Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Hacamat Nedir?

0 547

Hacamat, en eski tedavi yöntemlerinden biridir. Hacamat yapan kişiye, haccam denir. Vakumlama ve ufak kesilerle kılcal damarlarda biriken kirli ve işe yaramayan kanın dışarı alınması işlemidir.

Hacamat işlemi sanıldığının aksine, acısız ve ağrısız bir işlemdir. Sadece kan veya bıçağa karşı duyarlığı bulunan kişilerde, kesikler atıldığı sırada mide bulantısı görülebilir. Hacamat, İslam dininin de mutlaka tavsiye ettiği bir tedavi şeklidir. Hatta öyledir ki, Hz Muhammed (s.a.v.) tarafından bizzat uygulanmış ve tavsiye edilmiştir. Peygamber efendimiz bir hadis-i şerifte, size hacamatı emrettiğimi farz edin anlamında bir ifade kullanmış, sünnet olduğunu açıkça belirtmiştir. Farz olduğu söylenilmese de, vücut sağlığı için farz olduğu ifade edilmiştir.

6349_hacamat-sirt-71

Yaptıracak kişiler, bunu bir kan verme işlemi değil de, gereksiz ve zararlı kanın vücuttan atılması işlemi olarak görmelidirler. İşlem uzman ellerde yapıldığında, kan kaybetme gibi bir durumla karşılaşılmaz. Hacamat bir tedavi yöntemidir; fakat bu işlemin mutlaka uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Aksi durumda kötü sonuçlara yol açabilir.

Hacamatın Sünnet Olduğunu Kabul Ettiren Sözler:

Peygamber efendimiz, Miraç’a yükseldiği o özel günde, melekler tarafından özel bir şekilde karşılanmıştır. Efendimizin ifade ettiğine göre melekler kendisine, ” “Ey Muhammed! Ümmetine hacamatı emret.”” demiştir.

Ayrıca:

Muhammed bin Abdullah ‘ “Her kim ayın on yedi on dokuz ve yirmi birinci günlerinde kan aldırırsa kan hücumundan dolayı meydana gelen birçok hastalıklardan şifa bulur.” buyurmuşlardır.
E. Davud Tıp H. 3861; Tirmizi Tıp H. 2051

Bu konuda onlarca, farklı kişiler tarafından belirtilen hadis mevcuttur. Bu da hacamatın faydalı olduğunun en büyük göstergelerindendir. Hacamat yaptırmak sünnet olduğu gibi yapanlar da büyük bir sevap kazanmaktadırlar. Hem sünnet olan bir icraatı yerine getirdikleri için hem de insanları sağlıklarına kavuşturmak için harcadıkları çaba dolayısıyla önemlidir. Hacamat karşılında ücret almak, bazı İslam âlimlerince haram olarak ifade edilmiş, peygamberimizin bu yönde söylediği” kan parası almak caiz değildir” sözünü hacamat olarak anlamıştır. Fakat bazı İslam âlimleri ise, hacamattan bahsedilmediği, sözü edilen kan işleminin, kan bağışlama olarak ifade edilmek istendiğini belirtmişlerdir.

Hacamat, Hastalıklara Şifadır. Hacamatın Vücuda Faydaları:

Peygamber Efendimizin söylediğine göre 70 hastalığa karşı birebir olan hacamat tedavisi, baş bölgesi, sırt bölgesi, göğüs bölgesi, bel bölgesi, karın bölgesi, bacaklarda uygulanabilir.

Hacamat bin bir derde devadır. Bunlardan en önemlisi ise hamile kalmak için uygulanan hacamat tedavisidir. Ben bölgesine uygulanan vakumlama işlemi sayesinde, hamile kalınması oldukça sık gözlemlenmektedir. Baş bölgesinde de özellikle baş ağrısı çekenlerin bir numaralı tedavi yöntemidir. Migren gibi ilaçla bile geçmeyen baş ağrılarının, birkaç hacamat uygulaması sonrasında ortadan kalktığı görülmüştür. Bel fıtığı için de, bu tedavi tavsiye edilmektedir. Ameliyattan korkup, hastaneden kaçanların uygulayabilecekleri bir işlemdir. Hacamat şu hastalıklarda kullanılmaktadır:

Migren, gece körlüğü, sebebi belirlenememiş baş ağrıları,

Sinuzit
Sindirim sistemi hastalıkları, mide, bağırsak vs. gibi
Kanser, sedef hastalığı
Tüm cilt hastalıkları
Karaciğer hastalıkları
Böbrek hastalıkları
Ruh ve sinir hastalıkları
Romatizma
Kalp Rahatsızlıkları
Ayrıca hacamat, hafızayı kuvvetlendirir, ezber gücünü arttırır.
Varis

Hacamat Ne Zaman Yapılmalıdır?

Hadislerle sabit olan hacamatın faydalarından yararlanmak isteyip de hacamat yaptırmak isteyenler, hicri takvime göre tekli günleri beklemelidir. Peygamber efendimizin sünnetine göre, hacamat, Hicri takvimin ay hesaplamasında, ayın 15, 17, 19, 21. Günlerinde yapılmalıdır. Hastalık için beklenilemeyecekse hacamat ayın herhangi bir gününde de yapılabilir.

Hacamatın belirli aralıklarla yapılması, faydasının daha da çok olmasına sebep olur. Ayda 1 kere veya 3 ayda 1 kere yaptırılabilir. Ayrıca hacamatın yapılacak kişinin aç olması gerekmektedir. Aç karnına hacamat yapıldıktan sonra da, ağır yiyeceklerden uzak durulmalı, mümkünse hafif ve yağsız şeyler tüketilmelidir. Bunun sebebinin vücudun, hacamat yapılan yerlere daha çok çalışması olduğu belirtilmiştir.

Hacamat Hangi Kişilere Uygulanmaz?

– Adetli kadınlara
– Organ nakli yaptırmış olanlara,
– 3 yaş altı ve aşırı yaşlılara
– AIDS hastalarına
– Hipotansiyonlulara
– Aşırı anemi hastalarına
– Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerde uzman eller tarafından yapılmalıdır.

6349_90933

Hacamat Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hacamat, zor gibi gözükse de, aslında çok basit bir işlemdir. Fakat bilinmesi gereken çok önemli bir şey vardır ki hacamat, mutlaka işinde uzman haccamlar tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde, vücuda zararlı bir işlem haline gelebilir. Bunun için yaptırılacak kişiler araştırılmalıdır. Nasıl ki ameliyat olunmadan önce, doktor araştırılıyorsa hacamatta da bunun gibi araştırma yapılması gerekir.

Hacamat yapılacak mekânın, mikroplardan arındırılmış ve temizlenmiş olması gereklidir.

Hacamat yapmakta kullanılacak eşyaların, temiz ve kullanılmamış olması gerekir. Kişilerin, başka kişilerden mikrop ve hastalık bulaşmaması için bu işlem kesinlikle düzgün bir şekilde yapılmalıdır.

Hacamat tedavisi bir vakumlama işlemidir. Hacamatta bu vakumlama işlemi kupa kullanılarak uygulanır. Kupa vücuda tutulur ve vakumla işlemi başlar. Yeteri kadar beklendikten sonra, kupa çekilerek, vakumlanan yere ufak kesikler atılır. Tekrar kupa kesiklerin atıldığı yere takılır. Kesiklerden kan akması beklenir. Burada belli teknikler vardır, bu sebeple hacamat, eğitim almayan kişiler tarafından yapılmamalıdır. Kan belli miktarda akıtıldıktan sonra, uygulanan bölge temizlenir, kupalar çekilir ve işlem tamamlanır. Ufak kesikler de olsa, işlemin uygulandığı yerlerin temiz tutulması gerekir. Hacamat, bir işlemde birden fazla yerde kullanılabilir. Ayrıca, hacamat yaptırıldıktan sonra, hafif yiyecekler tüketilmesi gerekir. Hacamat uygulanan yerdeki izler, birkaç gün geçmeyecektir. Özellikle görünen baş gibi bölgelere hacamat yapılacaksa, birkaç günlük izin alınması, uygun olabilir.

Yazar: Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku