Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Vücut Güzelliği ve Sağlığı İçin Bazı Öneriler

0 629

Güzellik, özellikle de kadınlar adına çok önemli bir olgudur. Ancak güzellik, sadece cilt bakımı ve güze giyinmek gibi dışarıya açık olan, genellikle insanların beğeni algıları içerisine girecek bir durum değil, aksine bütün olarak ele alınması gereken bir durumdur. Güzellik ile sağlık bir bütün haline geldiğinde, bedenen de güzelliği korumak mümkün olur.

Vücut Güzelliği ve Sağlığı İçin Bazı ÖnerilerKış dönemlerinde daha kalın giysiler giyildiğinde, soğuk olması nedeni ile daha ağırkanlı davranıldığından kış mevsiminde vücutlar yaz mevsimine göre daha az bakım görmektedir. Ancak bu uygulama oldukça yanlıştır ve hangi mevsim olursa olsun güzelliği koruma ve sağlığa dikkat etme adına vücudun bakımına özen gösterilmektedir. Genellikle yazdan yaza hatırlanan vücudun her zaman bakıma ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.

1) Ten güzelliği, yani cilt bakımları kadar vücuda özen göstermek için en önemli unsurlardan birisi spor yapmaktır. Güzel, bakımlı ve sağlıklı sıkı bir vücut için spor yapmak şarttır. Sporu hayatın bir parçası haline getirmek, alışkanlıklar arasında yer almasını sağlamak biraz zaman isteyen bir süreç olsa da, bir kere hayatın içerisine alınan spordan zamanla vazgeçilemediğine de tanık olunacaktır.

2) Banyo yaparken veya duş alırken, içinde nem barındıran duş jelleri kullanmak vücudun nem dengesini korumada yardımcı bir unsurdur. Duş almak vücudun su dengesini değiştirebildiği gibi, vücudun nem oranını da etkilemektedir. Dolayısıyla kuruyan cildi nemlendirmek çok önemlidir. Bu tarz nemlendiricileri kullanmak, banyo sonrasında vücudun yumuşak olmasına yardımcı olur. Banyo yaparken suya aromaterapi yağlardan birkaç damla damlatmak da vücudu dinlendirmek için iyi bir çözümdür.

3) Banyo veya duştan çıkarken, kan dolaşımını hızlandırmak ve daha sıkı, diri bir cilde kavuşmak için duştan çıkmadan önce soğuk suyla şoklama yapılabilir. Ayrıca bu ani soğuk su şoklaması ile kalori yakmak da mümkündür.

4) Göğüslerin sarkmaması için vücut tipine uygun sutyen kullanmak da çok önemlidir. Ancak uyurken mutlaka çıkarılmalıdır. Ayrıca göğüs kafesini diri tutmak için yüzmek de iyi bir yöntemdir.

Vücut Güzelliği ve Sağlığı İçin Bazı Öneriler5) Makyaj temizleme cilt temizliği açısından üzerinde kesinlikle durulması gereken bir eylemdir. Ancak bu temizliği yaparken çene altı ve boyun bölgesini temizlemek de gerekir. Renk bütünlüğü sağlamak için makyaj malzemeleri bu bölgelere de sürülebildiğinden, yüz temizliği yapıldığı kadar bu bölümlerin de temizlenmesine özen gösterilmelidir. Aksi takdirde yüzde nasıl ki kimyasallar olumsuz etkilere yol açıyorsa, boyun ve çene altı bölgesinde de aynı sorunlar yaşanacaktır.

6) Yağ depolarını parçalamak, cildin dokusunu yenilemek ve ışıl ışıl mükemmel bir ten rengine sahip olmak için vücudu kuru kuru, sert kıllı bir fırça yardımıyla ayaklardan boyna kadar fırçalamak iyi bir öneri olarak öne çıkar. Bu işlem dairesel hareketlerle yapılırsa kan akışı da hızlandırılabilir.
Kaynakça:
bodytr.com/2011/06/saglikli-ve-guzel-bir-cilt-icin-yapilmasi-gerekenler.html

Yazar:Gökçe Cömert

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku