Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Türkiye’nin Sahip Olduğu 10 Muhteşem Kale

0 270

Türkiye topraklarında geçmişten günümüze kadar birçok savaş meydana gelmiştir. Gerek yönetim amacıyla, gerekse savaştan korunmak amacıyla birçok kale inşa edilmiştir. Genel olarak birçok ilimizde irili ufaklı mutlaka kaleler bulunmaktadır. Bu kaleler şehrin tarihini yansıtmaktadır.

Günümüze birçok kale sağlam ulaşmasına rağmen oldukça harap olan kaleler de mevcuttur. Yapılan restorasyon çalışmaları ile çok sayıda kale orijinal görüntüsüne kavuşmuştur. Halk şehrin simgesi haline dönmüş kaleleri ziyaret ederek tarihi dokuyu hissetmektedir. Osmanlı İmparatorluğu’nun gerek güç göstergesi olarak, gerekse stratejik açıdan inşa ettiği kaleler çok sayıda yabancı turistin ilgisini çekmektedir. İnşa edilen kaleler stratejik açıdan dolayı şehrin en yüksek yerlerine konumlandırılmışlardır. Kalelerin etrafı büyük surlarla çevrilip güçlendirilmiştir.

Günümüzde yapılan araştırmalarda birçok kalenin gizli bölmeleri olduğu anlaşılmıştır. Gerek zindanlarıyla, gerekse idam odalarıyla kaleler şehir halkı tarafından büyük bir ilgiyle ziyaret edilmektedir. Her şehrin simgesi olan kalelerden günümüzde en çok dikkat çekici olanları beraber inceleyelim.

Gaziantep Kalesi

8012_gaziantep_kalesiŞehrin tam ortasında bulunan Gaziantep Kalesi yüksek bir tepede yer almaktadır. Şehirde bulunduğunuz her yerden, kaleyi görebilmeniz mümkündür. Gaziantep Kalesinin ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Kalenin bulunduğu yüksek tepe, yaklaşık olarak altı bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Kalenin çevresinde milattan önce 2. ve 3. yüzyıllarda Theban Kenti yer almakta idi. Yapılan arkeolojik kazılar sırasında kalenin gerçekte gözetleme kulesi olarak inşa edildiği belirlenmiştir. Gaziantep Kalesi daha sonraları gelişerek, günümüzdeki haline kavuşmuştur.

Alanya Kalesi

Alanya Kalesi, Antalya’da bulunmaktadır. Yaklaşık olarak bu kalenin yüksekliği 250 metredir. Kale denize sıfır olarak inşa edilmiştir. Bunun nedeni ise, denizden gelebilecek her türlü tehlikelere karşı korunma isteğidir. Kale içerisinde inşa edilen yüksek surların uzunluğu yaklaşık olarak, 6,5 kilometredir. Alanya Kalesi günümüzde turistik gezilerde görülmek istenen kalelerden biridir. Birçok turistin ilgisini çeken kale, günümüzde Alanya’nın simgesi haline gelmiştir.

Ankara Kalesi

8012_ankara_kalesiAnkara Kalesi, bir gözetleme kulesi olarak yapılmıştır. O dönemde, Bizans ve Roma krallıkları tarafından çok önem verilen bir kale idi. Ankara Kalesi 1071 yılında Selçukluların eline geçmiştir. Tarih boyunca Ankara Kalesi çok önemli görülmüş ve kale için birçok savaş meydana gelmiştir.

Haçlılar 1101 yılında kaleyi almış olsalar da, 1327 yılında tekrar Selçuklu Devleti kaleyi haçlıların elinden almıştır. Ankara Kalesi, Mamak sınırları içerisinde bulunan Altındağ semtinde bulunmaktadır. Kale turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Kaleye ulaşım, yürüyerek sağlanmaktadır. Kale Ankara’nın en yüksek tepelerinden birinde bulunmaktadır. Kale çevresi yeni yeni restore edilmeye başlanmıştır.

Kalenin çevresinde ulaşım zorluğunun yanında, çevrede bulunan bakımsız evler de kalenin güzelliğini baltalamaktadır. Kalenin tüm güzelliğini örten çevresel faktörler, yeni yeni düzeltilmeye başlanmıştır. Kalenin çevresi yaklaşık olarak 5 yıl sonra tamamıyla temizlenecektir. Ankara Kalesi’ne gereken bakım yapılmakta ve güzelleştirilmektedir. Türkiye’nin başkentine yakışacak bir kale olan Ankara Kale’si, ziyaretçilerini beklemektedir.

Kız Kalesi

Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan Kız Kalesi, Türkiye’de nadir bulunan, sayılı kaleler arasında yer almaktadır. Kale, denizin ortasında bulunmaktadır. Bu nedenle kaleye gidebilmek için ya yüzmeniz gerekmekte, ya da tekne kullanmanız gerekmektedir. Kale özellikle yaz aylarında büyük bir ilgi görmektedir. Kalenin tarihi milattan önce dördüncü yüzyıla kadar dayanmaktadır. Roma, Selçuklu ve Bizans gibi birçok medeniyet, uzun yıllar boyunca Kız Kalesi’ne hakim olmuşlardır.

Muğla Marmaris Kalesi

Yapılan çeşitli araştırmalara göre kale, milattan önce dördüncü yüzyılda yapılmaya başlamıştır. Marmaris Kalesi, Anadolu’da yaşayan devletler açısından oldukça önemli bir ticaret merkezi olarak kullanılmıştır. Bu kale ise, günümüzde ticari açıdan kullanılmamaktadır.

Şahmeran – Yılan Kale

Adana’nın Ceyhan ilçesinde yaklaşık olarak 15 kilometre uzaklıkta olan Şahmeran Kalesi halk arasında Yılan Kalesi olarak da anılmaktadır. Dünyaca ünlü bir efsane olan Şahmeran efsanesinin ise, başkenti olarak anılmaktadır. Şahmeran Kalesi, 12’nci yüzyılda Haçlı hakimiyetine girmiştir. Haçlılar, kaleyi aldıktan sonra yüksek bir tepeye taşımıştır. Şahmeran Kalesi’ne ulaşım oldukça zordur. Kaleye çıkabilmek için dar yollardan ilerlemeniz gerekmektedir. Ulaşım sadece yürüyerek yapılmaktadır. Bu nedenle daha çok kaleyi gençler ziyaret etmektedir. Bölge halkı ulaşımın iyileştirilmesi için büyük çaba sarf etmektedir. Yaşlı insanların kaleye çıkması ise, neredeyse imkansızdır. Bu nedenle Şahmeran Kalesi için şimdilik bir rahatlatma çalışması yapılmaktadır. En yakın zamanda yapılacak olan iyileştirmeler ile kaleye ulaşım daha kolay sağlanacaktır.

Urfa Kalesi

Şanlıurfa içerisinde bulunan Urfa Kalesi, günümüzde yoğun bir turist ilgisi ile karşı karşıyadır. Kalenin bu kadar yoğun ilgi görmesinin sebebi ise, zamanında kaleye Hazreti İbrahim’in atıldığı rivayetidir. Kalenin etrafında dünyaca ünlü olan Balıklı Göl bulunmaktadır. Kale çok geniş bir alana yayılmıştır. Kalenin etrafında büyük ön surlar ve arka hendekler mevcuttur. Bu kalenin yoğun ilgi görmesinin sebeplerinden birisi de, kaleye giden bir yolun Balıklı Göl tarafından dağın içinin oyularak, gizli bir şekilde yapılmasından kaynaklanmaktadır. İnsanları hayrete düşüren bu gizli yolun nasıl yapıldığı ve ne kadar sürede tamamlandığı hakkında bir bilgi bulunmamaktadır. Çeşitli rivayetler dillendirilse de, tarihçilerin yaptığı açıklamalar doğrultusunda net bir bilgiye ulaşılamamıştır.

Karahisar Kalesi

8012_alanya_kalesiKarahisar Kalesi, Afyon’da bulunan 226 metre yüksekliğindeki bir tepe üzerinde kurulmuş ve bu tepenin volkanik özellikli olmasıyla dikkatleri üzerine çekmiştir. Birçok rivayete göre, kalenin yapımında yerden yukarıya hiç taş çıkarılmamıştır. Kalenin yapımındaki taşlar ise, tepede bulunan kayalara şekil verilerek elde edilmiştir. Karahisar Kalesi böylece inşa edilmiştir. Bu rivayetin yayılmasıyla, kaleye olan ilgi daha da artmıştır. Ayrıca Karahisar Kalesi, günümüzde birçok şarkıya da konu olmuştur.

Babakale

Babakale, Osmanlı’nın son kalesi olarak bilinmektedir. Babakale, Çanakkale il sınırları içerisinde bulunmaktadır. Kale hakkında çok sayıda çeşitli hikaye ve rivayetler anlatılmaktadır. Ancak Babakale beklenilen ilgiyi görememiş ve günümüze maalesef harap bir şekilde ulaşmıştır. Günümüzde Kalenin restorasyon edilmesi için birçok çalışma yürütülse de, bu çalışmalar tam anlamıyla başlatılamamıştır. Bu yüzden Babakale hala onarılmayı beklemektedir.

Selçuk Kalesi

Selçuk Kalesi, Türkiye’nin en çok turist ağırlayan kalesi konumundadır. Kalenin etrafında çok sayıda hamamlar, camiler ve anıtlar bulunmaktadır. Selçuk Kalesi’nin çevresinde yer alan Meryem Ana, Yedi Uyurlar, Efes Antik Kenti, Belevi, Şirince köyü ve Kuşadası gibi tarihe tanıklık etmiş birçok merkez bulunmaktadır. Turistlerin akın ettiği kalede gün içerisinde birçok aktivite de yapılmaktadır. Yapılan aktiviteler içerisinde bölgenin tarihini yansıtacak eğlenceler düzenlenmektedir. Kalede bulunan kent halkı yöresel kıyafetlerini giyerek, kalenin tarihini canlı tutmaktadırlar. Turistlerin ilgisi bölge halkına ve bölge yönetimine maddi açıdan büyük bir destek sağlamaktadır.

Sizler için Türkiye’nin en çok ziyaret edilen 10 Kalesi’ni listeledik. Kaleler tarih boyunca kuşatmalara, saldırılara ve birçok fetihlere karşı koymuştur. Birçoğu bugün yıkılmaya yüz tutsa da, ayakta kalanlar tarihi bizlere saf bir şekilde yansıtmaktadır. Günümüzde birçok kale beklenen ilgiyi görememiştir. Restorasyon çalışmalarının yanlış yapılması ve şehir yöneticilerin bu kalelerin reklamını iyi yapılmamasından dolayı, insanlar tarafından pek bilinmeyen ve keşfedilmeyen kaleler mevcuttur. Ülkemizde yapılmış olan birçok kalenin hikayesi bulunmaktadır. Bodrum Kalesi, günümüzde en çok ziyaretçi akınına uğrayan kale olarak bilinmektedir. Ulaşımı kolay olan Bodrum Kalesi, turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Önemli olan kalelerimizin reklamını iyi yaparak, insanlarımıza güzel aksettirmektir. Doğru bir bilgilendirme ile kalelerimiz beklenen ilgiyi görecek ve ülkemizin tarihini daha iyi yansıtacaktır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.