Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Hamilelikte Ne Yasak, Ne Serbest?

0 334

Hamilelik, yaklaşık 10 ay süren, biraz heyecanlı ve biraz da zorlu bir bekleyiştir. Hamilelerin, bebeklerini sağlıklı bir şekilde kucaklarına alabilmeleri için yapmaması gereken bazı şeyler vardır. Bunların yapılması, bebeğin hatta annenin hayatını olumsuz olarak etkileyebilir ve sorunlu bir hamilelik geçirilmesine sebep olabilir.

Hamilelikte Yapılmaması Gereken Şeyler

6433_20327530

* Dar giysiler ve topukları yüksek olan ayakkabılar giyilmemelidir. Özellikle ayakkabı seçimine oldukça dikkat edilmeli, mümkün olduğunca düz ayakkabılar giyilmelidir.

* Hamilelikte yapılmaması gereken bir şey de, ilaç kullanmaktır. Doktora danışılmadan, vitaminler dahi kullanılmamalıdır. İlaç görevi gören bitkiler de doktora danışılmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

* Hamileyken ağır kaldırmak, yapılacak en büyük hatalardandır. 5 kgdan fazla, riskli hamileliklerde ise hiçbir ağırlığı kaldırmamak gerekir. Koşmak ve yüksek raflara uzanmak da oldukça tehlikelidir.

* Hamilelikte, hatta tüm hayatınız boyunca yapmamanız gereken bir şey de alkol ve sigara kullanmaktır. Bu ikisinin kullanımı, özellikle de alkol kullanımı, bebekte sağlık sorunlarına, hatta ölü doğumlara bile sebebiyet verebilir.

* Sıcak su, sıcak ortamlar, sauna tarzında yerlerden uzak durulmalıdır. Bunlar erken doğumu tetikler, bu sebeple aşırı sıcaklardan mutlaka kaçınmak gerekir.

* Röntgen tarzında, radyasyonun oldukça yoğun olduğu yerlerden kaçınmak gerekir. Hastanelerde de uyarı yazıları bulunur. Bu tür uyarılara mutlaka dikkat edilmelidir.

* Emilimi sonucu bebeğe zarar verebilecek kozmetik ürünlerden uzak durulmalıdır. Teni bronzlaştıracak kremler, tüy dökücü kremler özellikle karın bölgesine kesinlikle uygulanmamalıdır.

Hamilelere Doktorlardan Tavsiyeler

* Bol bol yürüyün. Yürümek, hem vücudun su toplamasını engeller, hem de doğumu kolaylaştırır.
* Bebeğin sağlıklı gelişebilmesi için doktorun tavsiye ettiği vitaminleri kullanın.
* Doktorunuz farklı bir tavsiyede bulunmadıysa, her ay düzenli olarak kontrole gidin.
* Sebze ve meyveleri, mutlaka iyice yıkayarak yiyin. Herhangi bir mikrop, down sendromlu bir bebek dünyaya getirmenize sebep olabilir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku