ü geliştirdi. GPT’nin ilk sürümü 2018’de yayınlandı ve 117 milyon parametre içeriyordu. Modelin ikinci versiyonu olan GPT-2, yaklaşık 1,5 milyar parametre ile 2019 yılında piyasaya sürüldü. En son sürüm olan GPT-3, önceki modelin 100 katından ve karşılaştırılabilir programlardan on katından fazla olan 175 milyardan fazla parametreyle son modele büyük bir fark atar.

OpenAI, nasıl kullanılacağını görmek ve olası sorunlardan kaçınmak için modele erişimi aşamalı olarak serbest bıraktı. Model, başlangıçta ücretsiz olarak, kullanıcıların modeli kullanmak için başvurmasını gerektiren bir beta döneminde piyasaya sürüldü. Bununla birlikte, beta dönemi 1 Ekim 2020’de sona erdi ve şirket, 100.000 kredi için ücretsiz erişim seviyesinden veya üç aylık erişimden daha büyük krediler için ayda yüzlerce dolara kadar değişen kademeli kredi tabanlı bir sisteme dayalı bir fiyatlandırma modeli yayınladı. 2020’de Microsoft, GPT-3 modelinin münhasır lisans sahibi olmak için OpenAI’ye 1 milyar dolar yatırım yaptı.

GPT-3’ün GeleceğiGPT-3 Nedir?

OpenAI ve diğerleri, daha da güçlü ve büyük modeller üzerinde çalışıyor. Microsoft münhasır mülkiyetine karşı bir ağırlık olarak ücretsiz ve lisanssız bir model sağlamak için katıldığı bu oyunda bir dizi açık kaynak çabası vardır. OpenAI, farklı ve daha çeşitli metin türleri üzerinde eğitilmiş modellerinin daha büyük ve alana özgü sürümlerini planlıyor. Diğerleri, GPT-3 modelinin farklı kullanım durumlarına ve uygulamalarına bakıyor. Ancak, Microsoft’un özel lisansı, yetenekleri uygulamalarına yerleştirmek isteyenler için zorluklar doğurur.

Kaynakça:

BBC

Yazar: Tuncay Bayraktar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.