Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Havai Hat Arıza Gösterge Cihazı

0 374

Havai Hat Arıza Gösterge CihazıGünümüzde elektrik enerjisinin sürekliliği ve kalitesi önemlidir. Elektrik dağıtımı ve perakende satışına ilişkin hizmet kalitesi yönetmeliğine göre tedarik sürekliliği kalitesi, dağıtım sistemi kullanıcılarına ekonomik olarak kabul edilebilir maliyetlerle ve mümkün olan asgari kesinti süresi ve sıklığı ile elektrik enerjisi sunabilme kapasitesidir. Bu sebeple elektrik dağıtım şirketleri elektrik arızalarını kayıt altına alarak anlık EPDK ile paylaşmaktadır. Burada önemli olan arızaların miktarı ve süresidir. Özellikle 12 saati aşan arıza kayıtlarında elektrik dağıtım şirketleri bu arıza kaydından etkilenen kullanıcıların tamamına mesken abonelerine 25 TL diğer abonelere 50 TL olmak üzere ödeme yapar. Uzun enerji nakil hatlarında meydana gelen arızaları erken tespit etmek bu sebeple oldukça önemlidir.
Havai hat arıza gösterge cihazı sayesinde uzun enerji nakil hatlarında arıza meydana geldiğinde hattın tamamına bakma zorunluluğu kalmayacaktır. Konulduğu yer kadar hat bölgelere ayrılmış olacak ve arızayı belirlediğimiz bölgeler arasında bırakarak, arıza giderme sürelerimiz azalacaktır. Yusufeli ilçesinde Merkez DM ile Altıparmak DM arasında iki noktaya, Merkez DM ile Kılıçkaya DM arasında iki noktaya olmak üzere toplam dört noktaya havai hat arıza gösterge cihazı konulmuştur.

Havai Hat Arıza Gösterge Cihazının ÇalışmasıHavai Hat Arıza Gösterge Cihazı

Örneğin Arıza 2 numaralı cihaz ile Merkez DM arasında meydana geldiyse 1 ve 2 numaralı cihazların hiçbiri yanıp sönmeyecektir. Böylece arızanın Merkez DM ile 2 numaralı cihaz arasında olduğu belirlenecek ve hattın tamamına bakılmasına gerek kalmayacaktır. Arıza 1 ve 2 numaralı cihaz arasında meydana geldiyse sadece 2 numaralı cihaz yanıp sönecektir. Böylece arızanın 1 numaralı cihaz ile 2 numaralı cihaz arasında olduğu tespit edilmiş olacaktır.

Eğer arıza Altıparmak DM ile 1 numaralı cihaz arasında meydana geldiyse 1 ve 2 numaralı cihazlar yanıp sönecektir. Böylece arızanın Altıparmak DM ile 1 numaralı cihaz arasında olduğu tespit edilmiş olacaktır.

Merkez DM ile Altıparmak DM arasındaki havai hat arıza gösterge cihazlarının çalışma şekli Merkez DM ile Kılıçkaya DM arasında da aynı şekildedir.
Örneğin; Arıza 3 numaralı cihaz ile Merkez DM arasında meydana geldiyse 3 ve 4 numaralı cihazların hiçbiri yanıp sönmeyecektir. Böylece arızanın Merkez DM ile 3 numaralı cihaz arasında olduğu belirlenecek ve hattın tamamına bakılmasına gerek kalmayacaktır. Arıza 3 ve 4 numaralı cihaz arasında meydana geldiyse sadece 3 numaralı cihaz yanıp sönecektir. Böylece arızanın 3 numaralı cihaz ile 4 numaralı cihaz arasında olduğu tespit edilmiş olacaktır.

Havai Hat Arıza Gösterge CihazıEğer arıza Kılıçkaya DM ile 4 numaralı cihaz arasında meydana geldiyse 3 ve 4 numaralı cihazlar yanıp sönecektir. Böylece arızanın Kılıçkaya DM ile 4 numaralı cihaz arasında olduğu tespit edilmiş olacaktır.

Yazar: Vedat Tasçı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.