Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Saçların Elektriklenmesi Ve Kabarması Nasıl Önlenir?

4 4.566

Saçlar hem kadınlar hem de erkekler için estetik görümünü tamamlayan bir unsurdur. Fakat saçların estetik bir görünümü verebilmesi için bakımlı ve sağlıklı olması gerekir. Sağlıksız, kuru ve mat saçlar ne kadar güzel bir model yapılsa da istenilen estetik görüme ulaşamaz. Özellikle saçların gün içinde sürekli kabarması ve elektriklenmesi büyük bir sorundur. Elektriklenen saçların gün içinde el yardımıyla düzeltilmeye çalıştıkça daha çok elektriklenir. Saçla oynandıkça saç daha çabuk yağlanır ve istenmeyen bir görüntü ortaya çıkar.

Saçların sık sık elektriklenmesinin nedeni nem eksikliğidir. Nemi eksik olan saç nemini havadan sağlamaya çalışır bu yüzden de elektriklenir ve kabarır. Aynı zamanda nem derecesi fazla olan saç da kabarır ve elektriklenir. Çözüm için saça ihtiyacı kadar nemin verilmesi gerekmektedir.

Saç elektriklenmesi özellikle kış aylarında karşılaşılan bir durumdur. Çünkü soğuğunda etkisi ile kuru olan saç daha da kurur ve nemi iyice azalır. Bu durumdan kurtulmak için yapılması gereken uygulamaları şu şekilde sıralayabiliriz.

6434_1416064118760

1. Saçları doğru şampuanla yıkamak: Herkesin saç tipi farklıdır. Bu yüzden her saç tipine özel olarak üretilen şampuanlar arasında kişinin kendi saç tipine uygun olanı kullanması gerekir. Örneğin; yağlı saçlara sahip olan birinin, yağlı saçlara özel üretilen bir şampuan kullanması gerekmektedir. Kısacası kabarmayı ve elektriklenmeyi önlemenin ilk yolu saç tipini tanımak ve uygun şampuanı kullanmaktır.

2. Saçları 2-3 günde bir yıkamak: Saçların her gün yıkanması nem kaybına neden olur. Saç kendi ürettiği yağ sayesinde beslenir. Saç her gün yıkanırsa kendi yağından arındırılacağı için beslenemez ve kurur. Dolayısıyla da elektriklenir ve kabarır. Eğer saçlar aşırı yağlanıp kirli görünmüyorsa 3 günde bir yıkamak normaldir. Fakat çabuk yağlanıyorsa gün aşırı yıkanması gerekmektedir.

3. Saçları ılık su ile yıkamak: Saçların çok sıcak suda yıkanmaması gerekir. Ilık su ile yıkanması nem kaybını azaltacaktır. Hatta mümkünse soğuk su ile yıkanabilir.

4. Saç yıkanırken veya sonrasında saç kremi kullanmak: Saç kremleri saça nem veren ürünlerdir. Fakat saç diplerine sürülmeden kullanılması gerekir. Saç yıkandıktan sonra durulanmaya gerek olmayan saç kremlerinden veya saç bakım yağlarından kullanılması saça nem vereceği için elektriklenmeyi ve kabarmayı önler.

5. Saçları nemliyken taramak: Saçlar yıkandıktan sonra ıslak ıslak değil nemliyken taranmalı. Kuruyken taramak kesinlikle yanlıştır saç uçlarının zarar görmesine neden olur.

6. Ahşap ve doğal kıllı tarak kullanmak: Plastik taraklar saçı daha çok elektriklendirir. Bu yüzden doğal kıllardan yapılmış ahşap taraklar kullanılmalıdır.

7. Isıya karşı koruyucu ürünler kullanmak: Saçlar kurutulurken veya şekillendirilirken nem kaybına uğrar. Isıya karşı koruyucu ürün nem kaybının azalmasını sağlayacaktır.

8. Saç bakım maskeleri: Haftada bir kere uygulanan saç bakım maskeleri saça nem depolar. Daha sağlıklı ve elektriklenmeyen saçlar elde edilmesine yardımcı olur. Maske yerine zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, Hint yağı, yılan yağı gibi saç için yararlı yağlar da kullanılabilir.

9. Kahkül ve katlı kesimden kaçınmak: Bu kesim türleri kabaran saçlara uygun değildir. Çünkü kabarmaya müsait kesim modelleridir.
Bu maddeler dikkate alındığında kabaran ve elektriklenen saçlar yerine sağlıklı ve parlak saçlara sahip olunur.

Yazar: Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
4 Yorumlar
 1. Ceren Yaldız diyor

  Saçlarımda yağlanma diye bir durum yok. Ve ben hergün banyo yapıyorum. Saçlarım çok kabarıyor.

 2. İsimsiz kullanıcı diyor

  Ben bunu yaptım işe yaradı👍

 3. Dilan diyor

  Saçlarım hep kuru ve sert yapıda bu yüzden bir sürü şey denedim ama olmadı bazı saçta kalan kremler falan biraz yumuşatıyor ama onlarda ağırlık ve yağlanma yapıyordu ablamın saçları da aynı doğal keratin kullanmış saçlarına iyi gelmiş bana da önerdi ilk denedim aldıklarından iyi gelince araştırdım patentli falan doğal keratinmiş hemen bende aldım saçlarımda yıpranmalar da vardı ne yıprana nede kuruluk sertlik falan kalmadı.

  1. lovelybebeq diyor

   markası neydi tam olarak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku