Rinoplasti (Burun Düşmesi ) Nedir ?

Burun estetiği öncesi,akıllarda ilk kalan acaba istediğim sonuca doğru bir şekilde ulaşabilecek miyim ? sorusu gelmektedir. Bu düşünce sistemin oluşmasında yatan asıl neden,daha önce ameliyat sonrası gerçekleşen burun düşmesi ciddi anlamda kaygı oluşturmuş ve bu hissiyat,doğal olarak akıllarda soru işareti olarak kalmaya devam etmiştir. Rinoplasti, ‘burun estetiği cerrahisi’ olarak adlandırdığımız bir işlemdir. Yaptırmak isteyen hastaların 90’nı bu operasyondan sonra ” burun düşer mi?” endişesi taşımaktadır. Bu durum burun kıkırdağı ile kemiğin kaynamaması veya kaynaması için yeterli sürede korumaya alınmaması sonucunda yaşanılması muhtemeldir. Bu endişeler kimi zaman yerinde, kimi zamanda sadece kuruntudan oluşur.

Burun estetiği operasyonundan sonra burnu en az 1 yıl boyunca korumak ve iyileşmesi için kendimize zaman vermemiz gerekmektedir. Operasyon sonrası oluşan ödemler yaklaşık 3-4 hafta gibi bir zaman inmeye ve burun kendi şeklini almaya başlamaktadır. Cerrahi işlemlerde planlanan burun ucu ve dudak açısı genellikle kadınlarda 110, erkeklerde ise 100 derecedir. Burun ucunda oluşan ödem de zamanla inmeye başladıkça burnum düşüyor endişesi başlamaktadır. Hatalı operasyonlar henüz ödemler inmeye ve burun şekil almaya başlandığı an fark edilmektedir. Daha net anlayabilmek için burnunuzun yerleşebilmesi ve şeklini alabilmesi için sabretmek en önemli faktördür.

Cerrahi işlemden 6 ay sonra böyle bir komplikasyonu tespit edebilmek için yan profilden burun kemiğinde hafif çıkıntılı, burun ucu aşağı doğru eğik durması gerekmektedir. Yeni gelişen teknolojiler sayesinde, yapılan işlemler burun ucu düşmesinin aksine burun ucu destekli ve daha güçlü yapılmaktadır. Ameliyattan yıllar sonra burun ucunun yavaşça aşağı doğru düşmesi, derinin yaşlanması sonucu oluşan fizyolojik bir durumdur. Bu sebepten dolayı yaşanılan durumu burun estetiği operasyonuna bağlamak yersiz olacaktır.

Burun operasyonu yaptırmaya karar verilmesi durumunda doğru bir hekim seçimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Görüşme sırasında daha önceki yaşanılan kaza ve sorunlu operasyonlar hakkında doktordan detaylı bilgi paylaşmasını istemek önemlidir. Ameliyat öncesi ulaşılması planlanan sonucu doktor ile görsel olarak doğru analiz edilmesi ilerleyen zamanlar için yol gösterici olacaktır.

Burun estetiği öncesi ve sonrası gelişmelerden yeterli bir şekilde emin olmak için iyi bir analiz,doğru bir hekim ve en önemlisi uzman gözetimi altında olması bu endişelerden doğal olarak kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Sağlığınızı tehlikeye atmamak için her zaman işinizi en iyi yapabilecek kişilere teslim edin ve sonuç aldığınızda her zaman olumlu bir cevap alın. Estetik operasyonları basite asla alınmamalıdır. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
uzmandoktor.com

Yazar: Suna Korkmaz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar