Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hamam Böceği Nasıl Bir Hayvandır?

0 384

Dünyadaki çoğu hamam böceği türü zararlı değildir. En azından bir tane Madagaskar tıslayan hamam böceği evcil hayvan olarak bakılmaktadır. Bu böceklerin, zararlıları bile faydalı olabilir. Hareketleri, çok çeşitli arazilerde hızlıca hareket edebilen robotların yaratılmasına ilham vermiştir.
Dünyadaki yaklaşık 4.500 hamam böceği türünün çoğu, sıcak ve nemli tropikal ormanlarda yaşar.

Hamam Böceği Vücudu

Hamam böceği, genellikle yarım inç ile iki inç arasındadır. Düz ve oval gövdelere sahiptir. Kuzey Amerika hamam böceği kahverengi veya siyahtır, ancak tropikal olanların bazıları yeşil veya sarı renklidir.
Diğer böcekler gibi hamam böceği üç çift bacağa sahiptir. Bacaklarda dikenler vardır ve hızlı hareket ederler.

Hamam böcekleri ağızlarından nefes almaz, havayı vücutlarının yan tarafındaki hava deliğinden emer. Hava deliği, hamam böceğinin gövdesinde trakea adı verilen ve ihtiyaç duyduğu yere oksijen taşıyan tüplere yol açar.

Başarılı ZararlılarHamam Böceği Nasıl Bir Hayvandır?

Hamam böcekleri banyo ve mutfak gibi nemli alanlarda bulunabilir. Ayrıca bodrum katlarında, garajlarda ve bahçelerde yaşarlar. Hamam böcekleri gece hayvanlarıdır. Gün boyunca çatlaklar, çekmeceler ve dolaplar gibi karanlık yerlerde saklanırlar. Ayrıca resimlerin ve duvar saatlerinin arkasında, ısıtma kanallarında, tesisat ve kanalizasyon borularının çevresindeki alanlarda da saklanırlar. Ayrıca, kanalizasyonlarda, lavaboların altında, sobaların ve buzdolaplarının arkasında bulunabilirler. Genellikle buzdolabının motorunun yakınında bulunurlar.
Hamam böcekleri, çok çeşitli materyalleri yer.  Hem insan hem de evcil hayvan yiyeceği yemektedirler. Ayrıca çöpleri, bitkileri, kitap ciltlerindeki yapıştırıcıyı veya posta pulları, sabun, diş macunu, kâğıt ve kumaşın arkasındaki yapıştırıcıları da yerler.

Hamam Böcekleri ve İnsan Sağlığı

Amerikan hamam böceği gibi bazı hamam böcekleri, lağımlardaki insan dışkısı ve çeşitli yerlerde hayvan dışkısı ile temas edebilir. Daha sonra insanların yemekleri üzerinde yürürlerse gıdaları, gıda zehirlenmesine neden olan Salmonella ve Shigella türleri de dahil olmak üzere bakteriler ile kirletebilirler. Tükürüklerini ve dışkılarını yemeklere bırakabilirler. Alman hamam böceğinde hepatiteye neden olan organizmaların, tifo, ateş, dizanteri ve mide rahatsızlıkları dahil olmak üzere bakteri ve virüsleri bulaştırdığına inanılmaktadır.
Hamam böcekleri hareket ettikçe, arkalarında dışkı izi bırakırlar. Dışkı, mesajları diğer hamam böceklerine ileten kimyasallar içerir. Bu mesajlar hamam böceğinin yiyecek veya su bulmak için harcadığı rotayı gösterir. Dışkı izleri, koyu lekeler veya siyah lekeler olarak görünebilir. Hamam böcekleri ayrıca, yiyeceklerin tadını etkileyebilecek kokulu salgıları serbest bırakır ve çok sayıda böcek bulunduğunda havayı hoş olmayan bir koku ile doldurur.

Hamam Böceği Hakkında Bazı İlginç Gerçekler

– Hamamböcekleri, bir iki hafta boyunca bir şey içmeden ve bir ay boyunca bir şey yemeden yaşayabilir.
– Bazı hamam böcekleri, hava olmadan kırk dakika hayatta kalır.
– Bir hamam böceği bir hafta kadar başsız yaşayabilir. Beyin kafanın içinde bulunur, ancak hayvanın vücudunun diğer bölgelerinde sinir hücresi gövdeleri koleksiyonları vardır. Bu sinir hücreleri bir böceğin faaliyetlerinin çoğundan sorumludur.
– Başsız bir hamam böceği susuzluktan ölür, çünkü kafası olmadan içemez.
– Bir hamam böceğinin gözlerinin her biri, bir insan gözündeki tek merceğe kıyasla 2000 mercekten yapılmıştır.
– Genellikle bir nükleer savaşta radyasyona dayanıklı oldukları için sadece hamam böceklerinin hayatta kalacağı söylenir. Deneyler, hamam böceklerinin radyasyona insanlara göre yaklaşık altı ile on beş kat daha dirençli olduğunu göstermiştir. Ancak, meyve sinekleri gibi bazı böcekler, radyasyona karşı hamam böceklerinden çok daha dirençlidir.

ÜremeHamam Böceği Nasıl Bir Hayvandır?

Karşı cinsteki hamam böceği, feromon adı verilen kimyasalları serbest bırakarak çiftleşme zamanlarında birbirlerini çekerler. Genellikle dişi erkeği çekmek için feromonlar üretir. Bazı türlerde, erkek feromonlar üretir.
Çiftleşmeden sonra çoğu dişi hamam böceği, ootheca adı verilen bir yumurta kapsülü üretir. Dişi, oothecayı karnının sonunda vücudunun altında taşır. Genellikle yumurtadan çıkmadan kısa bir süre önce düşürür. Yumurta kapsülü on iki ile altmış yumurta içerir.
Yumurtadan çıkarılan gençlere periler denir. İlk başta beyazdırlar ancak birkaç saat içinde kahverengileşirler. Gelişmemiş kanatları dışında minyatür yetişkinlere benzerler. Gençlerin tam boyutlu yetişkinlere dönüşmesi bir ile dört ay sürebilir. Yetişkin bir dişi, Alman hamam böceği için bir yıla kadar olan ömründe sekiz yumurta kapsülü üretebilir.

Madagaskar Tıslama Hamam Böceği

Madagaskar tıslama hamam böceği genellikle bir evcil hayvan olarak tutulur. İki ile dört inç uzunluğa ulaşan oval gövdeli büyük ve kanatsız bir hamam böceğidir. Böcek parlak bir görünüme sahiptir. Rengi kahverengidir ve koyu kırmızı veya ten rengi lekeleri vardır.
Tıslayan hamam böceği, Madagaskar’da yaşayan büyüleyici hayvanlardan biridir. Böcek doğal ortamında, orman zeminindeki meyveleri ve diğer bitki kısımlarını yer ve zararlı değildir. Çoğunlukla geceleri görülür, ancak gün içinde de görülebilir.
Tıslayan hamam böceği uçamasa da, ayaklarında çok çeşitli yüzeylere tırmanmasına izin veren özel pedleri vardır.
Erkek tıslayan hamam böceğinin başının arkasında bir çift çıkıntıya sahiptir. Bunlar genellikle boynuz olarak adlandırılır. Hamam böceği, dövüş sırasında boynuzlarını başka bir erkeğe çarpmak için kullanır. Dişinin de boynuzları vardır, ama erkeklerden çok daha küçüktür.
Hamam böceği, karnındaki bir çift özel hava deliği içinden hava geçirerek tıslayan bir ses çıkarır. Ses, kur sırasında ve erkekler arasındaki etkileşimler sırasında yapılır. Ayrıca avcıları korkutmak için de kullanılır.

Tıslama Hamam Böceğinde ÜremeHamam Böceği Nasıl Bir Hayvandır?

Oothecadaki yumurtalar dişinin vücudundan çıkar. Gençler daha sonra canlı doğar.
Hamam böceği otuz ile altmış bebek doğurur. Bunlar beyaz renktedir ve periler olarak bilinir. Periler büyüdükçe renklenirler ve kararırlar. Hamam böceği iki ile beş yıl yaşayabilir.

Hamam Böceği Robotları

Bilim adamları hamam böceği gibi hareket eden robotlar yaratıyorlar. Amaçları, gerçek arazilerde olduğu gibi, hızla değişen arazide hızlıca hareket edebilen ve hızla yön değiştirebilen robotik cihazlar oluşturmaktır. Robotlar, insanların seyahat etmeleri için çok zor veya tehlikeli olan alanlara gönderilebilir. Doğru donanıma sahiplerse insanlara mesaj da gönderebilirler. Bilim adamları, birbirleriyle kablosuz olarak iletişim kurabilen, bir ağ oluşturan hamam böceği benzeri robotlar bile öngörüyorlar.
Avrupalı bilim adamları, bir hamam böceği davranışının bazı yönlerini taklit eden ve uygun bir feromonun kapladığı böcekler tarafından kabul edilen, bir robot hamam böceği yarattılar. Bilim adamları, böceklerin robotu takip ettiğini, hatta karanlıktan ışığa doğru ilerleyerek, çoğu hamam böceği için anormal bir davranış olduğunu buldular. Bilim adamları robotu, grup halinde oldukları hamam böceklerinin davranışlarını incelemek için kullanıyorlar.

Kaynakça:
https://owlcation.com/stem/Cockroaches-and-Humans

Yazar: Katibe Melis Dinçer

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.