Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Gut Hastalığı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0 925

“Zengin adam hastalığı” veya “kralların hastalığı” olarak da bilinen gut, kan dolaşımında ürik asit seviyesinin yüksek olması nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Bu ürik asit eklemlerde birikir iltihaplanma, ağrı ve eklemlerde şişme ile sonuçlanır.

Gut Hastalığı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?Gut, 2000 yılı aşkın süredir tanımlanmış bir eklem iltihabı (artrit) tipidir. Eklem ağrısı ve şişliğin eşlik ettiği bir çeşit eklem iltihabıdır. Gut genellikle ayak baş parmağını etkilemektedir. Çoğunlukla aniden ortaya çıkar ve kişiyi şiddetli bir acı içinde bırakır. Bununla birlikte aynı zamanda kulaklar, ayak bilekleri, dirsekler, dizler ve bilekleri de etkileyebilir.

Vücudun ürik asit seviyesi normal seviyeyi aştığında, bu durum gut olarak adlandırılır. Ürik asit vücuttaki eklemlere çöker ve şişmelerine neden olur. Bu durum orta yaşlı erkeklerde ve menopoz sonrası kadınlarda sık görülmektedir.

Gut Nedenleri:

Vücudun kimyasal proseslerinin son ürünü olan ürik asit, böbrekler tarafından alınır ve idrar yoluyla kan ve vücuttan atılır. Bununla birlikte, gut hastalığından müzdarip olanlarda kandaki ürik asit miktarı normalden fazladır. Bunun nedeni normalden fazla ürik asit oluşumu ya da ürik asidin böbreklerden atılımının yeterince sağlanamamasıdır. Ürik asit genellikle kan dolaşımında çözülmüş olarak bulunur. Ürik asidin kandaki seviyeleri arttıkça ürik asit kristalleri oluşur ve bunlar farklı eklemlere çöker ve ağrı, iltihaplanma ve şişmeye neden olur.

Gut İçin Doğal Tedaviler:

Bu acı verici hastalık bazı basit ve etkili doğal ilaçlarla evde kendiliğinden tedavi edilebilir. Bu doğal tedavilerin bazıları şöyledir;

-Vişne, Elma ve Muz Tedavisi:

Gut Hastalığı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?Acı ile başa çıkmanın en etkili yollarından biri kırmızı kirazlardır. Bu eski ve etkili yöntem vücuttaki ürik asit düzeylerini azaltmak için kullanılır. C vitamini ürik asidi ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve kirazlar vitamin C bakımından zengin olduğundan, gut tedavisinde yardımcı olurlar. Günde 10-15 kiraz tüketimi, yineleyen gut ataklarının rahatlamasını sağlar. Yine bir bardak vişne suyu içmek de çok etkilidir.

Elmanın içerisindeki malik asitin, ürik asidi nötralize ettiği böylece rahatlama sağladığı bilinmektedir. Bu nedenle, her yemekten sonra bir elma yemeniz önerilir. Elmaların yanında muz da oldukça etkilidir.

-Limon Tedavisi:

Gut Hastalığı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?Limon, C vitamini açısından zengin olan bir diğer meyvedir. Sadece eklem ağrılarını düzeltmekle kalmaz aynı zamanda vücudun bağ dokularını da güçlendirir. Bir limonun yarısını bir bardak suya sıkın sabah, öğlen, akşam olmak üzere günde üç kez tüketin. Limonda bulunan sitrik asit, ürik asit kristallerini çözer ve eklemlerde birikmesini azaltır.

-Sebze Suyu Tedavisi:

Havuç tüketimi gut tedavisinde çok etkilidir. 300 ml havuç suyu, 100 ml pancar suyu ve 100 ml salatalık suyu gibi sebze sularından oluşan bir karışım hazırlayın. Bu 500 ml’lik karışımı her gün tüketmelisiniz. Taze fasulye suyu da oldukça etkilidir. Bir ay boyunca yarım bardak taze fasulye suyu içmek de gut tedavisine yardımcı olabilir.

-Çiğ Balık Tedavisi:

Bu tedavi oldukça etkilidir ve 10 gün süresince uygulandığında ağrınızı azaltacaktır. 2 kg kadar çiğ balık filetosu alıp balık filetolarını 5 eşit parçaya bölün. Bunları plastik poşetlere koyun ve dondurun. Her gece bir poşeti alın ve buzunu çözün. Ayağınızı torbaya yerleştirin, balık filetosunun ayağınızdaki en çok ağrıyan noktaya yerleştirilmesini sağlayın. Plastik poşetin üzerine bir çorap giyin ve bant ile ayağınıza bağlayın. Balık poşetini gece boyunca ayağınızda bırakın. Ertesi sabah poşeti çıkartın ve ayaklarınızı ılık suyla yıkayın. Bu tedaviye sonraki 9 gün boyunca devam edin.

-Kömür Tedavisi:

Bir leğenin içerisinde yarım kap kömür tozu ile macun oluşturacak kadar miktarda su ekleyin. Ağrıyan ayağınızı macunun içine yerleştirin ve ayağınızı tamamen kaplayacak kadar üzerine su ekleyin. Ayağınızın kömür banyosunda 30-50 dakika kalmasına izin verin. Kesinlikle ağrıdan kurtulacaksınız.

Yukarıda bahsedilen tedavilerin yanı sıra, egzersiz de gut tedavisinde etkili bir diğer yöntemdir. Egzersiz yapmak eklem kıkırdağını besler ve güçlendirir; ayrıca vücut atıklarından kurtulmaya yardımcı olur. Gut oldukça ağrılı bir durumdur bununla birlikte, yukarıda bahsedilenler gibi çeşitli doğal şifa yöntemlerine başvurarak bu durumun ciddiyetini kontrol edebilirsiniz. Herhangi bir yöntemi denemeden önce mutlaka aile hekiminize veya bu konuda uzman bir hekime danışmanız önerilir.

Not: Bu makalede yazılan bilgiler bilgi vermek amacıyla yazılmıştır ve uzman tıbbi tavsiyelerinin yerini alması için kullanılmamalıdır.
Kaynakça:
buzzle.com/articles/natural-remedies-for-gout.html

Yazar:Tülay Arsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku