Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Motivasyonu Koruma ve Geliştirme Yöntemleri

0 517

Motivasyon geliştirme yöntemleri öncesinde kavramın tanımını yapmak gerekmektedir. Motivasyon, güdüleme ya da isteklendirme olarak karşılık bulur. İnsanların hayatında yapmak istedikleri şeyler için harekete geçmesini sağlayan gerekçelerdir. Örneğin bazıları için sınav kazandıktan sonra üniversiteye devam etmek ve meslek elde etmek harekete geçiren bir nedenken bazıları için de çocuklarını okula göndermek, para kazanmak gibi kaynaklar motive edici olabilir. Ancak bu noktada bir anlam farklılığından bahsetmek gerekmektedir. Motivasyon, zorunlu olarak somut bir şarta bağlı olarak oluşmaz, daha çok içsel bir güçtür.

Motivasyonumuzu Korumak İçin 13 Öneri

Öznel bir olgu olan motivasyon, kişiden kişiye ve hedeflere göre değişebilen bir olgudur. İyi bir motivasyon, başarıya giden yolda kritik bir öneme sahiptir. Zor dönemlerde size daha fazla güç kazandırması için motivasyon önerileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Motivasyonu Koruma ve Geliştirme YöntemleriHedefe odaklanmak için bazı şeylere gereğinden fazla önem vermeyin. Özellikle zorlandığınız konuların o kadar da önemli olmadığına kendinizi ikna edin. Bu sayede enerjiniz sadece istediğiniz şeye yönelecektir.
 • Olumsuz düşüncelere takılı kalmayın. Motivasyonu en çok düşüren durumlardan birisi gereksiz yere çok fazla olumsuz düşünmektir. Ancak bundan kendinizi hiç kötü hissetmemeniz gerektiği anlamı çıkarılmamalıdır. Herkesin olumlu ve olumsuz duyguları elbette vardır, ancak olumsuzlar üzerinde fazla durduğunuz zaman bu dikkatinizin hedeften başka bir yere kaymasına neden olacaktır. Ayrıca kendinizi olması gerekenden daha fazla kötü hissetmiş ve kendinize kötülük etmiş olursunuz. Kötü duyguları yaşayın ve üzerinde durmayın. Aklınızda kaldığı zaman da bunlara prim vermemeyi öğrenin.
 • Bir şey yapın. Canınız sıkıldığında, enerjinizin düştüğünü hissettiğinizde yapmayı sevdiğiniz bir uğraş bulun. Bunun ne olduğunun çok önemi yoktur. Yürüyüş, spor olabileceği gibi kitap, arkadaşla sohbet, müzik dinleme, el işleriyle uğraşma, günlük yazma veya resim olabilir. Canınızı sıkan şeyden uzaklaştığınızda daha sağlıklı hissetmek için de fırsatınız olacaktır. Kötü düşünceler çok hızlı yayılır.
 • Olumsuz duygularınızı yazıya dökün. Kendinize ait bir defter bulun ve olumsuz duygularınızı düzenli olarak buna aktarın. Kötü duygularınızı ifade etmek bazen kendiliğinden çözüm getirebilir.
 • Severek yapacağınız bir spor bulun. Eğer çok ciddi bir fiziksel sorununuz yoksa hayatınız boyunca devamlı olarak yapabileceğiniz, yaptıkça rahatlayabileceğiniz bir egzersiz bulun. Ancak spor yapmak için kendinizi bir kulübe ya da salona bağlı hissetmeyin. Spor uzmanlarının ortak fikri açık havada yapılan sporun her zaman daha etkili olduğu yönündedir.
 • Motivasyonu Koruma ve Geliştirme YöntemleriBulunduğunuz yeri kendi beğenilerinize göre şekillendirin. Bu iş yerlerinde her zaman mümkün olmasa da kullanılan kişisel alanlarda bunu yapabilirsiniz. Küçük değişiklikler sizi daha az sıkıcı bir ortama teşvik eder. Bu da motivasyonu artırır.
 • Hedefinize doğru yol alırken size cesaret verecek başarı hikâyeleri okuyun. Tarihte birçok başarılı kişi büyük zorluklar yaşamış ve buna rağmen yola devam etmiştir.
 • Hedefinize ulaşmak için geçen süre zorlu ve yorucuysa, kendinizi belirli aralıklarla ödüllendirmeyi unutmayın. Örneğin para biriktirmek için birkaç sene fazla harcama yapmamanız gerekiyorsa arada bir kendinize sevdiğiniz bir şey alarak süreci daha çekilebilir hale getirebilirsiniz.
 • Devamlı kötü düşünen insanlardan uzak durun. Bazı insanlar enerji tüketmeye bayılırlar. Ancak siz buna izin verdiğiniz sürece bunu yapacaklardır. Kontrolü elinize alın ve olumsuz düşünen kişilerin zihninizi etkilemesine izin vermeyin.
 • Başarısız olmanız ihtimalini düşünün ve her şeyi başarıya bağlamayın. Birçok kişinin büyük hayal kırıklıkları yaşamasında bunun etkisi çok büyüktür. En kesin görünen sonuçlarda bile bir olasılık olduğunu kabul edin.
 • Küçük hedefleri yaparak işe başlayın. Hedefiniz çok büyükse ve nasıl başlayacağınızı bilemediğinizden motivasyonunuz düşüyorsa, önce küçük ve basit hedeflerle başlamak, devamını getirmek adına kolaylık sağlayacaktır.
 • Yaşam alanınızı düzenli tutun. Temiz ve rahat bir çalışma ortamı daha kolay odaklanmanızda etkili olacaktır.
 • Hedefe daha rahat bir şekilde ulaşmak için kendinizi baskı altında çalışmaya alıştırın. Tüm bu sürecin tekdüze olmayacağını kabul edin.

  Kaynakça:
  KİGEM

Yazar:Melahat Yaprak

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku